GündemReklamlar

Siyasi Parti Reklamları

Farketmez.net olarak bugüne kadar sitemizde siyasi konulara fazla değinmemeye özen gösterdik. Ancak internet sansürü gibi bazı önemli konularda yapılan bize göre yanlış uygulamalara karşı tepkimizi dile getirmeye çalıştık. Hatta referandum zamanında okuyucuların ve seçmenlerin aydınlanması için Anayasa değişikliğinin tam metni gibi objektif yazılara yer verdik.

Türkiye’ nin önemli bir dönüm noktasına geldiği 12 Haziran seçimleriyle ilgili 1-2 kelime etmek isteriz. Söyleyeceklerimiz de yine objektif kalmak koşulu ile üç büyük partinin televizyonda gösterilen reklamları üzerine etmek isteriz.

İlk olarak AKP’ nin son birkaç gündür televizyonlarda dönen ve Türkiye’nin hemen her coğrafi bölgesinden insanların aynı türküyü söyleyerek “Aynı yoldan geçmişiz biz. Aynı sudan içmişiz biz. Yazımız bir kışımız bir. Aynı dağın yeliyiz biz…” sözleri ile milli birlik ve beraberlik mesajı verdikleri reklam filmini paylaşıyoruz. İçindeki eleştirilecek birçok nokta bulunmasına rağmen tam zamanında devreye sokulan ve halkın hoşuna gidebilecek bir halka ilişkiler çalışması (PR) çalışması olmuş.

http://www.youtube.com/watch?v=XBFMIRIzdF4

İkinci olarak CHP’ nin gençleri hedeflediği reklamda YGS’ deki şifre skandalı ve internet sansürüne gönderme yapılmış, ‘Bu iktidar gençleri hiç anlamıyor’ diyerek genç kitlenin sorunlarını anladığını söylüyor. Gerçi 2007′ de bir gece yarısı jet hızıyla meclisten geçen ve bugün internet sitelerinin bu kolay kapatılabilmesine imkan sağlayan yasaya CHP’ de destek vermişti. Umarım bu vaatler seçim sonrası unutulmaz.

Yine CHP’ nin seçim yasaklarından önce yayınlanan son reklamı  ‘Sandığa git, Oyunu kullan, Gücünü göster!’ sloganıyla, oy kullanmayan, oy kullandıkları takdirde herhangi bir partiyi %1′ den meclise sokacak oy yüzdesine getirebilecek kitleye sesleniyor.

MHP’nin ilk oyunu kullanacak seçmeni hedeflediği reklam filmi 3 farklı versiyonu bulunuyor. YGS’ deki şifre skandalına gönderme yaparak, şifre skandalının mağdurlarından oy bekleniyor. Diğer bir reklam filminde ise “Her yıl 700 bin işsize iş verilecek!” diyerek, üniversite mezunu işsizlere iş vaadinde bulunuluyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu