ListeSinema

Son 10 Yılın En İyi 10 Korku Filmi

Sinema kategorisinde daha paylaştığımız Seri Katil Temalı En İyi 15 Film, Tüm Zamanların En İyi 10 Animasyon Filmi, Kumarhane Temalı En İyi 10 Film ve en bu kategoride en çok rağbet gören Hapishane Temalı En İyi 16 Film konuları gibi listelere ilerleyen zamanlarda hep yer vereceğimizi söylemiştim. Bu sefer de “En iyi korku filmleri” için bir liste hazırlamak istedim fakat bu kategoride epey film olduğundan ve aynı zamanda bu kategorideki eski filmlerin birçoğunu da seyretmediğimden son 10 yıldaki en iyi korku filmlerini sizlerle paylaşacağım.

Korku – Gerilim türünü seviyorsanız zaten listedeki filmlerin büyük ihtimalle çoğunu izlemişinizdir. Şayet halen seyretmediğiniz filmler varsa da mutlaka bu filmlere bir göz atmanızı öneririm. Ve son olarak da belirteyim bu listede yer alan filmlerin her biri kanınızı donduracak filmler değil, “Korku” türündeki en iyi filmler. Zaten filmlerin konularına da bakınca anlayacaksınız diyerek listeye başlayayım.

1 –  Let the Right One In / Kanıma Gir

2010 yılında Holywood’ a uyarlanarak “Let Me In” adıyla gösterime giren filmin İsveç yapımı orjinal versiyonudur ve yeni uyarlamasına göre çok daha başarılı bir yapım. Sadece korku değil, aynı zamanda romantik ögeleri de içerisinde barındıran film, İskandinav sinemasının son yıllarda çıkardığı en başarılı yapıtlar arasında gösteriliyor.

1982’nin Stockholm’ünde geçen hikayede; Oskar, içine kapanık sessiz bir çocuktur. Yaşadıkları bölgeye yeni taşınan Eli adındaki kızla, karla kaplı bir parkta tanışır ve arkadaş olurlar. Beyaz yüzlü, soğuktan etkilenmeyen bir kız olan Eli ve ailesi mahalleye taşındıktan sonra o civarda çeşitli cinayetler işlenmeye başlar. Uzun süredir vampir olan Eli’nin kan ihtiyacı için babası cinayet işlemek zorunda kalmaktadır. Eli’nin bu durumunu Oskar’ın farketmesinin ardından aralarındaki ilişki farklı bir boyuta taşınır.

2 – The Descent / Cehenneme Bir Adım

Neil Marshall’in senaryosunu yazdığı ve aynı zamanda yönetmenliği yaptığı, 2005 yapımı olan The Descent, İngiltere’ de “Yılın En İyi Korku Filmi” olarak seçildi.

Mağara inişi yapmak için biraraya gelen 6 kız arkadaş, iniş yaptıkları mağaranın çıkışına bir kayanın düşmesi sonucu mağaranın içinde hapsolur. Labirente benzer bu mağaradan çıkış yolu arayan grup, uzun süredir burada yaşayan ve oldukça saldırgan olan vahşi yaratıkların uyanmasına sebep olurlar. Şimdi hem buradan çıkış için bir yol aramak hem de bu karanlıkta yaşayan yaratıklardan kaçmak zorundadırlar.

Özellikle klostrofobik filmlere karşı merakı olanların izlerken yerlerinde duramayağı bir film.

3 – [REC] / Ölüm Çığlığı

2007′ de vizyona giren filmin elde ettiği başarının ardından 2009, 2011 ve 2012′ de 3 devam filminin daha çekildiği/çekileceği yapım, el kamerası ile çekildiği için izleyiciyi filmin içerisine kolayca alabiliyor.

İtfaiyecileri konu alan bir televizyon programı hazırlayan Angela ve Pablo, polis telsize gelen bir ihbarla itfaiyecilerin peşine takılarak olay mahaline giderler. Ev kazası geçiren yaşlı bir kadın, eve gelen polise saldırır ve bina mühürlenir. İçeride ne olup bittiği merak eden ikili ise binaya gizlice girerler fakat içeriden gelen korkunç sesler çok eski bir sırrı ortaya çıkarır.

4 – Trick Or Treat

2007 yapımı olan film adından da anlaşılacağı üzere Cadılar Bayramı temalı bir korku filmi. Aslında tam olarak korkutmayan bir korku filmi. Çünkü içerisindeki hikayenin genişliği bazen komedi filmi izliyormuşsunuz hissi de veriyor.

Cadılar Bayramı’nda kapıya gelen çocukları öldüren bir seri katil, randevusuna yetişmek isteyen bakire bir kız, büyük bir şaka hazırlamak isteyen 6 genç çocuk ve kocası yüzünden mutsuz bir kadının hikayelesini farklı bir diller ele alan film, gerilim, korku ve komedi türlerinde sayılabilir.

5 – Martyrs / İşkence Odası

2008 Franız yapımı olan Martyrs, ülkemizde gösterilem İşkence Odası adıyla vizyona girse de aslında ismiyle pek ilgisi yok diyebiliriz. Genel olarak kaliteli kurgusuyla ve farklı senaryosuyla son yıllardaki tek tip korku filmlerinden daha iyi olduğu söylenebilir.

Konusuna gelince; birkaç ay önce ortadan kaybolan 10 yaşında Lucie, yolda dolaşırken bulunur. Vucüdunda çeşitli işkence izleri olmasına karşın herhangi bir cinsel taciz izina rastlanmıyor. Yaşadığı olayını şokunu halen atlamamış olan küçük kız başına gelenleri kimseye anlatamıyor ve olay bir türlü açıklığa kavuşamıyor. Olaydan 15 sene sonra Lucie elindeki tüfekle bir evin kapısını çalar. Karşısına çıkan adamı ve evdeki herkesi öldürür.

6 – Orphan / Evdeki Düşman

2009 yapımı bir korku filmi olan Orphan, Isabelle Fuhrman’ın başrolünde olduğu ve izlerken filmin her saniyesinde gerilimi yaşadığınız kaliteli bir yapım.

Kate ve John’un bebekleri henüz doğmadan ölür ve çift yetimhaneden bir evlat edinmeye karar verirler. Yetimhanede birçok çocuk arasından Esther, ikisini de kendine çekmiştir. Uzaktan sevimli bir kız olarak gözüken Esther’in gerçek yüzünü evlat edindikten bir süre sonra görecek olan genç çift için korku ve gerilim dolu günler başlamıştır.

7 – Ring / Halka

2002 Amerikan-Japon ortak yapımı olan, başrollerinde Naomi Watts ve Adam Brody gibi ünlü oyuncular olan Ring, vizyona girdiği dönemde epeyce ses getirmiş, gerçekten kaliteli bir korku filmi. Daha sonrasında filmin ikincisi de çekildi fakat ilki kadar izleciyi etkileyemedi.

Karanlık ve içerisinde garip görüntüler olan bir video kasedi, dört gencin kamp yapmak için gittiği küçük bir otelde ortaya çıkar. Kasedi izleyenlere, 7 gün içerisinde öleceklerini bildiren bir telefon gelir ve gerçekten de bu kasedi izleyenler garip bir şekilde 7. günün sonunda ölür. Bu olayı araştırmak için kasedi izleyen genç gazeteci Rachel’ın, hem kendinin hem de oğlunun hayatını kurtarmak için 7 günü vardır.

Sonuna kadar kendini izlettiren ve her saniyesi pür dikkat izlenen filmi halen seyretmeyen varsa mutlaka tavsiye ediyoruz.

8 – 30 Days Of Night / 30 Gün Gece

2007 Amerikan yapımı olan ve Josh Hartnett,  Melissa George gibi oyuncuları kadrosunda barındıran filmin konusu oldukça etkileyici. Yine tam olarak bir korku filmi diyemeyeceğimiz, daha çok gerilim türüne yakın olan bir yapım.

Alaska’da ki Barrow kasabasında, her sene 30 gün zifiri karanlık yaşanır. Kasabaki çoğu kişi yılın bu döneminde kasabayı terkeden ve güneye yönelir. Bu sebeple kasabada epey az kiş kalır. Ancak bu sene ortaya, yalnızca karanlıkta yaşabilen ve insanlarla beslenen garip bir tür çıkar. Şerif Eben ve kasabadaki diğer insanlar gün ışığını görünceye kadar hayatta kalabilme mücadelesi verir.

Farklı kurgusu ve etkileyici final sahnesiyle türünün en iyi örneklerinden diyebilirim.

9 – Akmareul Boatda / Şeytanı Gördüm

Uzak Doğu sineması sevenler için ideal bir korku filmi olan “I Saw The Devil” da, tipik Kore yapımı korku filmlerindeki gibi vahşet, işkence vs… sahnelerinden fazlası var.

Seul sokaklarında, çocuklar da dahil olmak üzere bir dizi seri cinayet işleyen bir katilin son kurbanı, emekli bir polisin kızı olmuştur. Polisin ne kadar uğraşsa da yakalayamadığı seri katilin peşinde bu sefer, kızın nişanlısı ve aynı zamanda gizli polis olan Dae-hoon olacaktır.

10 – The Exorcism Of Emily Rose / Şeytan Çarpması

Gerçek bir hikayeden filme aktarıldığı söylenen, 2005 Amerikan yapımı film aslında bir nevi duruşma filmi olarak nitelendirilebilir. Vahşet, işkence sahneleri vs. bir korku filmini izlerken görebileceğiz bu tip sahnelere filmde yer verilmemiş. Büyük beklentileriniz olmadan evde tek başınıza izlediğinizde, bir kaç gün filmdeki sahnelerin etkisinden kurtulamayacağınız bir yapım diyebilir.

Emily Rose ismindeki genç kız gördüğü garip halüsinasyon sonucu sık sık kriz geçirmeye başlar. Çevredi bir klisenin rahibinden şeytan çıkarma ayini yapmasını ister. Fakat Peder Moore’nun ayini sırasında genç kız ölür. Bu durum yüzünden de Peder Moore cinayet suçlamasıyla mahkemeye çıkar. Bundan sonrasında bilim ve dinin karşı karşıya getirildiği bir duruşma süreci olacaktır.

 

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. daha iyileride bulunabilirdi halka ve 30 gün geceyi izledim diğerlerini bilmiyorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu