İnternetReklamlar

Sosyal Medyadan Doğru Şekilde Yararlanmak

Facebook artık günümüzde öyle bir konuma yerleşti ki, markalar ürünleri Facebook üzerinden tanıtıyor, yeni çıkan filmler fragmanlarını, şarkıcılar kliplerini ilk olarak Facebook sayfaları üzerinden paylaşıyor. Hatta artık firmalar, kampanyalarını ya da reklamlarını internet üzerinden daha verimli yaymak için “Sosyal medya sorumlusu” diye bir iş pozisyonu oluşturmuş durumda. Bu konuda atılan adımların yanlış ya da abartılı olduğunu söylemek pek de mümkün değil. Neticede ülkemizde de bilgisayar kullanmaya ilk olarak Facebook hesabı açarak başlayan bireylerin olduğunu ve gidişat böyle olunca Türkiyenin Facebook kullanımında Dünyada 2. sıraya çıkması, doğru kullanıldığında küçük bir video, resim ya da şarkıyla, hedef kitleye neredeyse sıfır maliyetle ulaşılmasını mümkün kılıyor.

İleriyi düşünen, gündemi yakından takip edenler ise sosyal medyayı doğru kullanarak, ilk paragrafta da dediğim gibi çok az bir maliyetle, oldukça geniş kitlelere hitap edebiliyorlar. Tabi iş sadece Facebok, Twitter vs. hesabı açıp, yeni çıkan ürünlerin tanıtımını buradan yapmakla bitmiyor. Doğru bir strateji belirlenmediğinde sonuç genelde beklendiği gibi olmuyor. Örneğin geçtiğimiz günlerde belki Facebook kullanan herkesin izlediği bir reklam vardı. Sevgilise hazırladığı bir video ile evlenme teklif eden genç, bu videoyu hazırlamak için 3 ayda 14 ülke dolaştığını bahsedip videonun sonunda hazırladığı bir blog sayfasının linkini veriyor. Video yayınlandıktan sonra sosyal ağlarda bir müddet videonun viral reklam olup olmadığı baya tartışılmış, sonunda da THY’ nin Miles and Miles kartı için hazırlanan reklam olduğu anlaşılmıştı. Daha önceleri de buna benzer bir viral kampanyayı Gitti Gidiyor yapmıştı. Markalar bu kampanya için Dünyaca ünlü oyuncularla anlaşıp, görsel ve yazılı medyada kampanya tanıtımı yapsalar hitap edecekleri kitle tahminen daha az, maliyetse kesinlikle kat ve kat fazla olacaktı.

Yine TTnet gibi bazı firmalar Twitter, FriendFeed vs. hesabı açıp, kullanıcılarıyla anında irtibat kurabilecekleri, şikayetleri ilk ağızdan dinleyip buna göre çözümler üretebilecekleri sistem kurdular. Sadece firma olarak değerlendirmek yanlış olur. Bazı siyasilerin de hergün takip ettiği Twitter hesapları mevcut. Seçmenlerin şikayetlerini dinleyip, yeni projelerinden bahsetmek, olumlu ya da olumsuz fikirlere göre yeni stratejiler belirlemek, insanlarla birebir muhattap olmak kesinlikle iyi yönde geri dönüşümü olacak bir aktivitedir. Yaklaşan seçim döneminde televizyonlara çıkıp, sınırlı bir sürede projelerden bahsetmenin yerine, daha samimi bir ortamda rahat rahat kendini ifade edebilmek bana dediğim gibi daha mantıklı geliyor. Ancak bunun farkına varabilen siyasilerin sayısı maalesef çok çok az.

Sonuç olarak ise firma ya da isim, ne için olursa olsun sosyal medyayı doğru olarak kullanabilen bugün ve gelecekte herzaman bir adım önde olacaktır. Doğru strateji belirlemek, insanlarla menfaat beklemeden iletişim kurmak, en önemlisi de samimi ve dürüst olmak en önemli kurallar olmalı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu