BilimFilmSinema

Su Hakkında İzlemeniz Gereken 3 Temel Belgesel

İnsanoğlu dünya üzerindeki binlerce yıllık yaşamında en temel yaşam kaynağının değerini ancak son 20 yılda fark edebildi. Bu bağlamda Birleşmiş Milletler, 1993 yılından beri Dünya Su Günü’nü kutlamakta. Birleşmiş Milletler ancak 2010 yılında ise bir konsey toplantısında temiz ve erişilebilir suyun temel insan hakkı olduğunu kabul etti. Birçok devlet bunu henüz yasalarla güvence altına almamış olsa da, BM üyesi devletler uluslararası sözleşmelerden dolayı vatandaşlarına temiz ve erişilebilir suyu bir insan hakkı olarak sağlamak zorunda.

Su hakkı konusu, suyun hem çok düşük mali değeri olmasından, hem insan hayatının devamlılığı açısından en önemli ihtiyaç olmasından dolayı yılladır tartışılmakta olan bir konu. Her an elimizin altında olmasından dolayı suyun gerçek değerini iyi bir şekilde kavradığımız söylenemez. Bu bağlamda suyun dünya ve insanlık için önemini farklı açılardan ele alan, aşağıdaki belgeselleri sizler için derledik.

Aşağıda listelediğimiz tüm belgeselleri Sürdürülebilir Yaşam TV üzerinden belgeselin adına veya görsele tıklayıp ücretsiz izleyebilirsiniz.

Şişelenmiş Suyun Hikayesi

şişelenmiş suyun hikayesi su hakkında izlemeniz gereken belgeseller

Teorik olarak dünyadaki temiz su kaynakları dünya nüfusuna fazlasıyla yeter. Ancak her ay çok farkında olmasak da, hem içme hem de kullanma suyu olarak aylık gelirimizin önemli bir kısmını suya harcıyoruz. Temiz içme suyunun devletler tarafından vatandaşa doğrudan iletilmesinde yaşanan problemlerden dolayı, insanlık son 40 yılda çok ilginç bir durumla yüzyüze: şişelenmiş su!

8 dakikalık bu kısa belgesel şişelenmiş suyun nasıl “üretilmiş bir ihtiyaç” olduğunu gözler önüne sermenin yanında, şişelenmiş su kullanımının yarattığı atık dağlarına da dikkat çekiyor.

Şişelenmiş Suyun Hikayesi Film Künyesi

Orijinal Adı: The Story of Bottled Water
Çeviren: Akgün İlhan
Yıl: 2010
Süre: 8 dk
Dil: İngilizce, Türkçe altyazı
http://storyofstuff.org/movies/story-of-bottled-water/

Aral

Aral belgeseli - su hakkında belgesel

Sovyetler Birliği’nin, Amu Derya ve Sır Derya nehirleri üzerindeki yanlış su yönetimi yüzünden 20-30 yılda Aral Gölü’nün %80′lik bölümünü yok oldu. Bu aynı zamanda balıkçılık ile geçinen bölge nüfusunun neredeyse tamamının mecburen göç etmesine sebep oldu. ARAL filminde Aral Gölü’nden geri kalan kısmın dramatik hikayesi 3 kuşaktır bölgede yaşamını sürdürmeye çalışan bir ailenin hikayesi üzerinden anlatılıyor.

Aral Film Künyesi

Orijinal Adı: Aral
Yönetmen: Carlos Casas
Çeviren: Turgay Uykusuz
Yıl: 2003
Süre: 53 dk
Dil: Özbekçe/İngilizce, Türkçe altyazı

Susuzluk

Susuzluk - su hakkında belgesel

2003 yılında Japonya’da Kyoto’da gerçekleşen Üçüncü Dünya Su Forum’undaki tartışmalar ile başlayan bu belgesel suyun herkesin ücretsiz kullanması gereken bir hak mı, yoksa şirketlerin dereler ve gölleri satın alması ile para ile satabilmesi, kar edebilmesi için basit bir öğe mi olduğunu sorguluyor. Bugüne kadar su ile ilişkiniz aylık su faturası ödemek ve gerektiğinde 5-10 TL’ye damacana su almaktan öteye gitmemişse bile bu belgesel sizi; temel insan haklarından biri olan su üzerindeki büyük karlılığın ve bu bağlamdaki tartışmalar su özelinde hiç düşünmediğiniz sorgulamalara götürecek.

Susuzluk Film Künyesi

Orijinal Adı: Thirst
Yönetmen: Alan Snitow, Deborah Kaufman
Çeviren: Sema Okurer
Yıl: 2004
Süre: 62 dk
Dil: İngilizce, Türkçe altyazı
www.snitow-kaufman.org

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu