EğitimEkonomiTeknoloji

THY Pilot Eğitimi İçin Gerekenler | THY Pilot Maaşları 2020

THY pilot eğitimi almayı düşünenler adayların başvuruları için neler gerektiği ve nereden yapıldığı hakkında bilgi verirken 2020 yılında THY pilot maaşları ne kadar olduğundan da bahsedeceğiz.

Başta THY olmak üzere, Türkiye’ deki havayolu şirketleri son yıllarda filolarını gün geçtikçe büyütmeyi hedefliyorlar. Her yıl yenileri eklenen filolarda, 2020 yılı için toplam 360 tane uçak yer almaktadır. Her yıl büyümeye devam eden uçak filoları sayesinde THY, bünyesinde çalıştırmak üzere çok sayıda ihtiyacı da doğmuş oluyor. THY bünyesinde çalışan pilotların büyük bir bölümü Hava Kuvvetleri Komutanlığı’ndan emekli ya da istifa etmiş askerlerden oluşmakta. Ancak son yıllarda filosunu oldukça genişleten THY, pilot ihtiyacını karşılamak için 2006 yılında THY Uçuş Eğitim Akademisi’ni kurdu. Bu sayede hem kendi bünyesinde hem de diğer havayolu şirketlerinin bünyesinde çalışacak pilot adaylarına eğitim veriyor.

THY Pilot Eğitimi İçin Gerekenler | THY Pilot Maaşları 2020
THY Pilot Eğitimi İçin Gerekenler | THY Pilot Maaşları 2020

THY Pilot Eğitimi İçin Neler Gerekli?

THY ve bu konuda diğer eğitim kurumlarının kendilerine göre belirlediği kriterler var tabiki. Bu eğitime başlamadan önce belli şartları sağlamış olmalısınız.

THY pilot eğitimi için adaylardan aradığı şartlar şu şekildedir;

 • T.C. vatandaşı olmak.
 • Üniversitelerin mühendislik eğitimi veren bir bölümünden mezun olmak gerekmekte olup Açık öğretim bitiren adaylarda THY pilot eğitimi için başvuruda bulunabiliyorlar. THY tarafından en son yayınlanan ilanda en az 2 yıllık meslek yüksekokulu derecesine (örgün ya da açık öğretim) sahip olmak şartı istenmiştir. Yalnız bu noktada belirtelim ki, tamamı bilgisayarla denetlenebilen, modern uçakları kontrol edebileceğinize dair aranan bir şarttır bu. Ve bu sebeple her mühendislik bölümü mezununu THY pilot adayı olarak eğitimlerine kabul etmiyor.  Bazı haber sitelerinde ucu açık olarak bırakılan bu cümlede, bir ziraat mühendisinin de THY’nin uçuş eğitimi alabileceği gibi bir sonuç çıkıyor. Resmi olarak sitesinde belirtildiğine göre sadece aşağıdaki bölümlerin mezunlarını kabul ediyor.

Uzay, Uçak, Matematik, Makine, Isletme, Fizik, Endüstri, Elektrik, Elektronik, Bilgisayar, Elektrik Elektronik, Elektronik ve Haberlesme, Havacilik ve Uzay, Meteoroloji ve Mekatronik Mühendisligi bölümlerinden lisans düzeyinde mezun olmak.

 • İyi derecede İngilizce bilmek gerekmektedir. THY pilot eğitimi için adaylarından istediği İngilizce seviyesi, TOEFL (IBT) en az 75, IELTS (Akademik): 60 puan almış olması ve başvuru tarihi itibaren bu son 2 yıl içinde bu minimum puanlardan birini belgelenmesini istemektedir.
 • Eğitime başvurmak için adayın 35 yaşından gün almamış olması gerekiyor.
 • THY’ de pilotluk için en az 1.65 cm, maksimum 1.90 cm boya sahip olmak ve bunun yanında boy-kilo endeksine sahip olmak gerekiyor.
 • Pilot adayları, Uluslararası Sivil Havacılık Teşkilatı’ nın ANNEX-1 ve JAR-FCL 3′ e göre class 1 havayolu nakliyat pilotu şartlarını yerine getirmesi gerekiyor. Bu sağlık raporunu THY’ nin belirlediği sağlık kurumlarından aday kendi imkanlarıyla alabiliyor.
 • Adli sicili olmamak
 • Erkek adaylar için askerliğini yapmış veya eğitim başlangıcı itibarı ile en az 2 yıl tecil ettirebilmeyi taahhüt etmesi gerekmektedir.


Türk Hava Yolları Pilot Eğitimi Süresi Ne Kadar?

THY pilot eğitimi öncelikle Aydın’da bulunan akademide başlanmaktadır ve bu eğitim hava şartlarına göre 16-18 ay arasında sürmektedir. Bu eğitimin sonunda İstanbul’da 4-6 ay süren Tip Eğitimi’ne başlanmaktadır. Yani toplamda 20 ile 24 ay arasında pilotluk eğitimi verilmektedir.

THY Pilot Eğitimi Ücreti 2020

THY pilot eğitimi için adaylardan eğitim sırasında herhangi bir ücret talep etmemektedir. Ancak bu sırada ücret vermemeniz için THY’de çalışmayı taahhüt etmeniz gerekiyor. Eğitiminizi başarıyla bitirir ve Türk Hava Yolları’nda çalışacağınızı taahhüt ederseniz, firma eğitim masrafı olarak aylık maaşlardan kesinti yapacaktır. Bu eğitimin 2020 yılındaki tutarı ise yaklaşık 180.000 Euro civarındadır.

Pilotluk Eğitimi Başka Nereden Alınabilir?

Türkiye’ de ve yurt dışında pilot olabilmek için eğitim veren kurumlarda mevcut. Bu kurumlarda da hangi eğitimleri alacağınıza bağlı olarak fiyatlar 40-80 bin Euro arasında değişmektedir. Yalnız bu eğitimi THY dışında bir kurumdan alacaksanız, alacağınız eğitim normal bir pilotluk eğitimi değil, ticari pilot lisansı için gereken bir eğitimdir. Eğitiminizi THY’den almasanız dahi, THY her sene bünyesindeki pilot açığını kapatmak için iş alımı yapar. Örneğin bu sene yani 2020′ de şu tarihlerde pilot alımı için ilanı resmi sitesinden görebilirsiniz.

THY Pilot Maaşları (2020) Ne Kadar?

Geldik herkesin merak ettiği asıl soruya; THY pilot eğitimi aldınız ve başarıyla bitirdiniz ve taahhüt ettiğiniz gibi Türk Hava Yolları’nda çalışamaya başladınız. Peki ne kadar maaş alacaksınız? THY pilot maaşları 2020 yılında en düşük 30.000 TL en yüksek ise 45.000 TL olarak dile getirilmektedir. Pilotlara verilen maaşlar değişiklik gösterirken, aylık uçuş saatlerine, yaptıkları mesailere ve uçuş rotalarına göre belirlenmektedir.

THY Pilot Eğitimi İçin Gerekenler | THY Pilot Maaşları 2020 yazımızı beğendiyseniz Eğitim kategorimizi incelemenizi tavsiye ederiz.

İlgili Makaleler

21 Yorum

 1. bir soru; diyelim ki ben yurtdışında pilotluk kursumu tamamlayıp lisansımı aldım. görev olarak Türkiye’de çalışabilirimiym. not:harhangi bir üniversite bitirilmemiştir sadece lise diploması vardır…..

 2. ben bir SHYO öğrencisiyim ve neden pilotluk eğitimi alamadığımıza şaşıyorum!!! 4 yıl bu işin dersini aldıktan sonra böyle bir imkandan mahrum kalmak gerçekten zorumuza gidiyor.

 3. olur ama jar fcl3 ülkelerinnden üye olan bi bi ülke olması gerekiyo

 4. Selam Ata kardeşim…
  benim Açık Öğretim Fakültesi 4 yıllık diplomam var; özel havacılık kurs okullarından ATPL lisansı alırsam ve SHGM sınavını da kazanırsam dönem dönem THY’nin pilot ihtiyacı için açtığı iş başvurularına katılma şansım olur mu?

 5. benimde açıköğretim 4 yıllık diplomam var ve üst düzey ingilizce biliyorum ama mühendislik bitirmedim başvuru yapabilir miyim? eğer yapabilirsem zaten çok yoğun bir şekilde dlrye hazırlanacağım

 6. arkadaşlar benim bir sorum olacaktı da ben liseyi bitiripte ygs veyata lys sınavına giripte pilot olamazmıyım thy da?

 7. Arkadaşlar türk hava yolları ucus akademisi olmasa da bir ay jet bir thy ucus okulları var burdan ılerliyeblirsiniz. tip eğitimsiz ayjet 55bin euro . thk tip+havacılık ıngılızcesı 90 bin euro açık ogretım lısans duzeyı kabul edılıyor

 8. thy’nın alacağı pilotlarda aradığı kriterlerden “mühendislik mezunu olması” şartı tamamen olmasa da esnetilebilmeli. sonuçta sadece modem aracılığıyla ucak yönlendirebilmek için mühendislik aranmasada olur. bunun da ayrı bi eğitimi verilebilir. insanları saçma bi yarışa sokuyorsunuz. ki pilot olmak için mühendislik bitirme şartı başlı başına zaten saçmalık. ora da seminer veya kurs vermeyeceğiz veya mesleğiimizi icra etmeyeceğiz orada işimzi sadece uçağı kullanmak..!

 9. abiler ben 13 yaşındayım pilot olmak istiyorum ama meslek lisesine gidiyorum ve hangi ünüversteye gitmem gerekiyor pilot olmak için ve ünüvesteyi bitirdikten sonra THY para almadan eğitim veriyor ama 15 yıl içerisi kadar maştan kesiliyor !!!! DOĞRUMU …………!

 10. bir şey sormak istiyorum abilerim ben daha 14 yaşındayım ve pilotluk düşünüyorum para vermeden veya mühendis olmadan direk pilotluk okuyup işe başlama gibi bi olanağım varmıdır kariyerimi buna gore şekillendireceğim!

 11. benim göz numaram 0,75(her ikisi de) sorun çıkar mı çıkmazsa kaç numaraya kadar sorun çıkmaz ?

 12. Maksimum boy sınırı esnetilebilir mi acaba? 11. sınıfa gidiyorum ve 195im.

 13. boğaziçi üniversitesi fizik bölümünde okuyorum fakat fizik mühendisliği denmiş, herhangi bir sorun olabilir mi?

 14. Her gün göklerde olmanın hayalini kuruyorum.Bir an olsun aklımdan çıkmıyor bu istek çocukluğumdan beri hep gökyüzüne baktım.Yukarıdan bakmanın ne kadar büyüleyici olduğunu düşündüm şu ana kadar…Uçağa bindiğim zaman tüylerim diken diken oluyor hala..Cockpite girip ortalığın havasını attırmak istiyorum deli gibi bir kuş misali.Şuanda hedefimsin pilotaj elbet bir sortiler atıcam 🙂 Düz yolda yürümeyi beceremiyorsun PİLOT nasıl olacaksın diyenlere inat..

 15. Orta okuldayken basladi benim bu havacilik tutkum.bu sene unuversite sinavina hazirlanacam ve insallah belirtilen muhendislik bolumlerinden birini okuyacam.gercekten pilot olmayi cok istiyorum…
  Hersey pilot olabilmem icin

 16. Boyum 1.55, 17 yaşındayım, birkaç santim uzarım diye umuyorum. Boy alt sınırında bir esneklik sağlanabilir mi? en azından birkaç santimetre…

 17. thy nin sartlari anlatan bir sayfasi vardi , google da arayinca cikti , ve bunlar dogru degil ona gore. gayette parayi aliyorlar egitimde ve muhendislik farketmiyor … 100.000 dolar egitimin parasi …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu