İnternetReklamlar

Türkiye’de İnternet Reklamcılığı

İnternet Reklamcılığı Türkiye’de her geçen gün tırmanarak büyüyen bir sektör haline geldi. Firmaların bu sektör üzerinden sahip oldukları pazar payı ve reklam alanların mecralarını kullandırarak kazandıkları para da her geçen gün artmaya devam ediyor. Bu konudaki rakamlar bir hayli çarpıcı. Tüm bu çarpıcı rakamlara rağmen Türkiye bu konuda hala gerilerde sayılabilir. Örneğin İngiltere internet reklamlarının merkezi konumundaki ülkelerden biridir ve İnternet Reklamlarına harcanan para Televizyon reklamlarına harcanan parayı geçmiştir. Türkiye’de ise Televizyon ile diğer medya araçları arasında reklam harcamaları açısından hala bir uçurum bulunmaktadır. İnternet reklamcılığı hakkında ayrıntılı bilgiyi ve çarpıcı rakamları yazımızın devamında bulabilirsiniz.

İnternet Reklamcılığında reklam veren firmalar arasında en büyük pay sahibi şüphesiz e-ticaret firmaları. E-ticaret firmalarının reklamlarını da çoğunlukla internet üzerinden vermesi, bu firmaların internet üzerinden iş yapması ve tamamıyla elektronik ortamda operasyon yapmalarının en doğal sonuçlarından biri. Türkiye’de e-ticaret hacminin 2010 yılında 10 milyar doları aşmaı bekleniyor.

 

Bu noktada bir kaç sayı vererek resimi daha da netleştirebiliriz. Türkiye’deki internet kullanıcı sayısının 28 milyon, ve bilgisayar sayısının da 12 milyon civarı olduğu tahmin ediliyor. Bu sayı her geçen gün artıyor ve tespit edilemeyenlerle birlikte 30 – 35 milyon kişinin internet kullandığı ya da bir şekilde buna mecbur kalmaya başladığı anlaşılıyor. Bu durum da sanal medyaya bir akış başlatmış durumda. Mesela internet reklamlarına harcanan paranın televizyon reklamlarına harcanan parayı geçtiğini söylediğimiz İngiltere’de internet reklamcılığının payı tüm reklam alanları içerisinde % 25, Avrupa’da ise %20 civarında. Türkiye’de ise 2 yıl öncesine kadar %3 olan bu oran şimdi %10 civarına ilerlemiş durumda. Bu rakam bile hızlı gelişmeyi görmemiz için bir ibare. Bu hızın her geçen gün artacağını ve internet reklamcılığının önümüzdeki 10 yılın yıldız sektörü olacağını tahmin etmek zor olmasa gerek.

Burada önemli nokta ise bu büyüyen hacmi doğru ve etkin şekilde kullanabilmek. Reklam verenler açısından doğru firmaları ve mecraları seçmek, reklamı veren aracı firmalar açısından sıkı denetimler yapmak ve hem reklam verenleri hem de reklam yayıncılarını memnun etmek, reklam yayıncıları için ise sadece site kurmak değil, bu siteyi sürekli güncel tutmak, doğru firmalardan reklam almak, yasal kalabilmek, internet üzerinden para kazanmanın altın ilkeleri haline gelmiş durumda.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu