İnternetTeknoloji

Twitter’a Erişim Engeline DNS ve VPN Çözümü

Başbakan’ ın 20 mart 2014′ teki Bursa mitinginde “Twitter mivıttter kökünü kazıyacağız” açıklamasının hemen ardından bu gece Twitter koruma tedbirli olarak Türkiye’den erişime engellendi. Yine aynı gün içerisinde Facebook ve Youtube için de aynı şekilde kapatılma kararları alınabileceği yönünde açıklamalar da yapıldı. Yakın zamana kadar yasaklı olan Youtube’ un 2.5 engellinin kalkmadığı düşünülürse, yeni gelen Twitter engelinin de kısa vadede çözülemeyeceği öngörülebilir. Biz de bu yazıda “Twitter’ a nasıl girebilirim diyenler” için basit bir kaynak kılavuz hazırladık.

Engellenen Twitter ve olası Facebook engeline çözüm için ne yapılabilir?

DNS Değiştirmek

Bilgisayarlarda DNS değiştirmeyi daha önce Youtube ve Google servislerinin engellenmesi sırasında anlatmıştık. Konulara göz atarsanız resim olarak nasıl bilgisayarınızda DNS adresi değiştirebileceğiniz inceleyebilirsiniz.

IOS işletim sistemi yüklü iPhone , iPad ve diğer cihazlarınızda DNS değiştirmek için;

– Ayarlar -> Wi-Fi seçeneğine tıklayın

– Bağlı olduğunuz modem isminin yanında mavi oka tıklayın

– DNS bölümüne Google DNS adresi olan “8.8.8.8  ve 8.8.4.4” veya OpenDNS adresi olan “208.67.222.222 ve 208.67.220.220” yazıp Wi-Fi bağlantınız açıp kapatın.

Android işletim sistemli mobil cihazlarınızda DNS adresi değiştirmek için;

– Ayarlar -> Kablosuz seçeneğindeki bağlı olduğunuz ağ ismine basılı tutup “Ağı Değiştir” seçeneğine tıklayın

– Gelişmiş seçenekleri göster seçeneğini işaretleyip, IP ayarları Statik konumuna getirip yukarıdaki DNS adreslerinden istediğinizi girin.

VPN Kullanmak

Bilgisayarınızda VPN kullanarak engelli sitelere girmek aslında çok kolay. Bunun için ücretsiz olarak bir çok program mevcut. Fakat son dönemde bu konuda epey popüler olan ZenMate for Google Chrome eklentisi ile Google Chrome tarayıcınızdan hem ücretsiz hem de hızlı bir şekilde VPN bağlantınızı gerçekleştirebilirsiniz.

IOS işletim sistemi yüklü iPad ve iPhone’dan VPN bağlantısı için;

iPhone için Apple Store bir çok VPN programı bulabilirsiniz. Hideman, VPN Express, Hotspot Shield VPN vb. bir çok uygulama mevcut. Fakat ücretsiz olanlar genelde ya kullanım süresi kısıtlı ya da bağlantı hızı epeyce yavaş oluyor. Son dönem de yine ücretsiz olarak Apple Store’dan indirebileceğiniz Onavo Protect ise ücretsiz olmasının yanı sıra hızı ve süresiz olması bakımından şu en cazip uygulama olarak gözüküyor.

Android işletim sistemli mobil cihazlarınızda VPN bağlantısı için;

Google Play’den Hotspot Shield VPN programını indirerek ücretsiz olarak Twitter engelini aşabilirsiniz.

Not: Ansızın gelen Twitter engelini aşabilmeniz için şimdilik VPN ve DNS değikliği konusunda kısa bir bilgi vermiş olduk. Yakın zaman içerisinde diğer VPN programlarını da detaylıca inceleyebileceğiniz kapsamlı bir yazımız yayında olacak.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu