Turizm

Vizesiz Gidilebilecek Ülkeler – Güney Afrika

Daha önce de bir listesini verdiğimiz vizesiz gidilebilecek ülkeler çok sayıda. Eğer önceki yazıyı okumadıysanız, buraya tıklayarak vizesiz gidilebilecek ülkelerin tam listesini görebilirsiniz. (son değişiklikler hariç). Güney Afrika bu ülkelerin en güzellerinden biri. Dünyanın güney uçlarından biri. Yıllar boyu iç savaşın acısını yaşamış bu ülke şimdi ise turistler için bir cazibe merkezi. 2010 Dünya Kupasının da bu ülkede düzenleniyor olması bundan sonraki turizm potansiyelini de bir hayli artıracak gibi gözüküyor.

Güney Afrika olarak bilinen ülkenin resmi adı Güney Afrika Cumhuriyeti. Başkenti ise Cape Town. Bu şehirde öyle bir nokta vardır ki yüzünüzü güneye döner ve sağınıza bakarsanız Atlas Okyanusunu, sola bakarsanız ise Hint Okyanusunu görürsünüz. Buranın adı Cape Point. Cape Point’e doğru zamanda giderseniz yazlıkçı penguenleri de görme şansınız var;)

Güney Afrika cumhuriyeti ile aramızda sadece 1 saatlik zaman farkı var. Türk Hava Yollarının Johannesburgh ve Cape Town’a direk uçuşları mevcut. 1488 ve sonraki yıllarda kaşifler tarafından gidilen ve Ümit Burnu olarak adlandırılan burnun ve bölgenin keşfinden sonra, Hollandalı ve İngiliz maceracılar buraya akın etmişler ama kıyılardan iç bölgelere geçememişlerdi.

Gitmeye karar vermeden önce bu ülke ile ilgili tanımanız gereken biri var. Nelson Mandela. Mandela neden tutuklandı ve 24 yıl hapis yattı ? Çıktıktan sonra beyaz ırkçısı yöneticilerden idareyi nasıl devraldı. Tam adil ve eşitlikçi bir cumhuriyet kuruldu derken, daha önce bilinen manada köle olan siyahlar, sermaye şirketlerince paralı köle haline getirildi ? Tüm bunları bilmeniz de gideceğiniz ülkeyi yakından tanımanız ve daha bir keyifle gezmeniz anlamına gelir. Ama kafamız dolmasın, gezelim, doğasını güzelliklerini görelim derseniz de Güney Afrika sizin için sonuna kadar doyurucu bir seçim olacaktır.

Hazır vize de uygulanmıyorken bu fırsatı değerlendirin deriz 🙂

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu