Gündem

WikiLeaks Belgeleri Dünyayı Sarsmaya Başladı

Julian Assange bu gece sahibi olduğu WikiLeaks isimli internet sitesinden, Amerikalı diplomatlara ait yaklaşık 3 milyon gizli belgenin bir kısmını yayınlamaya başladı. Dünyanın pek çok ülkesini doğrudan ilgilendiren bu olay, henüz bahsedilen belgelerden küçük bir kısmının yayınlanmasına rağmen şimdiden bir şok etkisi yaptı gibi. Türk basını da dahil olmak üzere bütün haber ajansları flaş haber olarak açıklanan belgelerin içeriğini geçiyor.

Birçoklarına göre diplomasinin 11 Eylül’ ü olarak kabul edilen bu sızıntı çabuk unutulacak türden değil. Sonuçta birkaç belge değil, kesin olmamakla beraber 3 milyon diplomatik iç yazışmanın tam metinleri yayınlanacak. Site kurucusu Julian Assange, başına birşey gelmesi durumunda ise asıl skandal yaratacak belgelerin açıklanacağını söylüyor. Şu an WikiLeaks’ ten indirilebilen 2 milyona yakın döküman şifrelenmiş vaziyette. Ve Julian Assange’ ın başına birşey gelmesi durumunda, bu dosyaların şifreleri yayınlanacak.

wikileaks

Şimdilik yayınlan belgelerin Türkiye’ yi ilgilendiren kısımları bile tam bir skandal niteliğinde. Türkiye’ de görev yapan, ABD’ li diplamatların Türkiye izlenimlerini bildirdikleri belgelerde, ABD’ nin Türkiye’ ye gerçekten nasıl baktığını dönemin büyükelçileri tarafından bildiriliyor. Cumhurbaşkanı, başkaban ve milletvekilleri hakkında ABD’ li büyükelçilerin izlenimleri ve topladıkları istihbaratlar bu yazışmalarda mevcut. Türkiye’ deki yolsuzluk yapan siyasiler, başbakanın gizli banka hesapları, eski bakanların mafya ilişkileri vs.. Yenilir yutulur cinsten olmayan hatta Cüneyt Özdemir’ e göre bazılarını Yüce Divan’ a kadar götürebilecek bilgiler mevcut.

Ancak unutulmaması gereken, bu yazışmaların sadece diplomatların bir nevi kişisel görüşleri olduğudur. Yarın siyasi liderler çıkıp “Orada yazılanlar yalan..” diyebilirler. Zaten ülkemizde bu tip şeyler pek de akılda kalmaz. Ama gerçeği bilenler artık daha şeffaflaşan bu diplomasik ortamda epey zorlanacaklardır.

Dünyayı sarsan bu skandal olaydaki belgelerin tamamına WikiLeaks‘ in resmi internet sitesinden erişebilirsiniz. Türkçe kaynaklar içinde Cüneyt Özdemir’ in Twitter hesabını -Birçok haber sitesinden daha hızlı bilgi veriyor- ve Dipnot.Tv sitesinden belgelerin Türkçe çevirilerine ulaşabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu