İnternet

WordPress 3.0 Türkçe Sürümü Yayınlandı

İnternette farketmez.net te dahil olmak üzere, özellikle birçok blog sayfasının altyapasını oluşturan WordPress’ in 3.0 versiyonu dün resmi sitesinde kullanıcıların beğenesine sunuldu. Türkçe blog sayfası sahipleri içinde bugün, WordPress Türkçe paketini yayınlandı. Yönetim panelinin kullanışlı olması, çok fazla tema seçeneğinin bulunması, kolayca geliştirilebilir kodlardan oluşması ve önemli bir faktör olan Google arama moturu tarafından sevilmesi, sadece blog sayfalarının değil, video, resim, haber hatta kurumsal sitelerinde bile WordPress altyapısını kullanmasının başlıca sebeplerindendir. Her çıkardığı yeni sürüm ile WordPress kullanıcılarını mest eden sistem, daha önce beta sürümü yayınlanan WordPress 3.0′ ün stabil sürümüyle beraber de birçok yeniliğide getirdi.

 

WordPress’ in resmi sitesinde yayınlanan videoda gelen yeniliklerdan kısaca bahsedilmiş. Biz de bu yeni özelliklerin bazılarına değineceğiz.

Hatalar düzeltildi

Öncelikle eski sürümlerde bulunan 1000′ in üzerinde hata düzeltilmiş.

Kullanıcı adı ve şifre belirleme

Önceki sürümlerde, kurulum sırasında kullanıcı adı olarak “admin” parola olarakta rastgele oluşturulmuş bir şifre veriliyordu. Bu yüzden oluşan güvenlik zaaflarını bazı metotlarla aşmayı deniyorduk. Yeni sürümde ise kurulum sırasında, kullanıcı adı ve şifreyi kendimiz belirleyeceğiz

Arka plan resmi seçme

Arka plan rengi/resmi bazı özel temalarda değiştirilebiliyordu. Veya elle az bir kodlama bilgisiyle değiştirmek mümkündü. İşte burda WordPress geliştiricileri, amatör blog site sahiplerini düşünmüş ve yönetim panelinde kolayca sitenin arka plan resmi/rengi değiştirilebilir hale getirilmiş.

Güncelleştirmelerde kolaylalık

İş sadece WordPress kurmakla bitmiyor neticede. İyi bir verim alabilmek için gerekli olan birçok eklenti kullanılıyor site sahipleri. Eklentilerde sık sık güncelleştiriliyor. Panelden eklentileri seçip tek tek güncelleştirmek yerine, topluca hangi eklentileri güncelleştirmek istiyorsak seçip, hepsini aynı anda güncelleştirebiliyoruz.

Yardım ekranı eklendi

Yönetim panelinde artık her menünün ne işe yaradığı, sol üstte beliren “Yardım”  butonuna tıklayarak öğrenilebiliyor. Bu da acemi WordPress kullanıcıları için düşünülmüş bir özellik. Bu sayede blog sayfası açmak isteyen ama siteyi yönetmekte zorlanacağını düşünen kişiler, hangi yönetim sayfasının ne işe yaradığı WordPress’ in bu özelliğiyle öğrenebiliyor.

Varsayılan tema değişti

Bu sürümle WordPress’ in varsayılan teması artık değişiyor. Yeni temanın adı “Twenty Ten” olarak kullanıcılara sunuluyor.Birçok kullanıcının WordPress’ in default temasını kullandığını farkettiğindendir belki, yeni varsayılan tema “Twenty Ten” teması için birçok özellik eklenmiş.

Premium tema tadında olan Twenty Ten temasında, header(üst) kısımda bulunan resmi değiştirebilir ya da isterseniz bilgisayarınızdan yeni bir resim yükleyebiliyorsunuz.

Özelleştirilebilir menü sistemiyle  istediğiniz kategoriyi, sayfayı ve bağlantıyı header (üst) kısıma ekleyebiliyorsunuz. Aslında bu özellik yine bazı premium temalarda sunuluyor ya da ufak kodlar yardımıyla temaya entegre edilebiliyordu. WordPress bu konuda yine bize çok fazla kolaylık sağlamış

Galeri seçeneği geliştirilerek resim galerileri daha kullanışlı hale getirilmiş.

Kısa link oluşturma

Blogda yazdığımız yazının linkini kısaltarak kullanabiliyoruz.

WordPress ve WordPress MU birleşiyor

Worpress MU’ da bulunan çoklu blog özelliği, Wordpess 3.0′ te de kullanılabilecek. Böylece bir kez WordPress kurulumu yaptıktan sonra, birden fazla blog sitesi açılabilecek. Subdomain özelliği belki de WordPress 3.0′ la gelen en güzel yeniliklerden biri. Örneğin video.farketmez.net ve sinema.farketmez.net gibi birçok alt domaini tekrardan kurulum yapmadan açabileceğiz.

Şimdilik gözüme çarpan özellikler bunlar. İncelerken karşılaştığım diğer özellikleri de bu konuya eklemeye devam edeceğim. Kısacası WordPress 3.0 daha çok acemi blog sahiplerinin işine yarayacak birçok özelliği getirdi. Benim açımdan diğer bir güzel şey ise, admin panelden işlem yapmak, eski sürümlere göre artık daha hızlı bir hale gelmiş.

Unutmadan WordPress 3.0′ ı indirme linkinide verelim.

Worpress 3.0 Türkçe Download

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu