Turizm

Yeryüzü Cenneti: Maldivler

Maldivler, Hint Okyanusunda, Ekvatorun hemen kuzeyinde yer alan, toplamda 1200 adet mercan adalarına ayrılmış, adacıklardan oluşan bir yeryüzü cenneti. Bu adalardan sadece 200 tanesinin üzerinde ikamet ediliyor. Bu mercan adalarından her biri kendi başına görkemli birer doğa harikası. Bunlardan biri deniz seviyesinden neredeyse 10 metre yüksekte kalmış. Palmiye ağaçları, küçük ve derin lagünler, bembeyaz kumlar, bu adaların güzelliğini tamamlayan unsurlar.

Aslında kumlaşmış ölü mercanlardan oluşan adalar her geçen gün erozyonun bitirici etkilerine maruz kalıyorlar. Deniz seviyesindeki herhangi bir yükselme bu adaların sonu anlamına geliyor. Aralık 2004’te meydana gelen büyük tsunamide bazıları ciddi şekilde zarar görmüş. Maldivler uzun süre sultanlıkla yönetilmiş. Önceleri Hollanda kontrolünde olan ada daha sonra İngiliz koruması altına girmiş. İngiliz İmparatorluğu’ndan bağımsızlığını 1965 yılında kazanan Maldivler 1968 yılında bağımsız bir cumhuriyet olduğunu ilan etmiş.

Maldivler’in başkenti Male’de Ağustos 2004 yılında çıkan isyanlar bu ülkeye dikkatleri çekti. Ardından, hükümet ve devlet başkanı daha demokratik reformları devreye soktular. Bu reformlar temsili siyasal sistemin inşaasını ve genişletilmiş siyasal özgürlükleri içeriyordu. Geçtiğimiz 15 yıl içinde Maldivler kendini popüler bir balıkçılık, tüplü dalış, sörf imkanlarının ve egzotik tatil köyleri ile spaların olduğu bir merkez olarak dönüştürmeyi başardı.

Hint Okyanusu, Maldivler üzerinde olağanüstü bir etkiye sahip. Okyanus ülkeye hem sıcaklık getiriyor hem de oluşan tropikal sıcaklığın fazlasını emiyor ve yavaşça bertaraf ediyor. Maldivler’de sıcaklık yıl boyunca 24 °C ile 33 °C arasında değişiyor. Yani tam Türkiye’deki ılıkçılara göre bir memleket. Görece yüksek neme rağmen, sabit bir şekilde serinlik sağlağan okyanus suları hava akımını devamlı kılıyor ve sıcaklığı hafifletiyor.

Galeriye bir göz atın, sonra isterseniz okumaya devam edin:)

Maldivler Asya’daki en küçük ülke, hem nüfus bakımından hem de kapladığı alan bakımından. 1,5 metrelik rakım ortalaması ile aynı zamanda gezegenimiz üzerindeki en alçak ülke. Şöyle ilginç bir ünvanı daha var, Maldivler, dünyadaki en alçak en yüksek noktaya sahip ülke; yani ülkenin zirvesi tam tamına 2,3 metre yüksekliğinde. Bundan daha yüksek insanlar var, o derece.

Maldivler ilk olarak bizim gündemimize de 2004 yılında Mahsun Kırmızıgül’ün Sarı Sarı şarkısına çektiği kliple gelmişti.

Bu da bizim notumuz olsun, gidecek olursanız lütfen hava şartlarına ve bölgenin iklim yapısına dikkat ederek gidiniz. Ülkemize ikinci bir tsunami korkusu yaşatmayınız.

Not: Yazı farketmez.net editörü tarafından yorumlar eklenerek tercüme edilmiştir.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu