İnternetTeknoloji

Youtube’ dan Sonra Vimeo’ da Erişime Engellendi

Dünya’ nın en büyük video paylaşım sitelerinden Vimeo, bu gece Türkiye’ den erişime engellendi. Abdullah Gül’ ün, Twitter hesabından Youtube yasağını üstüne basa basa eleştirdiği şu günlerde, Dünyanın en çok ziyaret edilen 117. sitesi Vimeo’ nun da erişme engellenmesi açıkcası çok şaşırtıcı. 2007 yılında Youtube ile başlayan, ardından Last.fm, Dailymotion, WordPress, Blogger, Netlog, bazı Google servisleri ile devam eden yasaklara bir yenisi daha eklenmiş oldu.

Vimeo’ ya bu gece girmeye çalışan ziyaretçiler, karşılarında “ANKARA CBS’nin, 28/09/2010 tarih ve 2010/93921 nolu KORUMA TEDBİRİ kapsamında bu internet sitesi (vimeo.com) hakkında verdiği karar Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı’nca uygulanmaktadır.” yazısını gördüler. Birçok yabancı internet sitesinde de Vimeo’ nun Türkiye’ de erişime engellenmesi “Turkey Banned Video Site Vimeo” başlıklarıyla manşet haber olarak verildi.

Vimeo neden engellendi?

İşte bu sorunun yanıtı ise gerçekten Türkiye’ de yürürlükte olan bilişim yasalarının ne denli demode olduğunun kanıtı. Geçtiğimiz günlerde CHP milletvekili Mehmet Akif Hamzaçebi’ ye ait olduğu iddia edilen bazı videoların internete düştüğü haberi konuşuluyordu. İşte bu videolu barındıran sitelerden Vimeo’ da tedbir amaçlı olarak Türkiye’ den erişme engellendi. Vimeo’ nun videoyu kaldırıp, davanın da geri çekilmesi durumunda Vimeo yeniden erişme açılabilecek.

İnternet yasakları

Buraya kadar herşey normalmiş gibi gözüküyor. Peki Youtube yasağından sonra Türkiye’ deki birçok bilgisayarın DNS adreslerini değiştirerek yasaklı sitelere girebildiği gerçeği neden unutuluyor? Bir video için kapatılan Dünyaca ünlü video paylaşım sitesi Vimeo, Türkiye’ nin adının internet yasakları konusunda Çin, Kuzey Kore, İran gibi ülkelerle anılmasına neden oluyor. Ve bu da Türkiye’ nin Avrupa’ daki imajını çok fazla zedeliyor. Neticede dileyen herkesin video paylaşımı yapabildiği bir site olan Vimeo, herhangi birinin yüklediği bir video yüzünden tamamen erişime kapatılıyor. Yarın bir gün başka biri Sevenload’ a, Facebook’ a yada diğer video yüklenebilen herhangi bir siteye video eklediği zaman o sitede koruma tedbirli de olsa kapatılabilecek. Bakalım bunda sonrada Türkiye’ de internet sansürünün olmadığı söylenebilecek mi?

Vimeo

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu