İnternetTeknoloji

Youtube Videolarını MP3′ e Çevirmek için 4 Yöntem

Youtube günümüzde öyle bir hale geldiki, artık video izlemek dışında müzik dinlemek isteyen kişilerinde sıklıkla kullandığı bir mecra halinde. Dinlemek istediğiniz şarkılara direk Youtube üzerinden ya da ülkemizde birçok kişinin kullandığı gibi Fizy vb. alternatif siteler kullanarak erişebiliyorsunuz. Bir de Youtube’ un ülkemizde erişime engelli – her an yeniden engellenebilir- olduğunu düşünürsek, içeriğini Youtube, Dailymotion vs. sitelerden çekerek sadece müzik dinlemek isteyenler için ideal bir platform haline geldi.

Peki internetten online olarak dinlenebilen bu videolardaki çalan müzikleri bilgisayara nasıl kaydedebiliriz? Sonuçta her an internet bağlantısı bulamayabilir ya da video ilgimizi çekmezde arkada çalan müziktir esas istediğimiz. İşte bunun için kaygılanmayın çünkü online olarak Youtube videolarındaki sesleri çevirip bilgisayarınıza indirmenizi sağlayan 4 farklı yöntemi bu yazımızda bulacaksınız.

NOT: Şu an en popüler ve kullanışlı Youtube mp3 dönüştürücüsü olarak youtube-mp3.org/tr adresi kullanılabilir.

1 – Youtube videolarını online olarak ses formatına çevirip indirmek

Video2MP3

Hiç bir program indirmeden, eklenti kurmadan kolay bir şekilde Youtube videolarını ses formatına (MP3) çevirmeniz için oldukça kullanışlı bir siteyi kullanacağız. Türkçe dil desteği de olan ve dönüşümleri ister standart isterseniz de yüksek kalitede yapmanıza imkan sağlayan Video2MP3 adlı web sitesi bu konuda işiniz görecektir.

2 – Youtube videolarını bilgisayarınızda ses formatına çevirmek

Youtube Converter

Aslında ilk yöntem işinizi görecektir ancak dönüşümler online olarak başka bir bilgisayarda yapılıp, daha sonra sizin bilgisayarınıza indirmenize olanak sağlıyor. Yani bir nevi Youtube ile aranızda bir bilgisayar daha var diyebiliriz. Güvenlik nedeniyle direk Youtube’ dan videolarını aracı bir bilgisayar olmadan indirmek isteyebilirsiniz. Bunun içinde ücretsiz olarak indirmeniz gereken bir programı önereceğiz.

Programın adı Free Youtube Mp3 Converter. Adındna anlaşılacağı üzere, ücretsiz Youtube videolarını MP3 formatına dönüştürebilen bir program. Bunun yanında bildiginiz gibi MP3 dosylarından da bilgisayarınıza virüs bulaşabilir. Sizde bu konuda çok dikkatli değilseniz eğer bu program Youtube’ tan indirdiğiniz videolardaki virüsleri ayıklar ve güvenli bir şekilde çeviri yapmanızı sağlar.

3 – Youtube videolarını indirdikten sonra MP3 formatına çevirmek

keepvid

Bahsettiğimiz ilk 2 yöntemde, videoları indirmeyip sadece içindeki ses dosyasını bilgisayarımıza kaydediyorduk. Ancak sadece ses dosyasıyla yetinmek istemeyip, önce videoları indirip daha sonra videonun içindeki ses dosyasını MP3 formatına çevirebilirsiniz. Yani video arşivi yapıyorsanız ya da videoyu bir şekilde saklamak istiyorsanız bu bahsedeceğimiz yöntemi kullanabilirsiniz.

Öncelikle Youtube’ daki videoyu bilgisayarımıza indirmemiz için bize online olarak bu hizmeti sunan KeepVid adlı siteyi tavsiye edebiliriz. Yapmanız gereken sadece videonun tam olarak linkini sitedeki URL kısmına yazmanız. Daha sonra çıkan seçeneklerden istediğiniz formatı seçip videoyu bilgisayarınıza kaydedebilirsiniz. Genelde MP4 veya FLV formatını seçmeniz iyi olacaktır. Yine aynı formatta, aynı işi yapan Savevid sitesini de alternatif Youtube video indirme sitesi olarak kullanababilirsiniz. Aracı bir site istemiyorsanız ve eğer mozilla kullanıyorsanız, Download Youtube Videos adlı eklentiyle videoları bilgisayarınıza indirebilirsiniz.

Videoları indirdikten sonra arzu ederseniz Freez FLV to Mp3 Converter adlı programı kullanarak, indirdiğiniz videoların içindeki ses dosyasını MP3′ e çevirebilirsiniz.

4 – Mac kullanlar için Youtube videolarını indirmek ve MP3′ e dönüştürmek

videobox mac

Eğer bir Mac kullanıcısıysanız, yukarıda bahsettiğimiz yöntemler sizin için pekte kullanışlı olmayacaktır. Mac kullananların biraz daha farklı adımları takip etmesi gerekiyor.

Videobox adlı yazılım, Mac kullanıcılarının bilgisayarlarına kolayca Youtube videolarını indirmesine imkan sağlıyor. Daha sonra indirdiğiniz videoyu MP3 formatına çevirmek isterseniz, FfmpegX adlı program yardımıyla bu işlemi kolayca yapabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu