Turizm

Yunanistan vizeyi kaldırdı mı?

Geçtiğimiz günlerde Başbakan R.Tayyip Erdoğan, krizdeki komşumuz Yunanistan’ı ziyaret etti. Yunanistan bir kaç aydır krizden çıkmanın formüllerini arıyor ve ağır IMF reçetelerini uygulamaya başlayacak. Bu kapsamda Yunan halkı oldukça sert sokak gösterileri yapmaya başladı. İşte başbakanın ziyareti de tam bu sırada geldi.

Bilindiği gibi, Yunanistan ve İrlanda ve İngiltere diğer Avrupa Birliği ülkelerinden farklı olarak yeşil pasaportlu (hususi pasaport) Türk vatandaşlarına da vize uyguluyordu. Bu kriz sonrası Yunanistan, büyük bir ihtimalle de döviz sıkıntısını aşabilmek için, turizm ataklarına yöneldi. Türklere yeşil pasaport için vize uygulamasının kaldırılmasını da
bu bağlamda değerlendirebiliriz.

Ayrıca ziyaret sırasında iki ülke arasında 22 farklı anlaşma imzalandı. Türk vatandaşlarının Yunan adalarına 1-2 ya da 3 günlük ziyaretleri için de vize muafiyeti gündeme geldi. Yunan Başbakanı, basın toplantısı sırasında, Türk vatandaşlarının 1 günlük Yunan adaları ziyaretleri için vize muafiyetinin formüllerini arıyoruz demesi üzerine, Erdoğan 2 gün olması için Yunan Başbakanının sözüne müdahale etti. Papanderau da bu söz üzerine, “3 gün de olur ancak, önce bunu A.B. ortakları ile tartışıp bir formül bulmalıyız, formül oturursa bunu 3 güne de çıkarabiliriz” dedi.

Bu konudaki gelişmeleri ilerleyen günlerde göreceğiz. Vize muafiyeti uygulanan diğer ülkeler ile ilgili yazıları da yakında farketmez.net adresinde bulabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu