ListeKültürTarihTurizm

En Ünlü Tablolar ve Sanat Eserleri Hangileridir?

En ünlü tablolar listesini daha önce yayınlaşmıştık ancak bu yıl tekrar güncellemek istedik. Ünlü ressamlar, ünlü resimler ve ünlü heykellerin mükemmel işçiliklerini, renk geçişlerini ve verdikleri canlılık hissini bir daha yaşamanızı istedik.

Daha önce Dünyanın En İyi 10 Müzesi konusunda mutlaka ziyaret etmeniz gereken müzeleri belirtmiştik. Bu müzeleri ziyaret ettiğinizde mutlaka incelemeniz gereken önemli sanat eserlerinin bulunduğu bir de liste hazırlayalım dedik.

En ünlü tablolar listemizdeki bir çok eseri daha önce duymuş olmanız muhtemel. Ama belki adını duyduğunuz fakat kimin eseri ya da nerede sergilendiğini bilmediğiniz eserler olabilir. Gerçi hiç sanata meraklı olmasanız dahi özellikle ilk 2 sıradaki tablolar, defalarca kez gazetelerde, televizyonlarda ya da farklı mecralarda karşınıza çıkmıştır.

Fazla uzatmadan ister ölmeden önce görmeniz gereken sanat eseri ister de dünyanın en ünlü eserleri olarak adlandırılabilecek bu en ünlü tablolar ve sanat eserlerini sizlerle paylaşalım.

En Ünlü Tablolar ve Sanat Eserleri Listesi

Büyük ihtimalle sıraladığımız 10 eseri, hayatınızın bir bölümünde canlı gözle olmasa bile mutlaka belki televizyondan belki internetten görmüşsünüzdür. Belki de gördüğünüz resim veya heykelin ünlü olduğunu biliyorsunuz ama ismini veya hikayesini bilmeyebilirsiniz. Bizlerde aslında bunu amaçladık. Bakalım en ünlü tablolar ve sanat eserleri listesinde hangi eserler yer alıyor.

Mona Lisa

Leonardo Da Vinci - Mona Lisa

En ünlü tablolar listemizin ilk sırasında dünyada yaklaşık 8 milyar insanın yaşadığını var sayarsak her halde 8 milyarı da bu tabloyu biliyordur. Rönesans dönemine ait bir çok ünlü eserin sergilendiği, bizim de en iyi müzeler listesinde 2. sırada yer verdiğimiz Fransa’nın Paris şehrindeki Louvre Müzesinde sergilenen tablo, tartışmasız dünyanın en çok bilinen ve en ünlü eseri unvanını açık ara elinde bulunduruyor.

Leonardo da Vinci’ nin 1503 yılında başlayıp 1507 yılında tamamladığı tabloda oturan ve kim olduğu bilinmeyen bir kadın, belirsiz bir yüz ifadesiyle resmedilmiş.

Geçtiğimiz 500 yıldan fazla bir sürede tablo bir çok kez el değiştirmiş. Hatta Napolyon’un Mona Lisa tablosunu Louvre müzesinden alıp kendi yatak odasına dahi astırdığı bilinmekte. Napolyon döneminin bitmesinin ardından yeniden Louvre Müzesinde sergilenmeye devam eden eser bu sefer de 1911′ de bir hırsız tarafından çalınmış fakat 2 yıl sonra yeniden bulunup ait olduğu yerde sergilenmeye devam etmiş. 1956′ da ise tablonun üzerine asit dökülmüş ve yeniden restore edilmesi seneler sürmüş.

Ancak tüm bu başına gelen badirelerden sonra yine de Louvre Müzesinin ve dünyanın en önemli eseri olmaya devam ediyor.

The Last Supper / Son Akşam Yemeği

The Last Supper - Da Vinci

Yine döneme damgasını vurmuş en ünlü sanatçılardan olan Leonardo da Vinci’nin 1495 yılında Milano’da, Duke Lodovico Sforza’ın isteği üzerine Santa Maria Dele Grazie manastırının duvarında resmetmeye başlayıp ve 1498′ te tamamladığı ünlü eseri, Hristiyan inanışına göre Hz. İsa’nın son akşam yemeğini anlatıyor.

İnanışa göre; Hz. İsa’nın Romalı askerlerce tutuklanmasından önce havarileriyle yediği yemekte yaptığı konuşmada, içlerinden birinin onlara ihanet edeceğini söylediği sırada etrafındaki kişilerin yüzlerindeki şaşkınlık ifade edilmiş.

Dan Brown’un sansasyonel kitabı Da Vinci’nin Şifresi’ne göre; ortada bulunan Hz. İsa’nın solundaki kadın Magdalalı Meryemdir. Aralarındaki V işareti Pagan inanışına göre kadınlık sembolünü temsil ediyor ve giysileri birbirlerine simetrik olarak çizilmişti. Ve yine V işareti kutsal kaseyi sembolize etmektedir. Yine kitaba göre Magdalalı Meryem’in Hz. İsa’dan çocuğu olmuştur. Gerçi Dan Brown bunu sadece kurgu olarak kitabında yazmamış, çeşitli belgelere dayandırarak bunu ispatlamaya çalışmıştır.

Tüm bu tartışmalara rağmen günümüzde bile halen Da Vinci’nin bu eserinde pek çok gizem sakladığı ve tarihçilerin bunların çözmeye çalıştığını biliyoruz. Bu sebeple bu eser ise en ünlü tablolar listemizin ikinci sırasındadır.

The Creation of Adam / Adem’in Yaratılışı

Creation of Adam - Michelangelo

Vatikan Müzelerinden Sistine Chapel (Sistine Şapeli) in tavanında bulunan ve yine rönesans döneminde (1508-1512) Michelangelo tarafından yapılmış bir şaheserdir.

Rönesans dönemimde Papalık makamının en önemli ayinlerinin yapıldığı, kararların verildiği yer olan Sistine Şapeli’nin tavanının resimlendirilmesi yine dönemin Papası Papa II.Julius tarafından istenmiştir.

İncil’ de geçen 9 farklı yaratılış betimlemesinden biri olan Adem’in Yaratılışı en ünlü fresktir. Tanrının, ilk insan olan Adem’e hayat üflemesini betimleyen çizimin tam ortasında parmak uçlarının birbirine temas etme detayı bu freskin en önemli detayıdır.

Sistine Şapelinin tavanı buna benzer betimlemelerde başlı başına bir sanat eseridir tabi ki aynı zamanda da. Bu sebeple Vatikan’da müze gezisi yapanların ilk uğradığı kısım da burasıdır.

 David / Davut

David - Michelangelo

Yine Rönesans dönemine ait bir eser olan ve bu dönemdeki heykel sanatının başyapıtı olarak kabul edilen Davut heykeli, Michelangelo tarafından 1501 yılında yapımına başlanıp 1504′ te tamamlanmış ve İtalya’nın Floransa şehrindeki Galleria dell’Accademia’ da sergilenmektedir.

Pieta

Pieta - Michelangelo

Michelangelo’nun Davut heykeliyle birlikte en iyi iki heykelinden bir diğeri olan Pieta, 1498’te Fransız Piskopos Jean Bilheres’ın siparişi üzerine yapımına başlanılmış ve 1499’da tamamlanmıştır. Vatikan’da ki San Pietro Katedralinde sergilenmektedir.

Heykel, Hristiyan inancına göre Hz.İsa’nın çarmıhtan indirildiği anı betimliyor. Annesi Meryem Ana’nın kucağında uzanmış olan Hz.İsa’nın naaşı yüzünde hafif bir gülümseme ile yatmaktadır.

Eserin bir başka önemi de Michelangelo’nun imzasını taşıyan tek eser olmasıdır.

Guernica

Guernica - Pablo Picasso

Ünlü İspanyol ressam Pablo Picasso’nun en bilindik eserlerinden olan Guernica, İspanya iç savaşı sırasında Nazi Almanyası’na ait bombardıman uçaklarının Guernica şehrini bombalamasını ve orada yaşanan trajediyi anlatıyor.

Bu saldırıdan oldukça etkilenen Picasso, sadece 15 gün içinde yalnızca İspanya’daki iç savaşa tüm dünyanın ilgisini çekmekle kalmamış, aynı zamanda ilerleyen yıllarca savaş karşıtlarının adeta bir sembolü haline gelmiştir.

1937’te yapılan tablo 1981 yılına kadar, savaşın yarattığı yıkımı ve trajediyi daha net olarak gözler önüne sermek adına dünyanın pek çok ülkesinde sergilendi. Bugün de Madrid’te ki Reina Sofia Müzesi’nde sergilenmektedir.

The Scream / Çığlık

The Scream - Edvard Munch

Norveçli ressam  Edvard Munch’ün en önemli eseri ve orijinal adı “Skrik” olan ama daha çok “Çığlık” olarak bilinen tablo, 1893 yılında yapılmıştır.

Ressam, tabloyu yaparken hasta ve yorgun olmanın yanı sıra aynı zamanda bir yandan da doğanın çığlığını hissettiğini ve bu şekilde tabloyu yapmaya başladığını günlüğünde belirtmiş.

En ünlü tablolar listesinde olmasının bir başka sebebi de, 2012 yılında düzenlenen bir müzayede de 120 milyon dolara satılarak, bir müzayede de satılan en pahalı eser olmasıdır.

The Starry Night / Yıldızlı Gece

Starry Night - Van Gogh

Vincent van Gogh’un 1889 yılında sanatoryumdaki odasının penceresinden Fransa’da ki Saint-Rémy-de-Provence köyünün gece saatlerindeki görünümünü aktardığı tablo, New York’ ta Museum of Modern Art’ ta sergilenmektedir.

Tablo ilk bakışta oldukça tanıdık gelecektir mutlaka. Göze çok hoş gelen resim olduğundan dünyanın bir çok yerinde duvarları süslemesinin yanı sıra bekleme salonu olan her binanın duvarlarında olmazsa olmaz bir eserdir.

The Birth of Venus / Venüs’ün Doğuşu

Birth of Venus - Botticelli

En ünlü tablolar listesinin son resmi diyebileceğimiz bu eser, rönesans resim sanatının en ünlü temsilcilerinden Sandro Botticelli’nin 1482-1486 arasında tamamladığı tabloda, güzellik tanrıçası Venüs’ün doğumunun ardından sahile vurduğu anı temsil ediliyor.

Floransa’daki Uffizi Müzesinde sergilenen eserin sahibi Botticelli’ye ait bir çok eser pagan etkisi taşıdığı için o dönemde yakılmıştır. Fakat her ne olursa olsun Venüs’ün Doğuşu’nun dokunulmazlığı sağlanmıştır.

Venus de Milo / Milo Venüsü

Venus De Milo

En ünlü tablolar listemizin sonuncusu gerçi bu tablo değil tabi ama listemizi o şekilde yazmıştık; yine Venüs’ü temsil ettiğine inanılan, tüm zamanların en ünlü heykellerinden birisi olan ve Antik Yunan Dönemi’ne ait 2 bin yıldan daha eski bir eserdir.

Adını 1820 senesinde Yunanistan’ a ait Milos adasında bir köylü tarafından bulunmasından almaktadır. 1821′ de Fransa Kralı XVIII. Louis tarafından Fransa’daki Louvre Müzesi’ne bağışlanmış ve o tarihten beri Louvre’da sergilenmektedir.

En Ünlü Tablolar ve Sanat Eserleri Hangileridir? yazımızı beğendiyseniz Genel Kültür kategorimizi incelemenizi tavsiye ederiz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu