ListeSinema

Soygun Filmleri Listesi – Paralar Havalarda Uçuşuyor !

Soygun filmleri türündeki yapımlar her sene çekilmektedir ama en iyi soygun filmleri yapılan zekice planlarla kendine hayran bırakan, aksiyon ve macera dolu filmler olmaktadır. Bizlerde sizlere bu listemizde kendimizin izleyip beğendiği ve IMDB puanı da kötü sayılamayan yapımları listeleyeceğiz.

Banka soygunu filmleri izleyicilerin her zaman ilgisini çeken film türlerindendir. Nedendir bilinmez ama her halde o kadar çok parayı bir arada sadece sinema perdesinde veya televizyonda görmek nasip olduğu için olabilir. Zekice yapılan planlar, araba kovalamacaları, aksiyon dolu sahneler ve yakalanacaklar mı düşüncesinin verdiği ama asla yakalanmayan hırsızların gerilimi seyircileri cezbediyor. Eğer sizlerde soygun filmleri izlemeyi seviyorsanız bu listemize göz atmanızı tavsiye ederiz.

Not: Film sıralamamız isme veya IMDB sırasına göre değil kafamıza göre yapılmıştır.

Not 2: Soygun filmleri listemizde mutlaka unuttuğumuz ve gözümüzden kaçan filmler olmuştur. Siz de bu listede olması gerektiğini düşündüğünüz yapımları yorum kısmında bırakırsanız, okuyuculara ve bize yardım etmiş olacaksınız. Liste sürekli güncellenmeye çalışılacaktır.

En İyi Soygun Filmleri

Focus (Fokus) – 2015 / IMDB 6.6

Soygun Filmleri Listesi : Focus
Soygun Filmleri Listesi : Focus

Soygun filmleri listemizin ilk sırasın yer alan Focus aslında çıktığı yıl değil de daha sonraki yıllar içinde güzel bir film olduğu anlaşılmış ve çok daha fazla sayıda izleyiciye ulaşmıştır. Başrollerini Will Smith ve güzeller güzeli Margot Robbie paylaşmaktadır. Filmin kısaca konusuna gelirsek, hırsızlık işinde oldukça disiplinli ve planlı olan Nicky (Will Smith), bir restoranda daha yeni yeni hırsızlık yapmaya başlayan Jess (Margot Robbie) ile tanışır. Nicky’e aşık olan ve ona hırsızlık işinin inceliklerini öğreten Jess, bir kaç büyük işten sonra bir anda Jess’ten ayrılma kararı alır ve olaylar devam eder.

The Town (Hırsızlar Şehri) – 2010 / IMDB 7.5

Soygun Filmleri Listesi : The Town
Soygun Filmleri Listesi : The Town

The Town filmi, başrollerini Ben Affleck, Rebecca Hall, Jeremy Renner’ın paylaştığı bir yapımdır. Doug (Ben Affleck), James Coughlin (Jeremy Renner) ve ekibi Boston’da soygun için bankaya girer ve milyonlarca dolar çaldıktan sonra bankanın müdiresi olan Claire Keesey’i (Rebecca Hall) rehin alarak kaçarlar. Bir süre sonra rehinenin, kendi evlerinden birkaç blok ötede yaşadığını öğrenirler. Biraz psikopat olan Coughlin, banka müdiresinin kendilerine sorun çıkartacağını düşünür ancak ekibin lideri olan Doug, bir şey yapılmaması konusunda arkadaşlarını ikna eder. Daha sonra Doug, rehinenin bir şey bilip bilmediğini anlamak için onunla arkadaşlık kurar ve aşık olmaya başlar. Bu, hem işlerinde hem de ekibinde sorun yaratacaktır.

Ocean’s Serileri

Soygun Filmleri Listesi : Ocean's Serisi
Soygun Filmleri Listesi : Ocean’s Serisi

Kumarhane soygunu filmleri denildiğinde akla ilk gelen filmlerden olan Ocean’s serileri heyecan ve aksiyon dolu yapımlardır. Ocean’s Eleven (2001) ile başlayan seri daha sonrasında Ocean’s Twelve (2004) ve Ocean’s Thirteen (2007) ile devam etti. Bu ilk üç yapımda da Brad Pitt, George Clooney, Matt Damon gibi ünlü isimler rol aldı. Serinin son filmi olan Ocean’s Eight (2018) filminde ise bu kez kadınlar başrollerdeydi. Son yapımda Sandra Bullock Cate Blanchett, Anne Hathaway, Sarah Paulson ve Rihanna gibi ünlü isimler bulunuyor.

21 2008 – IMDB 6.8

Soygun Filmleri Listesi : 21
Soygun Filmleri Listesi : 21

21 filmi aslında tam olarak banka soygunu ya da kumarhane soygunu filmleri klasmanına girer mi bilemedik ama yine de yazmaya karar verdik. Başrollerinde Jim Sturgess, Kevin Spacey ve Kate Bosworth gibi isimlerin rol aldığı yapımda; Ben (Jim Sturgess) oldukça zeki ve parlak bir öğrencidir ancak parası yoktur. Gitmek istediği üniversite için burs almak ister. Burs verilecek olan adaylarda, hayatta çok fazla karşılaşılmayan olayları yaşamış olması şart koşulur. Ben ise alelade bir kişidir, bir gün okulda matematik kulübü olduğunu düşündüğü bir odaya girer ama oda da 21 yani BlackJack’ın taktikleri anlatılmaktadır. Bu özel grubun başında da matematik öğretmeni olan Micky Rosa (Kevin Spacey) vardır. Zaten oldukça zeki olan Ben, oyunun taktiklerini hemen kavrar ve gruba dahil olur. Artık para kazanmak için yapması gereken tek şey kumarhaneye gitmektir. Ancak kazandıklarını elinde tutması bir hayli zor olacaktır.

Triple Frontier 2019 / IMDB 6.4

Soygun Filmleri Listesi : Triple Fontier
Soygun Filmleri Listesi : Triple Frontier

Netflix’in yapımını üstlendiği ve geçen sene izleyicilerle buluşan Triple Frontier filmi, eski ordu mensubu olan 5 arkadaşın Güney Amerikalı bir uyuşturucu patronunun milyonlarca dolar olan parasını çalmaya çalıştıkları aksiyon ve heyecan dolu bir yapımdır. Başrollerinde Ben Affleck, Oscar Isaac, Charlie Hunnam, Pedro Pascal, Garrett Hedlund gibi dönemin aranan oyuncuları yer almaktadır.

Baby Driver (Tam Gaz) 2017 / IMDB 7.6

Soygun Filmleri Listesi : Baby Driver (Tam Gaz)
Soygun Filmleri Listesi : Baby Driver (Tam Gaz)

Soygun filmleri listemizin bu sırasında Türkçesi “Tam Gaz” olan Baby Driver filmi bulunuyor. Filmin konusuna gelirsek, çocukken geçirdiği bir kaza sonrası kulağında sürekli bir çınlama sesi duyan, küçük yaşlarda bile oldukça iyi bir şoför ve araba hırsızı olan Baby (Ansel Elgort) isimli bir kişinin hikayesi anlatılmaktadır. Filmin başrollerini Ansel Elgort, Kevin Spacey ve Jamie Foxx paylaşmaktadır.

Point Break (Kırılma Noktası) 1991 / IMDB 7.3

Soygun Filmleri Listesi : Point Break (Kırılma Noktası)
Soygun Filmleri Listesi : Point Break (Kırılma Noktası)

2015 yılında da yeni versiyonu çekilen Point Break filminin konusunu kısaca anlatmak gerekirse; Los Angeles şehrinde çok banka soygunu yapılmaya başlanmıştır. Soygunları araştıran FBI, ekstrem sporlarına meraklı bir grup sörfçüyü de şüpheliler listesine eklemiştir. Tıpkı onlar gibi tehlikeli sporlara meraklı olan Jhonny Utah grubun içine sızmaya ve olayı çözmeye çalışır. Filmde, Keanu Reeves ve Patrick Swayze rol almaktadır.

The Bank Job (Banka İşi) 2008 / IMDB 7.2

Soygun Filmleri Listesi : The Bank Job (Banka İşi)
Soygun Filmleri Listesi : The Bank Job (Banka İşi)

Gerçek ve uzun yıllar çözülememiş bir soygundan ilham alınarak ekrana uyarlanan Banka İşi filmi, 1971 yılında geçmektedir. Başrollerini Jason Statham ve Saffron Burrow paylaştığı yapımda, Londra’da bulunan bir bankaya tünel kazılarak girilir ve milyonlarca Sterlin değerinde nakit para ve mücevher çalınır. Ancak ekibin içinden birinin asıl amacı para ya da mücevher değil sadece belirli bir kasada bulunan dosyadır. Dosyanın içinde ise kraliyet ailesinden bir kişinin, şantaj yapılabilecek görüntüleri vardır. Filmin gerçek hikayesinde de durum az çok böyledir. Olayın olduğu zamanda da soygun sonrası kimse tutuklanmamış veya şüpheli konumuna gelmemiştir. Basında birkaç gün konuşulduktan sonra hükümet tarafından yasak konulmuştur.

The Italian Job (İtalyan İşi) 2003 / IMDB 7.0

Soygun Filmleri Listesi : The Italian Job (İtalyan İşi)
Soygun Filmleri Listesi : The Italian Job (İtalyan İşi)

Soygun filmleri listemizin bu sırasında 1969 yılında çekilen filmin güncel versiyonu diyemeyiz her halde 17 sene olmuş ama son versiyonu diyebileceğimiz bir yapım yer almaktadır. 2003 yapımı İtalyan İşi filminde Mark Wahlberg, Charlize Theron, Edward Norton ve Jason Statham’ı baş roller de görüyoruz. Ekip, Los Angeles şehrinde bir bankadan kilolarca altın soymayı planlar ancak trafikten kaçmak için kusursuz bir plan hazırlamalılardır. Bu sebeple o efsane Mini Cooper araçlarıyla bir plan hazırlanır ve trafiğe takılmadan kaçmaya çalışırlar.

Inside Man (İçerideki Adam) 2006 / IMDB 7.6

Soygun Filmleri Listesi : Inside Man (İçerideki Adam)
Soygun Filmleri Listesi : Inside Man (İçerideki Adam)

Soygun filmleri listemizin son filmi kusursuz bir plana sahip olan ve başrollerini Clive Owen, Denzel Washington ve Jodie Foster yer aldığı “Inside Man” Türkçesi İçerideki Adam’dır. Bankaya maskeli ve işçi kılığında giren 4 kişi soygun sırasında bankada bulunan herkesi rehin almıştır. Olay yerine hırsızlarla uzlaşma sağlaması için bir yetkili gelir ve kimsenin yara almadan kurtulması için çabalar. Ancak soyguncuların hiç beklemedikleri bir planı vardır. Heyecan ve gerilim dolu film yayınlandığı sene isminden oldukça söz ettirmişti.

Soygun Filmleri yazımızı beğendiyseniz Hayatta Kalma Filmleri veya Ajan Filmleri yazılarımıza da göz atmanızı tavisye ederiz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu