SinemaListe

En İyi Animasyon Filmleri Listesi *2020

En iyi animasyon filmleri listemize kesinlikle incelemelisiniz. Çocuk filmleri gibi algılanan ama çok güzel mesajlar veren, en güzel animasyon filmleri listesini daha önceden hazırlamıştık ama bu listeyi 2020 yılında tekrar güncellemeye karar verdik.

Farketmez ekibi olarak animasyon filmlerinin de tıpkı diğer yapımlar gibi izlemeye çalışıyoruz ve izlediklerimiz arasından naçizane fikrimiz ile sizlere en iyi animasyon filmleri listesini hazırladık. Umarım siz de beğenirsiniz ve listede göremediğiniz ama izlemeye değer bulduğunuz yapımlar varsa yorum olarak bırakırsanız seviniriz.

Animasyon filmlerini sevmeyen yoktur her halde. Özellikle son yıllarda çekilen, dev bütçeli animasyon filmleri, bu türden hoşlanmayanları bile sinemaya çekmeyi başardı. Animasyon filmleri ile ilk tanışmamız, unutulmaz film Aslan Kral’ la oldu. Aynı zamanda Aslan Kral, gelmiş geçmiş en yüksek gişe hasılatı yapan animasyon filmi olarak da bilinmekte. Aslan Kral ile sinemaya yeni bir soluk getiren animasyon filmlerinin arasında, şimdiye dek çekilmiş en iyi 10 tanesini seçti. İsterseniz en iyi animasyon filmleri hangileriymiş bir bakalım.

En İyi Animasyon Filmleri

WALL-E

En iyi animasyon filmleri

Birçok otoriteye göre de, gelmiş geçmiş en iyi ve en yaratıcı animasyon filmi olan Wall-E, bizim listemizde de ilk sırada bulunuyor. Filmde neredeyse hiç konuşma olmamasına karşın, hayata dair birçok güzel şeyi bu animasyonda bulabileceksiniz. Bu sebeple de en iyi animasyon filmleri listemizin ilk sırasındadır. Wall-E konusu kısaca; Dünya artık yaşanmaz haldedir ve insanlık hayatını bir uzay gemisinde idame ettirir. Ancak teknoloji ilerledikçe insanlar daha az ve robotlar daha fazla iş yapar hale gelir. İnsanlar dünyaya da yaşanabilir bir ortam oluşmuş mudur? diye yeryüzüne bir robot gönderir ve film aslında o zaman başlar. Filmde ana karakterler Wall-E ve Eve dışında en çok beğenilen, resmen insanın ısırası gelen “M-o” isimli karakteri de dikkatli izlemenizi tavsiye ederiz.

Up (Yukarı Bak)

En iyi animasyon filmleri

Aynı zamanda Wall-E filminin de yapımcılığını üstlenen Pixar tarafından çekilen Up, bilindik animasyonların aksine, biraz daha duygusal bir film olarak izleyicinin karşısına çıkıyor. Up filminin konusu; 78 yaşında yalnız yaşayan bir kişinin, hayatı boyunca hayal ettiği maceraya atılmak için evinin çatısına binlerce balon bağlar ve Güney Amerika’ya doğru yolculuğu başlar. Ancak onu yalnız bırakmayan sevimli dostları olacaktır.

The Lion King (Aslan Kral)

En iyi animasyon filmleri

1994 yapımı olmasına rağmen bir döneme damgasını vuran Aslan Kral, animasyon sinemasının geldiği bugünkü noktanın bir habercisi gibiydi adeta. Disney animasyon filmleri arasından en çok bilinen, en çok seyredilen animasyon filmi, 90’lı yıllarda birçok kişinin sinemada izlediği ilk film olarak da bilinir.

Toy Story (Oyuncak Hikayesi)

En iyi animasyon filmleri

4 serilik Oyuncak Hikayesi’nin (Toy Story) ilk filmi 1995 yılında yine Pixar tarafından çekilmişti. Çok zekice kurgulanmış ve çocukların oyuncaklara bakış açısını değiştirebilecek türden bir film olarak herkes tarafından oldukça beğenildi. Aksiyon ve maceranın harmanlandığı bu animasyon filmi günümüzde de hala en çok izlenen yapımlar arasındadır.

Finding Nemo (Kayıp Balık Nemo)

En iyi animasyon filmleri

Oldukça kaliteli bir sualtı animasyon filmi olan Kayıp Balık Nemo, gülmek, eğlenmek, hoşça vakit geçirmek isteyenler için mükemmel bir film olacaktır. Filmde aynı zamanda çok kaliteli espriler ve animasyonların olmazsa olmazı biraz duygusal sahneler de mevcut. Filmin konusu, okyanusta kaybolan bir palyaço balığının (Nemo) ve onu aramaya çıkan babasının başına gelen tehlikeli ve sıra dışı yolculuğu anlatmaktadır.

Ratatouille

En iyi animasyon filmleri

Yine her yaştan sinemaseverin izleyebileceği, hayata dair bir çok şeyin bulunabileceği güzel bir animasyon Ratatouille. Bir aşçı olmak isteyen sevimli farenin, önüne çıkan engellere rağmen bu tutkusundan vazgeçmemesini konu alan film aynı zamanda izleyenlerede, ne olursa olsun insanın hayallerinin peşinden gitmesini öğretmeye çalışıyor birazda.

Shrek

En iyi animasyon filmleri

Serinin ilk filmi 2001 yılında çıkmıştı. Bu 5 serilik film, belki de insanlara animasyon filmlerini sevdiren yapım olarak sayabiliriz. Şrek’in konusu ise; aşkı için bütün engellerin üstesinden gelmeye çalışan Şrek’in ve yanındaki arkadaşlarının hikayesini anlatmaktadır. Şrek dışında Eşek karakteri de içimizi ısıtan ve esprileri ile bizi kahkahalara boğduğunu söyleyebiliriz. En iyi animasyon filmleri listemizin 7’nci sırasında bulunan Şhrek dünya da en çok izlenen hatta diğer Hollywood filmlerinde geçen yapımlar arasındadır.

The Incredibles (İnanılmaz Aile)

En iyi animasyon filmleri

2004 yapımı çekilen ve sıkılmadan tekrar tekrar izlenebilecek bir animasyon filmi olan İnanılmaz Aile, bir süper kahramanın özel bir görev için ailesiyle beraber atıldığı maceraları anlatıyor.

Kung Fu Panda

En iyi animasyon filmleri

Yine çok yaratıcı bir senaryo, kurgu ve yerine replikleri içeren bir animasyon filmi daha. Kung Fu Panda, özellikle sempatik dövüş sahneleriyle her yaştan izleyicinin beğenisini kazanmış bir film. 90 dakika boyunca hiç sıkılmadan, yerinizden kalkmadan izleyebilirsiniz.

Ruhların Kaçışı

En iyi animasyon filmleri

Geldik en iyi animasyon filmleri listemizin ilk sırasına; 2001 Japon yapımı olan ve ülkemizde 2004 yılında Ruhların Kaçışı adıyla vizyona giren, IMDB puanı oldukça yüksek olmasına karşın, ülkemizde pekte bilinmeyen bir film Spirited Away. İnanılmaz bir hayal gücünün eseri olan film, 2 saat boyunca sıkılmadan izlenebilecek türden.

En iyi animasyon filmleri listemizi beğendiyseniz, Sinema kategorimize kesinlikle incelemenizi tavsiye ederiz.

İlgili Makaleler

9 Yorum

  1. acaba ruhların kaçışı bu filmlerle bir tutulabilir mi? Yani teknik olarak animasyon diye adlandırılsa da, sanki bu listede biraz sırıtıyor…

  2. ule enimasyon neyyki siz menim izlediggim supir marıyoyu izlesegiz kafayı yersiniz

  3. 10 tanesini de izlemiştim ama bence ruhların kaçışı 1ç olmalı bana göre en iyisi

  4. RUHLARIN KAÇIŞINI 1 2 DK ÖNCE İZLEDİM MERAK ETTİM EN İYİ 10 ANİMASYON u KISMET BURAYA YORUM YAZMAKMIŞ/ RUHLARIN KAÇIŞI TEK GEÇER HEPSİNİ RUHLARIN KAÇIŞINI İZLEMEYENLER İZLESİNLER PİŞMAN OLMAZLAR….

  5. Bir tek Ruhların Kaçışı’nı izlemedim diğer hepsini izledim.
    Zaten Ruhların Kaçışı güzele benzemiyor. 😛

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu