ListeKültürTurizm

Dünyada Girilmesi Yasak Olan Yerler Listesi

Dünyada girilmesi yasak olan yerler oldukça tehlikeli, hoş karşılanmadığınız ve belki de bir daha geri dönmenizin zor olacağı yerler bulunmaktadır. Tüm yasaklar gibi bu tarz yerlerde insanın içini gıcıklar ve gitmek, görmek isteği uyandırır. Bazılarında çok fazla ölümlerin yaşandığı, bazılarında daha siz yaklaşmadan ateş etme izinlerinin olduğu ve bazılarında da dünyanın en önemli formüllerinin bulunduğunu söyleyebiliriz.

Biri gelip size, “Af edersiniz beyefendi/hanımefendi, üzgünüm ama burada olmamalısınız.” dediğinde nasıl hissedersiniz? Büyük ihtimalle kızar ve aşağılanmış hissedersiniz. Ya da Allah tarafından size verilmiş, yeryüzünde istediğiniz yere gidebilme özgürlüğünün neden elinizden alındığını anlamaya çalışırsınız. Birinin bize bir yerde olamayacağımızı söylediği zamanlarda ya da bir yerin neden bizden o kadar da iyi olmadığını bildiğimiz insanlara ayrılmış olduğunu anlayamadığımız zamanlarda sinirlenmemiz doğaldır. Hepimiz adaletli ve eşit şekilde davranılmaktan hoşlanırız, ama hoşlandığımız ve istediğimiz şeyler maalesef her zaman gerçekte olan şeyler değildir. Bakalım dünyada girilmesi yasak olan yerler nerelermiş ?

Dünyada Girilmesi Yasak Olan Yerler Listesi

Ne kadar önemli biri ya da ne kadar zengin olursanız olun, kapısından girmekte gerçekten zorlanacağınız yerler vardır. Çünkü bu tip yerler ya üyelik isterler ya da güvenlik gerekçeleri sunarlar. Ya da kapının diğer tarafında olmak için önemli maharetlere sahip olmanız gerekebilir. Bu tip kısıtlamaların bazıları gerçekten mantıklı gerekçelere dayanırken, bazıları da hiç bir dayanak olmaksızın sadece yasak olanın cazibesini yakalamak için getirilmiştir. Bazı yerlere ise oranın sahibi ya da görevlisi değilseniz girmeniz olanaksızdır. Sizler için bu gezegende girmeyi çoğumuzun istediği ancak girişin tamamen yasak olduğu ve üst düzey güvenlik tedbirleriyle korunan 15 yerin bir listesini hazırladık. Keyifle okuyun istedik. İşte dünyada girilmesi yasak olan yerler listesi…

Coca Cola’nın Tarif Kasası – Georgia, A.B.D.

Dünyada Girilmesi Yasak Olan Yerler - Coca Cola Kasa

Dünyada girilmesi yasak olan yerler listemizin ilk sırasında herkesin mutlaka yemek yerken içtiği bir içecekle ilgilidir. Coca-Cola yüz yılı aşkın bir süredir dünyanın lider alkolsüz içecek üreticisi ve bu durum bir yüz yıl daha böyle olacak gibi görünüyor. Şirket gizli tarifini 125 yıldan daha uzun bir zaman dilimi içinde saklamayı başardı. Bu tarif gizli içeriği ile çok kritik bir önem taşıyor. Tarifi bildiğinizi bir hayal edin:) Coca-Cola’nın tarifi Atlanta’da bir kasada tutuluyor ve bazı insanlar bu kasanın dünya üzerindeki en güvenli kasa olduğu görüşünü savunuyorlar. Şirket insanların bu kasayı yakından görebilecekleri bir sergi düzenledi ve bu sergiyi tarife gerçekten yaklaşma vurgusunu yaparak gerçekleştirdi. Ancak çoğunluğun görüşüne göre Coca-Cola şirketi sadece meraklı insanlar üzerinden para kazanmanın peşindeydi ve gerçek tarif ve kasa gözlerden oldukça uzaklarda bir yerde gizliydi.

Svalbard Küresel Tohum Kasası – Norveç

Svalbard Tohum Saklama

Svalbard Tohum Merkezi (ya da kasası) çağımızın “Nuh’un Gemisi” olarak adlandırılabilir. Ancak bu gemide hayvanlar değil bitki tohumları bulunuyor. Bu kasa dünya üzerinde meydana gelebileceği tahmin edilen her türlü felakete dayanacak şekilde tasarlanmış ve inşa edilmiş. Şu anda dünyada bulunan tüm bitki türlerinden birer tohum barındırıyor. Bu tesis, bize hangi felaket olursa olsun, dünya üzerinde kalan birilerinin şimdiki bitki florasını yeniden canlandırabileceği ümidini aşılıyor. Burayı gezmek gerçekten çok ilginç olabilirdi ancak bu tamamen yasak bir eylem. Yine de çok merak ederseniz hakkında çekilmiş bir kaç belgesele ulaşarak görsel bir tur yapabilirsiniz.

Mount Weather – Virginia, A.B.D.

Mount Weather Foto

Mount Weather gezenimizdeki en yüksek güvenlikli yerlerden biri. Amerika’da meydana gelebilecek ve yüksek rütbeli devlet yetkililerinin hayatını tehdit edebilecek felaket, terör tehdidi gibi durumlarda kullanılmak üzere inşa edilmiş. 11 Eylül İkiz Kuleler saldırısında Dick Cheney buraya getirilerek muhafaza edilmiş. Bu ve benzeri durumlarda rol oynayabilecek olan tesis gelecekteki muhtemel riskler için hazır bulunduruluyor. Bu tesis soğuk savaş sırasında inşa edilmiş. Washington D.C.’den birkaç dakikalık uçus mesafesinde bulunuyor. Bu bölgenin kendi kanunları, polis ve itfaiye teşkilatları var. Hem yer altında hem de yer üstünde konumlandırılmış bir kompleks. O kadar ağır güvenlik önlemleriyle çevrelenmiş ki, yakınına bile yaklaşmanız pek mümkün değil.

Woomera Yasak Alanı – Avustralya

Woomera uyari tabelasi

Adından da anlaşılacağı üzere, Woomera Yasak Bölgesi, içeride yürütülen faaliyetlerden dolayı yasaklanmış bir arazi. Bu alan askeri denemeler için kullanılıyor ve türünün gezegendeki en büyük örneği. Eğer bir şekilde izinsiz olarak bu alana girmeyi başardıysanız hayatınız risk altında demektir. Çünkü içeride denemeleri yapılan silahlar tam da düşmanları etkisiz hale getirmek için üretiliyor. Bu alan Avustralya ve Avustralya’nın ulusal güvenliği için çok kritik öneme sahip. Çünkü bu alan sayesinde silahlı kuvvetler silahlarının etkilerini ve kapasitelerini anlama şansı buluyorlar. Dahası, bu alan henüz hiç dokunulmamış yer altı zenginliklerine sahip. Bu doğal kaynaklar Avustralya’nın gelecekteki garantisi gibi.

Javari Koruma Bölgesi – Brezilya

Javari koruma alan

Javari koruma bölgesi Brezilya’nın yağmur ormanlarında yer alıyor. Bu bölge çok uzun süredir gelişmiş dünyadan kendilerini izole etmiş bazı topluluklara da ev sahipliği yapıyor. Bu toplulukların yaşadığı yer yağmur ormanlarının çok uzak ve derin bir yerinde. Bu kabileler yüksek çözünürlüklü uydu görüntülerinden sonra tespit edilebildiler. Görüntüleri inceleyen uzmanlar yağmur ormanlarının derinliklerinde insan faaliyetlerinin izlerine rastladılar. Dünya üzerinde bilinen en ilkel hayata sahip bu toplulukları korumak için yetkililer bir dizi önlem aldılar. Yaşam alanlarının çevresinde yaklaşık 30.000 mil karelik arazi girişe yasaklanmış durumda.

51. Bölge – Nevada, A.B.D.

bolge 51

Dünyada girilmesi yasak olan yerler listesinde yer alan 51. Bölge, insanlar tarafında en çok merak edilen hatta bazıları içeri girmeyi görev edinilmiş yerlerden biridir. Özellikle bu bölge gibi alanların varlığı düşünüldüğünde, uzaylıların varlığı üzerine dönen tartışmalar kolay kolay bitmeyecek gibi görünüyor. Amerikan hükümeti yıllarca 51. bölgenin varlığını inkar etti. Son yıllarda bu bölgenin varlığı kabul edilse de bu kez bu alanda uzaylılarla ve UFO’larla ilgili çalışmalar yapıldığı yalanlanıyor. İçeride her ne varsa gerçekten hassas ve çok gizli olmalı çünkü insanlar bu alana yakın herhangi bir yerde görülürse hemen uzaklaştırılıyorlar. Yol üzerinde bulunan “geri dönün”, “yasak arazi” gibi uyarılara uymak sizin sağlığınız açısından en iyisi.

Kuzey Sentinel Adası – Andaman Adaları, Bengal

Kuzey Sentinel ada

Sentinel Adası Hint Okyanusu’ndaki en güzel adalardan bir tanesi. ancak kötü haber şu ki oraya gidilemiyor. Adanın büyük çoğunluğu sık bir orman örtüsüyle kaplı. Muazzam kumsalları var. Tek sorun burada yaşayan insanlar. Eğer birileri bu adaya fazla yaklaşırsa saldırıyor ve öldürmeye çalışıyorlar. Bu insanlar modern medeniyeti ve dışarıdan gelen herhangi birini tamamen reddetmiş durumdalar. Fazla yaklaşan helikopterlere ve alçaktan uçan uçaklara bile taş ve oklarla saldırıyorlar. Hint Hükümeti bu adayı koruma altına almış ancak yerlilerin düşmanca tavırları zaten dışarıdan gelenleri buradan uzak tutmaya yetiyor.

Disneyland Kulüp 33 – New Orleans, A.B.D.

disneyland club 33

Kulüp 33, sadece üye olanların bildiği gizli bir kulüp olarak kurulmuş. 1967’de Walt Disney tarafından açılmış. Bu gizli kulüp, yatırımcıları, siyasetçileri ve ünlüleri eğlendirmek üzere Disneyland’a yerleştirilmiş. Yerini gösteren herhangi bir tabela olmadığı için bulması da oldukça zor. Bazı çalışanlar kulübün varlığından bahsetseler de çoğunluğu buranın varolduğunu inkar ediyorlar. Eğer bir kulüp üyesinden davetiyeniz yoksa içeri asla giremezsiniz. İnsanları buradan uzak tutan diğer bir önlem ise üyelik ücreti. Yıllık üyelik ücreti, 25.000 dolar. Üyelik için kayıt olma bedeli 10.000 dolar ve 14 yıl gibi kısa(!) bir bekleme süresinin ardından üyeliğiniz tescilleniyor. İçeride neler olduğunu hayal etmek bile eğlenceli ama girmeniz neredeyse imkansız.

Beyazların Centilmen Kulübü – İngiltere

Beyaz Centilmen Kulup

Dünyada girilmesi yasak olan yerler arasındaki buram buram ırkçılık kokan mekan. Beyazların Centilmen Kulübü İngiltere’deki en gizli kulüplerden biri ancak 320 yılı aşkın süredir varoluşu onu iyi bilinen bir kulüp haline getirmiş. Bu kulüp cemiyetteki elit beyefendiler için kurulmuş ve kadınlar ya da sıradan halktan biri girişinin yakınlarına bile yaklaştırılmıyor. Kulüp üyeliğinden kendi isteğiyle ayrılan tek isim Başbakan David Cameron olmuş. Ayrılma sebebi ise kulübün ilkelerinin kendi çağdaş muhafazalar çizgisiyle uyuşmaması. Her ne kadar “centilmen” kulübü olsa da üyelerin kumar oynamaları ve kör kütük sarhoş olmaları şaşırtıcı bir şey değil. Buraya üyelik hakkı kazanmak, kraliçenin sizi şövalye ilan etmesi kadar zor bir şey yani neredeyse imkansız.

39 Numaralı Oda – Pyongyang, Kuzey Kore

oda 39

Dünya üstünde neredeyse her hükümetin vatandaşlarının bilmesini istemediği anlaşmaları ve yer altında bu anlaşmaları yürüten bazı gizli örgütleri vardır. Kuzey Kore’nin sahip olduğu gizli örgütün adı ise 39 Numaralı Oda. Ofis 39, Bölüm 39, Büro 39 gibi isimlerle de biliniyor. Birçok kaynak 39’u Kuzey Kore’de sahtecilik, uyuşturucu üretimi ve satışı, uluslararası sigorta dolandırıcılığı ve diğer yasadışı faaliyetlerin desteklendiği, Pyongyand’da kurulmuş bir tesis olarak bildiriyor. Burada toplanan paralar, ülke liderine ve nükleer programa destek olarak aktarılıyor. Bu tesisi ziyaretiniz hiç de hoş karşılanmaz bizden söylemesi.

Mezhgorye – Başkurtistan Özerk Bölgesi, Rusya

Mezhgorye Başkurtistan

Rusya’daki bu kasaba, Avrupa ve Asya’nın en ayrıcalıklı yerlerinden biri. Mezhgorye kasabası Rus Devleti tarafından tamamen kapatıldı ancak burada yaşayan insanlar sürülmedi ya da öldürülmedi. Onlar burada yaşamaya devam ediyorlar ve Rusya için bazı gizli işler yürütüyorlar. NATO kaynaklarına göre burada yaşayan insanlar Rusya’nın dünyadan sakladığı Mount Yamantaw nükleer tesisinin çalışanları. Bu tesis soğuk savaş sırasında kuruldu ve insanlar istihbarat ve ajanlık entrikalarıyla dolu bu dönemin kapanışına rağmen hala burada çalışmaya devam ediyorlar. Bu kasabayı ziyaret edemezsiniz çünkü günümüzde hala yasak bölge  olarak varlığını sürdürüyor. İçeride ne olup bittiğine dair söylenenler ise sadece tahmin olmaktan öteye geçemiyor.

Surtsey – İzlanda

Surtsey volkan

Surtsey, İzlanda yakınlarında deniz içindeki bir volkanın patlaması ve su üstüne çıkarak hızlıca soğumasıyla oluşan bir lav-volkan adası. Bu oluşum 14 Şubat 1963 tarihinde meydana gelmiş. Volkan üç buçuk yıl içten içe yanmaya devam etmiş ve bu aktif volkanın oluşturduğu ada şu anda 1.4 kilometrekare. Ancak dalgalar geldikçe erozyon olayıyla birlikte küçülmeye devam ediyor. Bir macera yaşamak için güzel bir yer gibi görünse de bu ada bir koruma alanı. Çünkü adada meydana gelen bitki ve hayvan canlılığını araştıran bilim adamları hariç bu bölgeye girişlere izin verilmiyor.

Pine Gap – Avustralya

Pine Gap

Pine Gap Avustralya’da kurulmuş olan, Avustralya ve Amerika hükümetlerinin ortaklaşa çalışmalar yürüttükleri üst düzey gizlilikte bir araştırma tesisi. Bölge halkı içeride neler olup bittiğini bilmese de tesisin ABD’nin askeri insansız hava araçlarıyla doğrudan ya da dolaylı bir ilişkisi olduğuna dair bir inanış hakim. Bu gizli tesis 1970 yılında kurulmuş ve Avustralya hükümeti bu tesisin varlığından ya da içeride ne tür faaliyetler yapıldığından konuşmayı pek hoş bulmuyor. Bu tesis uzay uydularını yönlendirme amacıyla, sinyallerinin diğer frekanslar tarafından engellenmemesi için tüm ülkelerden ve uygarlıklardan uzağa inşa edilmiş. Aynı zamanda bu tesisin ABD’nin Asya’daki sayısız casus uydusunu kontrol ettiği ve dinlemeler yaptığı bir yer olma ihtimali de var. Bu alan da yasaklı ve yetkilendirilmemiş kişiler ayak basamıyorlar.

Pripyat – Ukrayna

Pripyat

Dünyada girilmesi yasak olan yerler listesi içerisinde pek çok acı barındıran yer burası diyebiliriz. Ukrayna da gelişimi ve diğer barışçıl faaliyetleri için nükleer enerjiden yararlanan bir ülke. Ancak Çernobil Felaketi muazzam kayıplara neden oldu. Pripyat, Çernobil Faciası’ndan sonraki iki güne kadar modern ve güzel bir şehirdi. Çernobil, Pripyat şehrini bir zamanlar yaşamak ve çalışmak için ideal olan bir şehrin kırıntıları haline getirdi. Pripyat’a giriş bugün hala yasak çünkü burada çok yüksek radyoaktivite ölçülüyor. Bazı etkilenmemiş yerlere gitmek bile yüksek koruma isterken, hele şehir merkezine ve patlamanın olduğu Çernobil Reaktörü yakınlarına gitmek ise dertsiz başınıza dert almak olacaktır.

Yılan Adası – Brezilya

Yılan Adası

Dünyada girilmesi yasak olan yerler listemizin sonuncusu ise yılanların bolca olduğu bir ada. İnsanın yaratılışından ve cennet bahçelerinde yaşadığı günlerden beri, yılanla olan ilişkisi pek iyi olmamıştır. Bazı insanlar yılanları eğitmeye ve onlarla dost olmaya çalışsalar da büyük çoğunluğumuzun yılan gördüğünde ilk tepkisi ya kaçmak ya da onu öldürmeye çalışmak olur. Yılan türü de insan türüyle bir aşk ilişkisi içinde olmadığı için, Brezilya’daki Yılan Adası asla gitmemeniz gereken yerlerden biri. Bu ada 4000’den fazla yılana ev sahipliği yapıyor. Bu yılanlardan bir çoğu zehirli türler ve bazıları sizi dakikalar içinde, bazıları ise birkaç saatte öldürecek güçte. Ada hiç bir ziyaretçiye açık değil ve bu durum Brezilya Hükümeti tarafından yaptırıma bağlanmış durumda.

Dünyada Girilmesi Yasak Olan Yerler Listesi yazımızı beğendiyseniz Liste kategorimize göz atmanızı tavsiye ederiz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu