ListeTarihTurizm

Dünyanın En İyi 10 Müzesi

Eğer bir toplumun tarihi, kültürel, bilimsel ya da sanatsal geçmişini merak ediyorsanız, müzeler bu konudaki nihai hedeflerinizin başında gelmelidir. Merak ettiğiniz bilgileri sadece kitaplardan veya internetten araştırarak öğrenmenin yanında müzelerdeki eserleri inceleyerek konulara daha vakıf olabilirsiniz. Sadece başka toplumların tarihlerini incelemek adına değil, kendi ülkenizin de geçmişini öğrenmek, yaşadığınız coğrafyayı tanımak, kültürel değerlerini daha iyi anlamak adına önemlidir.

Günümüzde genç nesillerin pek ilgi göstermediği bu konuda, Atatürk’ ün “Geçmişini bilmeyen geleceğine yön veremez” sözü, bir milletin öncelikle tarihini öğrenmesi gerektiğini ve müzelerin de yaşarak/görerek öğrenme fırsatı sunduğunu söyleyebiliriz. Her ne kadar birçok medeniyete ev sahipliği yapmış topraklar üzerine yaşıyor olsak da, yer altı ve yer üstü zenginliklerimiz, bu eserlerin ne kadar önem taşıdığını bilenler tarafından -belki bizim ilgisizliğimiz de yüzümüzden- zamanla bir şekilde kendi ülkelerine götürülüp, şu an Dünyanın önemli müzelerde sergilenmekte. Geri iadeleri için zaman zaman mücadeleler verilse de genelde iş işten geçmiş oluyor. Bir şu var; bazen ülkemizden kaçırılan çok önemli eserler iade ediliyor ve ait oldukları bölgelerde, formalite icabı yapılmış güvenlik sistemleri olan müzelerinde, tarihi değeri paha biçilemez eserlerle beraber sergileniyor.

Ülkemizde tarihi değerlere verilen(!) önemi burada bırakıp konuya dönecek olursak; Dünya genelindeki müzelerin hepsini gezmek oldukça zor. Fakat eğer imkanınız varsa görmeniz gereken, dünyanın sayılı 10 müzesini sizler için listeledik. Eğer bu müzelerin bulunduğu bölgelere seyahat ederseniz, konuda bahsedeceğimiz müzeleri de mutlaka görülmesi gereken yerler listesine almanızı tavsiye ediyoruz.

 1  Vatikan Müzeleri (The Vatican Museums)

1473′ te Papa Julius II tarafından kurulan Vatikan Müzeleri, halen Dünyanın en büyük müzeleri arasında yer almaktadır. Rönesans Dönemine ait koleksiyonlarını bu müzelerde görebilirsiniz. Özellikle Rönesans Döneminin en ünlü eserlerinden biri sayılan Michelangelo‘ya ait “Son Yargılama” adlı resmin de bulunduğu Sistene Şapeli’nde, Vatikan’ da ki müzelerin en önemli kısmını oluşturur.

Sistene Şapeli gibi o dönem papaların için inşa edilen saraylarda, çeşitli eserleri görebilirsiniz. Bazı müzelere giriş ücretsizken, bazılarında 5-10 euro gibi ufak meblağlar ödeyerek bu müzeleri gezebiliyorsunuz.

 2  Louvre Müzesi (Le Louvre)

Fransa’ nın Paris şehrinde bulunan müzede yaklaşık 300 binden fazla eser bulunuyor. Mısır, Yunan, Arap ve daha birçok medeniyete ait eserlere ev sahipliği yapmaktadır. Dünyanın en büyük ve adı en çok bilinen sanat müzesi olan Louvre’da, Mona Lisa‘ da dâhil Leonardo Da Vinci ve Michelangelo gibi ünlü ressamların eserlerini görebilirsiniz.

Dediğim gibi oldukça fazla eserin mevcut olduğu müze haliyle çok geniş bir alanda yer almakta. Müzenin tamamını gezmek 3 haftadan fazla sürebiliyormuş. Fakat Dünyanın en çok ziyaret edilen müzesinde, sadece Fransa değil birçok medeniyete ait resimleri, heykelleri vs. incelemek ve sadece eserlerin hakkında bilgi sahibi olmak bile bu müzeyi gezmek için bir sebep.

 3  İngiltere Müzesi (British Museum)

İngiltere’nin Londra şehrinde bulunan müzede, Dünyanın her bölgesinden getirilen Eskiçağ eserleri sergilenmektedir. Aslında müze 1753 yılında kurulduğunda sadece el yazmaları ve bazı antika parçalar sergileniyordu. Daha sonraları arkeolojiye ilginin arttığını fark eden müze yetkilileri, özellikle Anadolu ve Trakya bölgelerinden olmak üzere Dünyanın çeşitli bölgelerinden paha biçilemez eserleri “çalarak” veya satın alarak müzede sergilemeye başladılar. Halen Yunan ve Mısır Medeniyetlerine ait bir çok önemli eser bu müzede sergilenmektedir. Türkiye’ den de kaçırdıkları eserleri görmek her ne kadar üzücü olsa da mümkündür.

 4  Uffizi Galerisi (The Uffizi Gallery)

Floransa’ da bulunan Uffizi Galerisi, Batı’ nın en popüler ve en eski sanat müzeleri arasında yer almaktadır. İtalyan ressam Sandro Botticelli‘nin ünlü tablosu “Venüs’ün Doğuşu“, müzenin en popüler eseri olarak gösterilebilir. Eğer resme meraklıysanız ve yolunuz İtalya’ ya düşerse, Dünyaca ünlü ressamlardan Michelangelo, Da Vinci, Rembrandt, Caravaggio ve Raphael gibi daha birçok ismin eserlerini görmek için Uffizi’ yi ziyaret edebilirsiniz. Giriş fiyatı 8-10 euro ve müzeye girmek için en sakin zamanında bile 2-3 saat kapıda kuyruk beklemeyi göze almalısınız.

 5  Metropolitan Sanat Müzesi (The Metropolitan Museum of Art)

New York’ ta bulunan Metropolitan Sanat Müzesi ya da diğer adıyla Met, 2 milyondan fazla esere ev sahipliği yapan, Dünyanın en büyük müzelerinden biridir. Mısır, Yunan, Avrupa, İslam ve Japon Sanatı gibi kategorilerde çeşitli eserleri görmek mümkündür. Tıpkı British Museum gibi, Anadolu’ da dahil olmak üzere Dünyanın çeşitli coğrafyalarından alınan eserler bir araya getirilip meraklılarının incelemesi için Met’ de sergileniyor. Giriş fiyatı için belirlenmiş sabit bir meblağ yok. Ücretsiz olarak ya da ufak bir ücret karşılığı müzeyi gezebilirsiniz.

 6  Prado Müzesi (Museo del Prado)

İspanya’ nın başkenti Madrid’ de bulunan Prado Müzesi, ilk olarak heykel ve resimlerin sergilendiği bir galeri olarak kurulmuştu. Daha sonra madalyalar, sikkeler, çizimler ve baskılarında dâhil olduğu binlerce eser müzede sergilenmeye başladı. Halen Madrid’ i ziyaret eden her turistin ziyaret ettiği ilk duraklardan biridir. Diego Velazquez ve Francisco Goya‘nın birçok önemli tablosu müzede sergilenmekte olup müzede en önemli eser Diego Velazquez’in Las Meninas adlı çalışmasıdır.

 7  Mısır Müzesi (Egyptian Museum)

Kahire’ de bulunan Mısır Müzesi, dönemin Mısır Valisi Kavalalı Mehmet Ali Paşa tarafından eski Mısır Medeniyetinden kalan eserlerin ticaretinin yapılmaması ve yağmalanmaması için kurulmuştur. İçerisinde 120 binden fazla eseri bulunduran müzede Tutankamon’un mezarı  ve mumyaları incelemek enteresan bir müze gezisi yapmak isteyenler için oldukça ilgi çekici olacaktır. Gerçi Mısır’daki isyan sırasında bazı protestocular tarafından yağmalanmaya çalışılsa da daha sonra müzedeki eserlere fazla bir zarar verilmediği anlaşılmıştır.

 8  Rijksmuseum

1800 yılında kurulan Rijksmuseum, Amsterdam’ da yer alan Hollanda’nın milli müzesidir. Hollanda Altın Çağı‘na ait birçok eser bu müzede sergilenmekte olup aynı zamanda müze, Hollanda’nın en geniş sanat tarihi kütüphanesine de ev sahipliği yapmakta. Avrupa’nın en önemli ressamlarından Rembrandt’ın ünlü tablosu The Night Watch, müzedeki en popüler eser olarak bilinir.

 9  Smithsonian Enstitüsü (Smithsonian Institution)

1846′ ta Washington’ da kurulan müze, Dünyanın en geniş alana sahip müzesi olarak bilinir. Aynı zamanda en çok ziyaretçi çeken müzeler arasında da zirvede yer alır. Amerikan Tarihi Müzesi, Doğal Tarih Müzesi, Amerikan Yerlileri Müzesi gibi 19 farklı müze kompleksinden oluşmakta ve aynı zamanda da müzeleri ziyaret etmek ücretsizdir. Müzede toplam 136 milyon parça sergilenmekte olup aynı zamanda 6.4 milyon eserde dijital ortamda ziyaretçilere açık durumda.

 10  Ermitaj Müzesi (The State Hermitage)

Rusya’nın Saint Petersburg şehrinde bulunan, Çariçe II. Katerina tarafından 1764 yılından kurulan Ermitaj Müzesi (Hermitage Museum/The State Hermitage), Dünyanın en büyük ve en eski müzeleri arasında yer alır. Ayrıca büyük bir çoğunluğu tablo olmak üzere 3 milyondan fazla esere ev sahipliği yapmaktadır. Leonarda Da Vinci, Rembrandt, Peter Paul Rubens, Francisco Goya, Michelangelo, Van Gogh ve Pablo Picasso gibi dünyaca ünlü birçok ressama ait tabloyu incelemek isterseniz mutlaka ziyaret etmeniz gereken müzeler arasındadır.

İlgili Makaleler

25 Yorum

  1. İstanbul Arkeoloji Müzesini anlık bilinç kaybıyla mı,,,,,kasten mi unuttunuz?

  2. İstanbul arkeoloji ve topkapi sarayi müzesi diger müzelerle bir kiyasini yapsaydiniz keske eser sayisi filan olarak

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu