ListeTarih

Şimdiye Kadar Yazılmış En Uzun 10 Roman

Bir romanın uzunluğu, kalitesine dair herhangi bir işaret vermez. Hatta bazen kitabın uzun olması okuyucuyu konudan uzaklaştırabilir, sürükleyiciliğinden bir şeyleri alabilir. Fakat bazı okurlar da özellikle uzun romanları tercih ediyor. Genelde “Dünya Klasikleri” arasına giren romanların 400 bin kelimeden fazla kelime içermesi de bir tesadüf olamaz herhalde.

Listedeki romanların çoğunluğu yakın tarihte yazılmamış. Özellikle listede ilerledikçe, tarihlerin de geriye doğru gittiğini fark edebilirsiniz. Günümüzde bu tip kitapların yazılması da biraz zor gözüküyor zaten.

Listeyi hazırlarken, kitapların içeriğine fazla değinmedim. Zaten hepsi bilinen ve internette rahatlıkla içeriğine dair bilgileri bulabileceğiniz eserler.

10 – Les Misérables / Sefiller

Victor Hugo‘nun ağır bir konuyu işlediği Sefiller romanı, 510 bin kelime içeriyor. İlk olarak 1862’de Fransızca yayınlanan kitap, o dönemde epey ses getirmiş ve 19. yüzyılın en önemli eserleri arasına girmeyi başarmıştır. Günümüzde pek çok dilde çevirisi yapılan ve hatta bir Broadway müzikaline konu edilmiştir. 1815’ten, 1832′ ye kadar geçen 17 yıllık bir dönemi anlatması, romanın sürükleyiciliğini korumasında da büyük bir etken olmuştur kuşkusuz.

9 – War and Peace / Savaş ve Barış

Tolstoy‘un ölümsüz eseri “Savaş ve Barış“ın uzunluğu 560 bin kelime olarak Sefiller’den daha uzundur. Yapılan bir araştırmaya göre, günümüze dek yazılmış en iyi roman olan “Anna Karenina” ile birlikte yazarın en çok bilinen eseridir aynı zamanda. 1812 Fransız İşgali’nin etkilerinin hissedildiği eser, 1869’da yılında yayınlanmıştır.

8 – Infinite Jest / Sonsuz Jest

David Foster Wallace‘ın 1996 senesinde yayınladığı “Infinite Jest / Sonsuz Jest” adlı eseri, 575 bin kelime içeriyordu. Time dergisinin yaptığı bir araştırmaya göre, 1923’ten beri yayınlanan en iyi 100 İngilizce roman arasına da giren eserin sahibi Wallace, yine aynı derginin editörleri tarafından, son 20 yılın en etkili ve yenilikçi yazarlarından biri olarak da gösteriliyordu. Yazar, 2008’de kendini asarak intihar etmişti.

7 –  A Suitable Boy

Vikram Seth‘in 1994’te yayınlanan kitabı “A Suitable Boy“, 590 binin üzerinde kelime içermekte. Hinli 4 ailenin yaşamlarından yola çıkarak 1952 seçimleri öncesi ülkedeki sorunları çarpıcı bir biçimde ele alan kitap, yayınlandığı dönem birçok edebiyat ödülünü de yazara kazandırmıştır.

6 – The Vicomte of Bragelonne: Ten Years Later

Daha çok “Üç Silahşörler” ve “Monte Kristo Kontu” gibi eserleri bilinen Alexandre Dumas‘ın, tahminen 1847-1850 yılları arasında yazdığı “Le Vicomte de Bragelonne ou Dix ans plus tard / The Vicomte of Bragelonne: Ten Years Later” kitabı 626 binin üzerinde kelime içermekte. Aslında tek bir kitap olan fakat İngiltere’ de “The Vicomte de Bragelonne”, “Louise de la Vallière” ve “The Man in the Iron Mask” olarak 3 takip halinde yayınlanan eser’in daha çok sinemaya da uyarlanan “The Man in the Iron Mask” kitabı bilinir.

5 – Atlas Shrugged / Atlas Silkindi

Rus asıllı kadın yazar Ayn Rand‘ın 1957’de Amerika’da yayınlanan “Atlas Shrugged” adlı aseri 645 bin kelimeye sahiptir. En çok okunan felsefi roman olarak bilenen, aynı zamanda Amerika’yı İncil’den sonra etkileyen ikinci kitap olarak da bilinmektedir. Romanın sonuna doğru, kitaptaki karakterlerden biri olan John Galt’un 33 bin kelimelik konuşması da pek şaşırtıcı değildir.

4 – Der Mann ohne Eigenschaften / The Man Without Qualities

Robert Musil‘in, 20. yüzyılın en iyi 100 romanı arasında gösterilen “The Man Without Qualities” adlı kitabı 650 bin kelime içermektedir. Toplam 4 cilt olan romanın yazarı, ömrünün sonuna dek romanı tamamlamaya çalıştıysa da başarılı olamadı.

3 – Clarissa

Samuel Richardson‘ın 1748’ de yayınlanan “Clarissa” adlı romanında 1 milyondan fazla kelime bulunmaktadır. İyi ahlaklı bir genç kızın, erdemli bir hayat sürme çabasının anlatıldığı eser aynı zamanda İngilizce olarak yayınlanan en uzun roman olarak da bilinmektedir ve bir de mini televizyon dizisi çekilmiştir.

2 – L’Astrée

Honoré d’Urfé tarafından kaleme alınan “L’Astrée“, 17. yüzyılın en etkili romanı olarak bilinmektedir ve 1.422.700 kelime içermektedir. Eser, toplamda 5.399 sayfadan, 40 hikâyeden, 6 bölümden ve 60 ayrı kitaptan oluşmaktadır. Bir erkek ve kadın çobanın hikâyesini konu almaktadır ve günümüzde kısaltılmış çizgi roman baskıları da bulunmaktadır.

1 – À la recherche du temps perdu / Kayıp Zamanın İzinde

Fransız yazar Marcel Proust‘un en önemli eseri olarak bilinen roman, aynı zamanda Dünyanın en uzun romanı olarak da bilinmektedir. Toplam 1,5 milyonun üzerinde kelimenin barındığı eserin yazarı, annesinin ölüm tarihi olan 1905’te romana başladı ve ilk cildi 1913’te tamamladı. Yazar, 1922’de ölümüne dek eseri üzerinde düzeltmelere devam etti fakat geçen 17 sene içerisinde toplam 7 ciltten oluşan eserini tam anlamıyla bitiremeden yaşama veda etti.

Uzun kitapları sevenler için, 7 ciltten oluşan bu dev romanın tamamı Türkçeye çevrildi.

 

İlgili Makaleler

4 Yorum

  1. ellerinize sağlık. Çok ilginç bir çalışma olmuş. yalnız bir sorum olacak. bu eserlerdeki kelime sayılarını nasıl bulabildiniz?

  2. Hımm… Hiç Okumadım Ama Şuan Merak Ettim…. Mutlaka Okuycam

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu