SinemaListe

İntikam Filmleri Arasından Ateşi Sizi de Kavuracak Yapımlar

İntikam filmleri kahramanın bir ara sanki intikamını alamayacak gibi olduğu ama her zaman aldığı insanın içine su serpen, genellikle aksiyon dolu sadece bazılarında zeka patlamasının yaşandığı ve tehlikeli planların yapıldığı filmlerin hemen hemen hepsini izledik ve sizler için bir liste oluşturduk. 

İntikam filmleri içindeki klişe,  intikam alan kişi her zaman haklıdır bu hep böyle olmuştur. Filmi izlerken “Benim anamın bacımın başına gelseydi, ben de aynısı yapardım” dediğinizi duyar gibiyim. Bu düşünce sadece biz Türklere özgüdür ve kesinlikle empatinin dibidir. Sizler için, intikam ateşinden yanıp tutuşan 16 filmi listelemek istiyoruz. Daha önceki listelerimizde söylediğimiz gibi eminim unuttuğumuz, aklımıza gelmeyen filmler olmuştur.

Tekrar hatırlatalım listemiz IMDB puanına göre değil isim sırasına göre listelenmiştir.

En İyi İntikam Filmleri

47 Ronin

47 Ronin

İntikam filmleri listemizdeki ilk film 47 Ronin. Ronin’in anlamı ustası olmayan samuray demektir. Bu filmde 18.yy Japonya’sının önde gelenleri, oralı olmayan bir çocuğu ormanda yaralı halde bulurlar ve yanlarına alırlar. Çocuk diğerleri tarafından hep ezilir. Kralın kızı ona aşık olmuştur ve sadece o bu çocuğa iyi davranır. Başka bir şehrin kralı, aynı kızla evlenmek ister ancak gönlünün onda olmadığını bildiği için bir katakulli yapar ve kralın kendisine saldırmasını sağlar. Bunun üzerine Japonya kralı gelerek, kızın babasına idam cezası verir. Bu katakulli yapan kralda oranın yeni sahibi olur ve kıza 1 sene yas tutması için müddet verir. Kralın korumalarının bir kısmını zindana atar, bir kısmınıda ayılmaya zorlar. Daha 1 sene dolmadan zindandan çıkan eski komutan, bu hale nasıl geldiklerini bilir ve intikam almak için diğer korumalara haber yollatır. Ormanda bulunan çocuğu Keanu Reeves oynamaktadır.

Braveheart

İntikam filmleri : Braveheart

İntikam filmleri listemizdeki yapımların arasındaki en duygusal ve sonuna kadar haklı diyebileceğimiz filmlerden biri olan Bravehearth. 13. yüzyılda İngiliz Kralı, İskoçya’yı kendi krallığına katmak ister. Yıllar önce ailesini İskoçya’nın özgürlüğü için kaybeden William Wallace (Mel Gibson), yıllar sonrada aynı sebepten ötürü karısını kaybedince dayanamaz ve intikam almak için insanları organize eder ve İngilizleri topraklarından atmak için amansız bir mücadeleye başlar. Film 13. yüzyılda İskoçya’nın bağımsızlık öyküsünü anlatmaktadır.

Faster

Faster

Dwayne Johnson, kardeşi ve arkadaşlarıyla bir banka soygunu yapar. Onları takip eden bir grup, evde onlara baskın düzenler ve kardeşini, arkadaşlarını öldürür. Kendi kafasından vurular ancak öldü zannedilip orada bırakılır. Hastahaneye kaldırılır ve mucizevi bir şekilde hayatta kalır ancak banka soygunundan sebep 10 yıl hapis yatar. Çıktığında aklında olan tek düşünce kardeşini öldürenlerden intikam almaktır.

Ghajini

Ghajini

Hint filmi olan bu yapım aslında genel açıdan Memento filmi ile aynı denebilir. Sanjay Singhania Hindistan’da büyük bir iş adamıdır. İş gezisine gider ve evine döndüğünde nişanlısını yerde hayatını kaybetmiş biçimde bulur. Ancak katil hala oradadır ve Sanjay Singhania feci biçimde dövülür hatta başına demir sopayla darbeler alır. Bu darbelerden ötürü kendisinde nadir görülen bir durum oluşur ve hafızası çok kısa bir süreyi saklayabilmektedir. Bu sebepten elinde sürekli fotoğraf makinesiyle dolaşır, geçtiği yolları, konuştuğu insanların resmini çeker, unutmamak için. Bunların hepsini nişanlısını öldürenleri bulmak için yapmaktadır.

Gladiator

Gladiator

Russel Crowe’nin en güzel filmlerinden biridir. Roma ordu kumandanı olan Maximus Decimus Meridius kral ile arası çok iyidir. Hatta kendi çocuğundan bile çok sevmektedir. Kral çok yaşlıdır ve oğlunu yanına çağırır. Oğluna yerine geçecek kişi onun olmayacağını, Maximus’u layık gördüğünü söyler. Bunun üzerine oğlu sinirden kendi babasını boğarak öldürür ve suçu Maximus’a atar. Bunun üzerine Maximus’u zindan kapatırlar, karısını ve çocuğunu öldürürler. Zindandan kaçma planları yapan Maximus, (başkalarının yardımıyla) zindandan kaçar ve evine gittiğinde ailesinin öldüğünü görür. Daha sonra bir şekilde kendini  yolu gladyatör oyunlarının içinde bulur ve yavaş yavaş isim yapmaya başlar. Aklında olan tek düşünce ailesini öldürenden intikam almaktır. İntikam filmleri arasında herhalde en çok izlenen yapımlardan biridir. Kahramanımızın miğferini çıkartıp adını söylediği sahne herkesin aklına kazınmıştır

I Spit on Your Grave

I Spit on Your Grave

Jennifer Hills, roman yazmak için küçük bir yerleşim bölgesinde inzivaya çekilir. Yalnız olduğu için oradaki adamların ilgisini çeker. Bir gece korkutmak amacıyla evine giderler ancak işler çığrından çıkar ve tüm gece boyunca kadına tecavüz ederler. Jennifer Hills kaçarak kendini nehre bırakır, adamlar ise onun öldüğünü düşünerek peşinden gitmezler. Ancak bilmedikleri şey Jennifer Hills’in ölmediğidir.

John Wick

John Wick

Eski bir tetikçi olan John Wick (Keanu Reeves ) karısının ölümünden sonra depresyona girer. Karısı kendinin öleceğinden haberdar olduğu için, onun ölümden sonra John Wick’in alması için yavru bir köpek hediye alır. Ancak günün sabahında arabasına benzin koyarken Rus çetesi onun arabasını almak için onunla konuşur. John Wick’ten olumlu sonuç alamadıkları için aynı günün gecesi evine baskın düzenlerler. John Wick’in eski işine dönmesi için, karısının hediye ettiği köpeği öldürmeleri yetmiştir.

Kill Bill Serisi

Kill Bill

Tam bir ölüm makinesi olan “Gelin” lakaplı Uma Thurman, bir arabanın içerisinde uyanır ancak düğününde yapılanları unutmaz. Bir zamanlar patronu olan Bill’i öldürmek için yola koyulur ama Bill’i öldürmeden önce çok fazla insan öldürmek zorunda kalacaktır.

Law Abiding Citizen

Law Abiding Citizen

İntikam filmleri listemizdeki planlı ve programlı ilerleyen, zekası ile intikam almaya çalışılan yapımlardan biridir. açıkClyde Shelton (Gerard Butler) evine gelen hırsızlar eşini ve çocuğunu öldürürler. Katillerden bir diğeri aleyhine ifade verdiği için hafif bir ceza ile kurtulur. İçerden çıktığı günden bir kaç gün sonra ölü bulunur ve Clyde Shelton soğukkanlılıkla cinayet işlediğini kabul eder ancak aklındakiler bu kadarla sınırlı değildir. Herkese adeletin ne kadar kötü işlediğini kanıtlamaya çalışır.

Le Comte de Monte-Cristo

Le Comte de Monte-Cristo

Dante, hayatını denizlere harcamış ve bu işte de çok iyi olan bir denizcidir. Hayattan tek isteği güzeller güzeli Mercedes ile evlenmektir. Ama Mercedes’i isteyen başka biri daha vardır o da Dante’nin yakın arkadaşı Fernand’dır. Bu Fernand bir sinsi bir plan yaparak Dante’yi hapise attırır, amacı Mercedes’i ele geçirmektir. Dante’nin artık tek bir düşüncesi vardır. Hapisaneden kaçmak ve kendisini bu duruma sokanlardan intikam almaktır.

Man on Fire

Man on Fire

John Creasy eski bir CIA ajanıdır. Eski hayatından bıkmış kendine yeni bir hayat kurmak isteyen bir insandır (bir nevi emekli gibi). John Creasy arkadaşının tavsiyesi üzerine Meksika’ya gider ve orada zengin bir ailenin çocuğu olan Pita’yı koruma görevini üslenir. Ancak ne yaparsa yapsın Pita kaçırılır. Kaçıranlarına peşine düşen Jhon, bu işe karışan herkesi öldürmek için yemin etmiştir.

Memento

Memento

Leonard karısını öldürenlerden intikam almak için yanıp tutuşur ancak Leonard’ın çok nadir rastlanan ve tedavisi olmayan bir hastalığı vardır. Bu hastalık beynin hafıza bölümündedir. Karısını ölümünden önceki olayları, çok detaylı bir şekilde hatırlar ama yeni hatıraları asla hatırlayamaz. Kiminle konuştuğunu, nereden geldiğini hatırlayamadan intikam almaya çalışır. Listemizdeki yer alan intikam filmleri arasında en çok beyin yoran film diyebiliriz. Film içerisindeki geçişler oldukça kafa karıştırabiliyor.

Oldboy

Oldboy

Oh Dae-Soo adında bir adam, kaçırılıp 15 sene boyunca kapalı bir yerde tutulur. Neden orada olduğu, ne yaptığı hiçbir zaman ona söylenmez. Günün birinde hiç birşey olmamış gibi oradan çıkarılır. Biraz para, kıyafetler verilerek onu salarlar. Oh Dae-Soo ise kendisini kaçırmış olanlara sinirlenmiş. intikam duygusu ile yanar tutuşur. Ancak gerçeği inanılmaz derecede kötü bir şekilde öğrenmek zorunda kalır.

The Equalizer

The Equalizer

Bir süpermarkette çalışan ve skiden ne iş yaptığı tam da belli olmayan, ancak ajan olması muhtemel Denzel Washington uyku problemi çekmektedir. Bu yüzden her gece aynı saatte bir kafede kitap okur ve orada arkadaş edinmeye başlamıştır. Ancak yeni edindiği arkadaşlarından bir tanesi dövülür ve komaya girer. Bunun üzerine Denzel Washington, arkadaşını dövenleri öldürür ancak öldürdüğü bu insanlar basit bir çeteden çok daha fazlası olduğu anlaşılır. İşler iyice sarpa sarar.

The Punisher

The Punisher

Özel ajan Frank Castle, ailesi ile çok güzel bir hayat yaşamaktadır. Evinde huzur, işinde heyecan vardır. Ancak ailesi öldürüldükten sonra adaletin hiç olmadığına karar verir. Artık kendisi hem yargıç, hem juri hem de cellat olmaya karar verir. Öncelikle ailesini öldürenleri bulmak için böyle davranmaya başlar ancak işin sonunda bütün kötülüklerle savaşmaya başlamaktadır.

V For Vandetta

V For Vandetta

İntikam filmleri listemizin son yapımı geleceğin İngiltere’sinde geçen ve halkı korkuyla, tehdit ile sindirilmiş bir şekilde yaşama zorlayan bir rejime karşı “V” adında maskeli biri karşı çıkmaktadır. Bir gece masum bir kadın olan Evey’i (Natalie Portman) ona saldırmakta olan kişilerin elinden kurtarır. Bu kurtarış ülke genelinde bir uyanma dürtüsünü harekete geçirir ve tüm halkı galyana getirir. “Remember remember the fifth of november” sözüyle yani 5 Kasım günü büyük bir olay yaratacağını söyler. Bu günün V için özel bir anlamı vardır.

Mutlaka intikam filmleri kategorisinde unuttuğumuz ve gözümüzden kaçan yapılar vardır. Eğer sizin de aklınıza gelen olursa yorum yapmaktan çekinmeyin.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu