ListeNasıl?Otomobil

12 Soruda Yurt Dışından Türkiye’ye Araba Getirme Rehberi

13 Ekim 2015’te yürürlüğe giren yeni yasa uyarınca Türkiye’ye yurt dışından getirilen araçların izne tabi olan serbest dolaşım süresi 2 seneye çıkarıldı. Yurt dışından araba getirmeye niyet etmiş, aklından geçmiş ya da aklından geçiren birilerini tanıyan siz değerli misafirlerimiz için küçük bir rehber hazırlayalım dedik.

Kimler yurt dışından ülkemize araba getirebilir?

Herkes. Bildiğiniz herkes; Türk vatandaşı olsun, olmasın…

Arabamı Türkiye’de ne kadar süreyle kullanabilirim?

İki sene, tam olarak 730 gün.

Arabamı Türkiye’de kullanabilmek için ne yapmam gerekiyor?

Aracınızla birlikte gelip gümrük girişlerinde, her ülkede geçerli olan Yeşil sigorta ve araç ruhsatınızı ehliyetinizle birlikte ibraz etmeniz yeterli. Bir diğer seçenek ise gümrük girişinde aracı pasaportunuza işleterek 3 ay serbest dolaşım hakkı aldıktan sonra Yeşilköy Oto Gümrük Müdürlüğüne az evvel bahsettiğimiz belgelerle başvurabilirsiniz. Tabi ki arabanın sizin üzerinize kayıtlı olması ve son bir yıl içinde 185 gün yurt dışında kalmış olmanız gerekiyor.

Yeşilköy Oto Gümrük Müdürlüğünün adresi ve telefonu nedir?

Açık adresi şöyle: Yeşilköy Mahallesi, 34000 Bakırköy / İstanbul. Telefonu ise 0212 465 80 15.

Arabamla Türkiye’ye giriş yapmamın üzerinden 3 aydan fazla zaman geçerse ne olur?

Arabanızın modeline göre pek de azımsanmayacak bir miktar ceza ödeyeceksiniz ve aracınız sınır dışı edilecektir. Trafik Polisleri tarafından gerçekleştirilen denetimlerde yakalanırsanız aracınız az evvel bahsettiğimiz Yeşilköy Oto Gümrük Müdürlüğünde bir süre misafir edilecek, siz de 1.500 ila 9.000 TL arasında bir ceza ödemek zorunda kalacaksınız. Diğer seçenek ise aracınızla birlikte gümrüğe kadar gidip çıkış yaparken cezanızı ödemek. Ceza tutarı değişmeyecektir iki halde de. Bu yüzden aman 3 ayı geçirmeyin. Ya arabayı aldığınız ülkeye dönün ya da kaydınızı yaptırıp iki sene kullanın arabanızı.

Arabam Türkiye’de iken ben yurt dışına çıkarsam ne olur?

Kesinlikle haber vermeden yurt dışına çıkmayın bu sürede. Aksi halde yüklü bir ceza ödemek zorunda kalacaksınız. Yurt dışında çıkarken ya aracınızı Yeşilköy Oto Gümrük Müdürlüğüne bırakmalısınız ya da arabayı başkasının kullanmayacağına dair bir taahhütname bırakmalısınız.

İki yıl dolmadan Türkiye’den aracımla çıkarsam ne olur?

İki yıldan geri kalan hakkınızı da kaybetmiş olursunuz. Tekrar aynı araçla giriş yapabilmek için araç sahibinin 185 gün daha ülkesinde kalmış olması gerekecek.

Arabamı Türkiye’de yerleşik biri ya da akrabalarım kullanabilir mi?

Mümkün değil. Turistik kolaylıklar kapsamında ülkemize kabul edilen aracınızın sizden başka biri tarafından kullanıldığı tespit edilirse cezai işlem uygulanacak ve aracınız sınır dışı edilecektir. Para cezası ise hem araç sahibine hem de aracı o an kullanan kişiye ayrı ayrı uygulanacaktır.

Arabamı Türkiye’de benden başka kimler kullanabilir?

Yurt dışında yerleşik anne, baba, eş ve çocuklarınız kullanabilir. Üçüncü kişiler, sizin aracın içinde bulunmanız şartıyla ancak acil durumlarda kullanabilir.

Araç/ Araba bir şirkete ya da başka birine aitse Türkiye’ye giriş yapabilir miyim?

Elbette yapabilirsiniz ama konsolosluklar, noter ya da otomobil kulüplerinden alınmış vekaletnameye ihtiyacınız olacak. Şirket size ait olsa bile bu vekaletnameyi almış olmanız gerekecektir.

Aracı vekaleten Türkiye’ye getirecek kişinin yurt dışında yaşaması gerekiyor mu?

Evet. Geriye dönük olarak son bir yıl içinde 185 gün yurt dışında bulunmuş olması gerekecek.

Aracımı Türkiye’de satabilir miyim?

Hayır, bu maalesef mümkün değil.

Diğer bilgiler…

Bunun yanı sıra aracınızla Türkiye’den çıkış yaptıktan sonra hava, kara ya da deniz yolu ile aracınız olmaksızın ve belirli bir bekleme süresi aranmaksızın Türkiye’ye gelebilirsiniz. Getireceğiniz araçlar için aranan bir yaş ya da model sınır bulunmuyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu