Turizm

Bansko’da, Uludağ’ın Yarı Fiyatına Kayak Tatili

Fransa’nın Chamonix, İsviçre’deki St. Mortiz, Avusturya’daki Kitzbuhel gibi ünlü kayak merkezi zincirine Bulgaristan’daki Bansko’da girdi. 2002-2008 yılları arasında 4 milyar Euro yatırım yapılan Bulgaristan’ın Bansko bölgesi 2012 yılı Dünya Kayak Şampiyonası‘na da ev sahipliği yapacak. Son yıllarda yapılan yatırımlarla Balkanlar’ın en büyük kayak merkezi konumuna gelen Bansko’yu diğer kayak merkezlerinden ayıran en önemli özellik otellerin dağın üzerinde değil kasabaya yakın konumu. Bu sayede dağa çıkıp kayağını yapan akşam kasabada gezebiliyor. Pazara çıkıp alışveriş yapabiliyor. En azından sadece kayak yapıp otellerin restoranlarına mecbur kalınmıyor.

Alaçatı’ya benzeyen taş mimarisiyle dikkat çeken Bansko’da yerel yemeklerin yeraldığı bizdeki meyhane tarzı restoranların yanında zengin mönülere sahip italyan restoranları da var. Yemek fiyatları Türkiye’ye gore ucuz…

İSTANBUL’A 6 SAAT

İstanbul’a karayolu ile sadece 6 saat uzaklıktaki bölgeye Yunanistan üzerinden gidilebiliyor. Bansko’ya uçakla Sofya üzerinden gitmek de mümkün. Bansko-Sofya arası ise karayolu ile 150 kilometre. Bulgaristan vizesi almak biraz uzun sürebiliyor. Eğer Şengen vizeniz varsa Yunanistan üzerinden gidip 4 gün Bansko’da kalabiliyorsunuz tabi yine çıkışınız Yunanistan üzerinden olmak zorunda.

Evlerin kapılarında üzerinde fotoğraf olan dosya kağıdı var. Burada adet ölen kişiyi anlatan bir yazı fotoğrafıyla ölen kişinin evinin sokak kapısına asılıyor. Böylece her eve girişinizde ölen kişiyi hatırlamış oluyorsunuz.
Ortadoks kilisesi ve saat kulesi kasabanın sembolleri arasında. İçeriye girdiğinizde muhteşem ahşap işlemeler göze batıyor. Giriş kapısındaki hristiyanlığın sembolü haç’ın iki ayyıldızın arasında yerleştirilmesi de dikkat çekiyor

YABANCI DİL SORUNU YOK

Türkiye’de golf, otel ve rezidans projeleri ile tanınan uluslararası gayrimenkul geliştirme şirketi Regnum’un yeni oteli bölgenin en iyileri arasında öne çıkıyor. Regnum Hotel & SPA Bansko, Pirin Dağı’nın eteklerinde ve Glazne Irmağı’nın hemen yanı başında yer alıyor. Otel, kayak severlerin yanı sıra doğayla baş başa bir tatil geçirmek isteyen turistleri de çekmeyi hedefliyor. Kayak pistine 400 metre, şehir merkezine ise 900 metre uzaklıktaki otel, teknik donanımı ile iş dünyasına da hizmet veriyor. Regnum Hotel & SPA Bansko’da, tek ve double odaların yanı sıra lüks stüdyolar da yer alıyor. Spa hizmetindeki iddiasını ismine de taşıyan Regnum Hotel & SPA Bansko’da bir tanesi VIP olmak üzere 8 özel masaj odası bulunuyor. Regnum Hotel & Spa Bansko, apart bir otel. Oteli tercih edenlerin çoğu Yunanlı gençler. Son dönemde Türkiye ve diğer ülkelerden gelen misafir sayısında da artış olmuş. Ben yabancı dil bilmem diyenler için söylüyorum yabancı dil sorununuz da yok. Zaten kasabada yaşayan Bulgarlarla da az çok Türkçe biliyor.

Hafta sonunu değerlendiren Yunanistanlı gençler ve aileler için Bansko ucuz ve kaliteli. Son dönemde İsviçre, Fransa, Rusya ve Türkiye’den de talep artmış

ULUDAĞ’IN YARI FİYATI

Bölgede Avrupa’nın popüler kayak merkezlerinden ve hatta Türkiye’den bile çok daha ekonomik fiyatlardan kayak tatili yapmanın mümkün olduğunu söyleyen Regnum Yönetim Kurulu Başkanı Ufuk Öztürk, bölgenin Türk kayak severler için avantajlarını şöyle anlattı: Avrupa’nın popüler kayak merkezlerinde bir ailenin 1 haftalık kayak tatili 20 bin Euro’yu buluyor. Bansko aynı imkânlara ve benzer pistlere sahip olmasına rağmen bir aile 1000 Euro’ya kayak tatilini yapabiliyor. Yani Uludağ’la karşılaştırırsak yarı fiyatına tatil imkânı sunuluyor. Yakın bir gelecekte Avrupa’nın en iyi kayak bölgeleri arasında yer alacak Bansko’da turizm sadece kış mevsimiyle sınırlı değil. Dört mevsim boyunca her yaşa ve her kesime hitap eden aktivitelerin yer alacağı Regnum Hotel & SPA bu özellikleriyle tercih nedeni olacak.

Zorluk derecesine göre 13 pist mevcut ve en ünlüsü Alberto Tomba imzalı

Bansko Kayak Merkezi, Bulgaristan’ın en büyük, Avrupa’nın da en iddialı tesisleri arasında. Bölge kayak turizminde marka olmuş İsviçre ve Fransa gibi ülkelere kıyasla uygun fiyat tarifesi ile iddialı. 2012’de yapılacak Dünya Kayak Şampiyonası’na ev sahipliği yapacak bölgede, 990 ile 2600 metre arasında her zorluk derecesinde 13 pist var. Bunlardan en ünlüsü Alberto Tomba’dan ismini alan Tomba Pisti. Pistlerde 3 adet Chair, 8 adet Drag ve 1 adet Gondola olmak üzere toplam 12adet lift bulunuyor. Liftler saatte 14 bini aşkın kişi taşıma kapasitesine sahip. Kayak bölgesi, 180’den fazla irili ufaklı gölle çevrelenmiş, yeşil doğasıyla dağ yürüyüşü meraklılarını da ilgisini çekiyor.

Teleferikle 2900 metre yüksekliğe kadar çıkılıyor. Kasabadan binilen teleferik yaklaşık yarım saatte dağa tırmanıyor. Dağda ise çıkmak istediğiniz pist için ayrı ‘üstü açık’lardan birini seçiyorsunuz.
Kasabanın pazarında genelde keçe el yapımı ürünleri satılıyor. Bunun yanında antika parçaların satıldığı tezgahlar da var.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu