Turizm

Çanakkale Gezilecek Yerler Listesi | Her Yanı Güzellik, Her Yanı Tarih !

Çanakkale gezilecek yerler listesini 2020 yılında tekrar güncelleme gereği duyduk. Gerçi insanlar yaşanan salgın sebebiyle tatil yapmaktan kaçınıyor, bizce de çok doğru ama tek başınıza ya da bir iki arkadaşınızla hafta sonu kısa bir Çanakkale tatili yapıp kafanızı dağıtabilirsiniz. Her yanıyla tarih kokan ve doğa güzellikleriyle Çanakkale’de mutlaka görmeniz gereken yerleri sizinle paylaşıyoruz.

Bir devrin bittiği yer Çanakkale’de, o kadar çok tarihi ve turistik yer var ki şimdi tek tek her birini ele alacağız. Lakin bunun öncesinde bilmenizi isterim ki Çanakkale mutlaka görmeniz gereken ve gezmeniz gereken hatta diğer yerlere nazaran öncelik vermeniz gereken bir devrin bittiği yerdir. Çanakkale’yi gezenler buranın tarihi önemini derinden hissedecek ve en yakından göreceklerdir. Çanakkale ulusal değerlere sahip çıkmak ve bu değerleri nesiller boyunca aktarabilmek adına gezilip görülmesi gereken yerler arasındadır. Bakalım Çanakkale gezilecek yerler listesinde nereler bulunuyor?

Çanakkale Gezilecek Yerler Listesi

Assos Antik Kenti

Çanakkale Gezilecek Yerler : Assos Antik Kenti

Çanakkale gezilecek yerler listesinin ilk sırasında Asson Antik Kenti yer alıyor. Tüm bölgeyi rahat bir şekilde görebileceğiniz bir yüksekliğe sahip olması ile bilinen Assos Antik Kenti güneye doğru bakan yamaçlara sahiptir. Denize doğru bakan kısımlar güney tarafındadır.  4 km gibi önemli bir uzunluğa sahip olan surlar ile çevrilmiş olan bu kent kurulduğu dönemlerde kullanılmakta olan taşların sağlamlığı sayesinde önemli ölçüde ayakta kalmış bir yapıya sahiptir. 4000 kişilik bir tiyatronun da bulunduğu bu kentte en üst noktada bir tapınak yer alır ve bu tapınak Yunan Tanrısı Athena’ya adanmış Athena tapınağıdır.

Gökçeada Yıldızkoy

Çanakkale Gezilecek Yerler : Yıldızkoy

Deniz, kum ve güneşten yararlanmak isteyenler tarafından tercih sebebi olarak görülmekte olan Gökçeada Yıldızkoy kuzey rüzgarlarının yoğunlukta olduğu ve özellikle su altı meraklıları tarafından tercih edilmekte olan ve dalmaktan hoşlananların beğenisini kazanmış bir koydur.

Değirmen Burnu Tabyası

Çanakkale Gezilecek Yerler : Değirmen Burnu Tabyası

Çanakkale gezilecek yerler listesindeki belki de en gurur duyduğumuz yer burasıdır. Kilitbahir köyünün girişinde yer alan bu tabya Eceabat’ın sadece 3 km uzaklığında yer alır ve 1915 yılındaki Çanakkale savaşının en önemli tabyalarından biri olmuştur. Değirmenburnu tabyasında Boğaz Komutanlığı’na bağlı 3. Deniz Piyade Taburu tarafından kullanım sağlanmaktaydı. 1980 yılında Kültür Bakanlığımız tarafından kültürel varlık olarak korunma altına alınmıştır.

Yeni Zelanda Anıtı

Çanakkale Gezilecek Yerler : Çanakkale Yeni Zelanda Anıtı

Doğal güzelliklere sahip olması ile bilinen bu bölgede Yeni Zelanda’lı şehitlerin anılması için bir anıt yapılmıştır. Conkbayırı üzerinde yer alan bu anıt Mimar S. Hurts Seager tarafından tasarlanmış ve her yıldönümünde Anzakları anmak üzere ülkemize gelen Avustralyalılar tarafından ziyaret edilmektedir.

Kilitbahir Kalesi

Çanakkale Gezilecek Yerler : Kilitbahir Kalesi

Çanakkale ziyareti sırasında kesinlikle gidilmesi gereken tarihi atmosferin en iyi şekilde görüldüğü yerlerden biridir. Fatih Sultan Mehmet tarafından İstanbul kuşatması sonrasında yaptırılmış olan bu kale Kanuni Sultan Süleyman’ın isteği üzerine ilk kez 1541’de, 1870 yılında ise Sultan Abdülaziz tarafından ikinci kez restorasyonu yaptırılmıştır.

Truva Antik Kenti

Çanakkale Gezilecek Yerler : Truva Antik Kenti

Çanakkale gezilecek yerler listesindeki son yerimiz Truva Antik Kenti’dir. Çanakkale’nin merkezinde yer alan Truva antik kenti birçok medeniyete ev sahipliği yapmış olması ile bilinmektedir. Son olarak Türkiye toprakları içinde kalan bu antik kent yapılan arkeolojik kazılar ile beraber dünya mirası listesindeki yerini almıştır. Truva antik kenti ziyaret edenler, Bakkal Salim Müzesini görebilir, Kilit Bahir Kale’sine çıkabilir, adına türküler yazılan Aynalı Çarşı’da gezebilir ya da Çimenlik Kalesi’nden kente bakabilirler.

Bakkal Salim Müzesi

Çanakkale Gezilecek Yerler : Bakkal Salim Müzesi
Çanakkale Gezilecek Yerler : Bakkal Salim Müzesi

Günümüze dek yaşanan en büyük savaşlardan birkaçına tanıklık etmiş olması ile bilinmekte olan şehrimiz Çanakkale’de tarihi eserlerin ve kalıntıların bulunduğu ve Alçıtepe köyünde yer alan Bakkal Salim Müzesi’nin hikayesi çok ilginç. Çocukluğunda savaş alanlarında diğer çocuklar gibi metal parçaları arayan ve bu parçaları hurdacıya satan Salim Mutlu, gençlik çağlarından sonra bir bakkal dükkanı açmış ama etraftan savaştan kalma parçalar toplama merakı dinmemiş. Giderek biriken parçaları insanlara sunma ihtiyacı hisseden Bakkal Salim, daha sonra biriktirdiği bu parçaları Kocatepe Müzesi’ne bağışlamış. Yöre insanı da kendisini müzeci olarak tanıdığı için ne bulurlarsa Bakkal dükkanına getirmişler. Hal böyle olunca Bakkal Salim yeniden bir müze kurma gereği duymuş. Ayrıca müzede 71 ilimizden kendi çabaları ile topladığı topraklar da bulunuyor.

Çanakkale’de Görülmesi Gereken Diğer Yerler

Apollon Tapınağı

Çanakkale gezilecek yerler yazmakla bitmez, neredeyse her köşe başında farklı bir güzellik farklı bir tarih çıkıyor. Biz de listemizi fazla uzatmak istemedik ve diğer yerleri kısaca yazmak istedik. Sahip olduğu doğal güzellikleri ve tarihi yapılar sayesinde en çok tercih edilen turizm destinasyonlarından biri olan ve her yıl milyonlarca insana ev sahipliği yapan Çanakkale’de; Apollon Tapınağı, Alexander Troas Antik Kenti, Assos Antik Kenti ve Çanakkale Savaşı alanları mutlaka ziyaret edilmelidir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu