ListeTurizm

Dünyadaki Çatışmalardan Kaçıp Yaşanabilecek En İyi 10 Ülke

Dünyada yarın 3. Dünya Savaşı çıkarsa en güvenli yer neresi olurdu? Soru biraz endişe verici ama gelişmeler günden güne kötüye gidiyor ve savaş her yerde. Fakat dünyada halen güvende olan, çatışmalardan uzak ve huzurlu olan yerler de var. Bu nedenle eğer yaşadığınız coğrafyada çatışmalar var ve siz huzurlu bir yerde yaşamak istiyorsanız, sizin için yaşanacak 10 bölgeyi bir araya getirip listeledik.

Her sene çeşitli kriterler göz önüne alınarak hazırlan Küresel Barış Endeksi (Global Peace Index), Mutlu Gezegen Endeksi (Happy Planet Index) ve Yaşam Memnuniyeti Endeksine (Life Satisfaction Index) göre hazırladığımız listedeki ülkelerde, acaba fırsatınız olsa sizde yaşamak ister misiniz?

10 – İsviçre

Almanya, Avusturya, İtalya ve Fransa’ya komşu olmasına rağmen, “tarafsızlık” ve Alp’lerin arasındaki vadiye gizlenmiş konumuyla dünya karmaşasından uzak, refah seviyesi yüksek ve her şeyin kuralına göre yapıldığı bir ülkedir.

9 – Kosta Rika

İstikrarlı bir demokrasi ülkesi olan Kosta Rika, tarafsızlığını ilan ettiğinden beri düzenli ordusu bulunmayan bir ülkedir. Küresel Barış Endeksi, Mutlu Gezegen Endeksi ve Yaşam Memnuniyeti Endeksinde en üst sıralarda bulunuyor. Yani şu an dünyanın yaşanacak bölgeleri sıralamasında en üst seviyelerde. Ve ülkede yaşayan insanların %85′ i de Kosta Rika’da yaşamaktan memnun olduğunu belirtmiştir.

8 – Papua Yeni Gine

15.  yüzyılda Avrupalı kaşiflerin bölgeye ayak basmasında sonra varlığı öğrenilen ve halen toplumdan izole kalmayı başarmış kabilelerin yaşam sürdüğü Papua Yeni Gine, aslında 10 bin yıl öncesinde insanların yaşadığı bir ülkedir. Türkiye’ye en uzak coğrafi bölge olarak da bilinir. Yani kaçıp gitmek isteyenler için gayet ideal bir ülke 🙂

7 – Kanada

Kara sınırı bakımından, dünyanın en büyük 2. ülkesidir. Sınır komşusu ise sadece Amerika’dır ve aralarındaki sınır, dünyanın en uzun korunmayan sınırıdır. Dediğim gibi epey geniş kara topraklarına sahip olan ülkenin tabii zenginlikleri de görülmeye değerdir. Ve aynen Kosta Rika gibi Küresel Barış Endeksinin en üst sıralarında yer alır. Yani Kanada, etliye sütlüye karışmadan hayatını sürdürmek isteyenler için hem huzurlu hem de gelir seviyesi yüksek bir ülkedir.

6 – Seyşeller

Hint Okyanusunda 115 adadan oluşan bir ada devletidir. Dünyanın geri kalanından izole bir ortamda yaşamaktan öte, bu ada ülkesinde endişelerinizden kurtulup, kargaşanın su kadar saydam olduğu dünyanın en güzel sahillerinde cennetteymiş gibi yaşayabilirsiniz.

5 – Finlandiya

Finlandiya, uzun bir süredir uluslararası çatışmaların dışında kalmak ve tarafsızlığı korumakta olan, İskandinavya yarımadasın yer alan bir Kuzey Ülkesidir. Küresel Barış Endeksinde her zaman ilk 10 içerisinde olan ülkede halk, koyulan kurallara sonuna kadar uymaktadır. Soğuk bir iklimin hakim olduğu ülkenin doğusu, herkesten kaçıp kaybolmak için ideal bir bölgedir. Zira bu bölgede birçok tabii göl görülmeye değerdir.

4 – Tuvalu

Avustralya ve Hawaii arasında yer alan, Mikronezya’nın ortasındaki 9 mercan adadan oluşan ve Vatikan’dan sonra en küçük nüfusa sahip ülkedir. Dünyadaki çekişmeden uzak, daha doğrusu dünyadan uzak ve güvenli bir coğrafyadır. Gerçi küresel ısınma nedeniyle yükselen sular, başkentinin deniz seviyesinden sadece 5 metre yüksekte kalmasına sebep olmuştur. Eğer küresek ısınma nedeniyle sıcaklık 1 derece daha artarsa ülkenin tamamı sular altında kalacaktır. Bu yüzden Tuvalu’yu görmek için biraz acele etmelisiniz.

3 – İzlanda

Atlas Okyanusunun kuzeyinde volkanik bir ada üzerinde kurulmuş ve çevresindeki küçük adalardan oluşan bir devlet. Hemen hemen hiçbir düşmanı yoktur ve Küresel Barış Endeksinde üst sıralarda yer alır. Gerçi ülkede yaşanılan ekonomik krizden sonra refah seviyesi biraz düşse de, dünyanın herhangi bir yerinde bir çatışma patlak verdiğinde, İzlanda bu çatışmaların içersinde olacak en son ülkelerdendir.

2 – Bhutan

Himalaya Dağları arasında denize kıyısı olmayan Bhutan, kesinlikle dünyanın en izole yaşayan ülkelerinden birisidir. Modernleşme ve yerel kültürü arasındaki dengeyi en istikrarlı şekilde koruyabilen nadir ülkelerden biridir. Çin ve Hindistan arasında kalmış bir ülkedir. Fakat ülkenin dış işlerini Hindistan yürütmektedir. Kendi coğrafyası epey sorunlu bir bölge olsa da, Bhutan bu sorunları barışçıl bir şekilde çözüm sağlanabileceğini düşünen bir ülke. Ayrıca ülkeye tatil için gelen turistler, her sene sadece belirli bir sayıda kabul ediliyor.

1 – Yeni Zelanda

Yeni Zelanda, dünyanın en izole ve yaşam standartları en üst düzeyde olan ülkelerin başında geliyor. 2009 ve 2010 senesinde Küresel Barış Endeksinde birinci olan ancak bu sene birinciliği İzlanda’ya kaptırıp 2.sırada yer alan ülke, Güney Büyük Okyanus’ta bir ada ülkesidir. Ayrıca büyüleyici dağ manzarası ve en değmemiş doğal güzellikleri ile dünyadaki karmaşadan sıkılıp, kaçacak bir yer arayanlar için hem güvenli hem de yaşanabilir bir ülke olarak, listedeki ilk sırayı alıyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu