Liste

Hayata Dair 10 Hatalı İnanış

Hayatta neyin doğru neyin yanlış olduğuna dair birçok bayatlamış düşünce ile karşılaşırız. Bu bayat düşünceleri o kadar fazla duyarız ki, bir süre sonra otomatik olarak doğru olduklarına inanmaya başlarız. Bu inanışların bir çoğu olumsuz olduğu için, bunlara esir olduğumuzda yıllarca üstümüzde ağırlık yapabilirler.

Bu yazımızda profesyonel “lifehacker” “yaşam korsanı” Mark Chernoff’un, bize potansiyel olarak zarar verebilecek 10 yanlış inanışı içeren makelesinden alıntılar yapıyoruz;

Tek Başına Olmak Yalnız Olmaktır

Tek başına olmak her zaman yalnız olmak anlamına gelmez ve ilişki her zaman mutluluk demek değildir. Tek başına olmak yanlış bir ilişki içinde olmaktan daha çok yalnızlık getirmez. Eğer bazı şeyler iyi hissettirmiyorsa, biraz mola verip, 1 numarayla yani kendinizle vakit geçirin. Önce kendinizi bulun. Kendi değerinizi bilin. Böyle yaparsanız, gelecek sefer bir ilişkinin yavaş yavaş sulara gömüldüğünü hissettiğinizde, güvenli bir bölgeye doğru yüzmek için hazırlıklı olacaksınız.

İstediğin Her Şeye Sahip Olduğunda Mutlu Olursun

Mutlu olmak, daha fazla arzu etmeyi bırakacağın anlamına gelmez. Mutlu olmak sahip olduklarına şükran duymak ve henüz sahip olamadıkların için sabırlı olmaktır. Bazen büyük şeyler başarmaya kendimizi kaptırırız, bu da hayata sihir katan şeyin küçük şeyler olduğunu fark etmediğimiz anlamına geliyor. Öyleyse, bugünün hakkını verin. Bu günler, gelecek yıllarda özleyeceğiniz eski güzel günlerdir.

Acı Görebileceğiniz Bir Şeydir

Bir insanın acısını asla hafife almayın çünkü dürüst olmak gerekirse hayatta herkes mücadele içinde. Sadece bazı insanlar acılarını daha iyi saklamayı biliyorlar. Kapalı kapılar ardında neler olduğunu asla bilemezsiniz. Yargılayıcı olmak, gereksiz bir vakit ve enerji kaybıdır. Diğer insanları yargılayacak vaktiniz varsa, oldukça bol vaktiniz var demektir. Bunları ardınızda bırakın ve anlamlı bir şeyler yapın.

Hayat Belirli Bir Düzen İçinde Olmalı

Bu kesinlikle kendimize zarar vermek için kullandığımız bir düşüncemiz. Kendi duygularımızı hissetmemiz ve bunlarla dürüstçe baş etmeye çalışmak son derece tedavi edici olabilir. Hayatın bize sunduklarına nasıl tepki vereceğimiz konusunda her zaman seçme özgürlüğümüz vardır. Hayatınızın nasıl olması gerektiğiyle ilgili düşünceleri bir kenara bırakın ve bilincinize doğru kendi yolunu bulmaya çalışan gerçek hayatı kucaklayın. Değiştirebileceklerinizi değiştirin, değiştiremeyeceklerinizle ilgili düşüncelerinizi değiştirin ve huzura yelken açın.

Belirli Bir Düzen İçinde Olmalısınız

Kendinizi, kendinizin gerçek ya da hayali başkaca versiyonlarıyla ve diğer insanların gerçek ya da hayali versiyonlarıyla kıyaslamayı bıraktığınızda, hayali olmayan, gerçek huzuru tadacaksınız.

Sadece Bazı İmtiyazlılar Mükemmeli Yaşama Becerisine Sahiplerdir

Eğer her sabah kalkıp “Evet, bugün mükemmel bir gün olacak derseniz, ve her öğlen “Evet, bugün mükemmel bir gün” demek için bir sebep bulursanız, ve her gece “Evet, bugün mükemmel bir gündü” demek için bir sebep bulursanız, bir gün mutlaka, aylar sonra bile olsa, geriye dönüp, hatıralarınıza bakıp, “Evet, mükemmel bir hayat yaşadım” diyebilirsiniz.

Zor Zamanlar Gereksizdir

Bazen, bazı şeyler düzgün gitmeden önce ters gitmek durumundadır. Bazen düzgün insanlar hayatınıza girmeden önce, yanlış insanların hayatınızdan çıkmasına izin vermelisiniz. Bazen gerçekten güçlü olmanın ne demek olduğunu bilmek için, zayıf hissetmelisiniz. Bazen asla tamamen paramparça olmayacağınızı fark etmek için, biraz kırılmış hissetmelisiniz. Bazen sevdiğinizi bulmak için hoşlandığınız birçok insanla tanışmanız gerekebilir. Bazen bazı şeyin tecrübe edinmeye değeceğini öğrenmek için kötü şeyleri iyi şeylerle birlikte kabul etmelisiniz.

Güçlü Olmak Acıyı Hissetmemektir

Gerçekte, en güçlü insanlar acıyı hissedenler, kabul edenler ve ondan bir şeyler öğrenerek üstesinden gelmeye çalışanlardır. Bütün mesele, bir mola istemek için cesaret sahibi olmak, bir damla göz yaşı dökmek, tozunuzu silkelemek ve daha önce hiç dövüşmediğiniz gibi dövüşmek için tekrar ringe çıkmaktır.

Taklit Edebilirsiniz

Seni seviyorum demeden önce sevgiyi gerçekten hissedin. Teşekkür etmeden önce minnettarlığı hissedin. Özür dilemeden önce üzüntünüzü hissedin. Affettim demeden önce affı hissedin. Söylemeden önce hissederseniz, ilişkinizin kalbine doğru giderken daha az sözcüğe ihtiyaç duyarsınız.

Hayal Kurmak Vakit Kaybıdır

En mükemmel hediyeler gözle görülmezler ancak kalple hissedilebilirler. Görebildiklerimiz mümkün olanın sadece küçük birer parçasıdırlar. Hayal kurmak, yüzeyin üstündekileri görmek için gerekli vizyona sahip olmaktır. Yüzeyin üstünde gördüğümüz ise asıl resimdir. Bu resim gözle görülmez. Bir yerlerde, inanılmaz bir şeyler görülmeyi bekliyor, onları keşfetmek için tek yapmanız gereken yeteri kadar büyük hayaller kurmaktır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu