GündemNasıl?Turizm

Uçak Bagajında Laptopumu Nasıl Taşırım? ABD’ye Laptop Götürmek

İnternette, kayıtlı bagaja konulacak laptop nasıl paketlenir şeklinde bir arama yaptığınızda, işi bilenlerin size söylediği tek şeyin “yapmayın” olduğunu göreceksiniz. Çünkü kayıtlı valizlerinizin uçak bagajına yerleştirilirken uğradığı muameleyi ne siz sorun ne biz söyleyelim.

Bu görüntü bizim için tarih olabilir.

Ancak, ABD ve İngiltere’nin uygulamaya koyduğu son kısıtlamalar, içlerinde İstanbul Atatürk Havalimanı’nın da bulunduğu 10 uluslararası havaalanından yapılan doğrudan uçuşlarda kabin içinde cep telefonu haricinde elektronik cihaz bulundurmayı yasaklıyor. Dolayısıyla yolculara, elektronik cihazlarını kayıtlı bagajları içinde taşımaktan başka çare kalmamış durumda. Şüphesiz bu elektronik cihazlar içinde en hassas olanları da dizüstü bilgisayarlar.

Bu kısıtlamadan etkilenen yolcular için yalnızca 2 seçenek mevcut, birincisi gideceğiniz yere dizüstü bilgisayarlarınızı ya da diğer elektronik cihazlarınızı kargo ile göndermek. İkincisi dizüstü bilgisayarınızı kayıtlı bagajınızın içinde uçağın kargo bölümüne vermek. Bir ihtimal daha var o da ölmek mi dersin dizelerini mırıldanarak, son ihtimalin ise yanınızda laptop götürmemek olduğunu belirtelim.

Kısıtlamalar ile ilgili gelişmeler devam ederken, Türk yetkililerden de konuya ilişkin açıklamalar geldi. İstanbul’dan ABD’ye yapılacak uçuşlarda uygulanan kısıtlamanın kaldırılması için bazı adımlar atıldığı söylendi. Bu adımları takip edip buradan sizinle paylaşacağız.

Konuyla ilgili bir haber de Emirates Havayolları’nın kısıtlamaları aşmaya yönelik attığı adımdı. Emirates, Dubai’yi Amerika uçuşlarında bir aktarma noktası olarak kullanıyor ve bu yasaklardan etkilenen bir havayolu şirketi. Yolcularına, dizüstü bilgisayarlarını ve diğer elektronik cihazlarını uçağın kapısına kadar getirecekleri bir sistem sunacak, bu sistemde elektronik cihazlar uçağın kapısında tek tek yolculardan teslim alınacak ve özel şekilde paketlenip, bu iş için ayrılmış bir kargo bölümünde Amerika’ya götürülecek. Bu hizmet için ücret alınmayacak olsa da sadece dizüstü bilgisayarının fiziksel bütünlüğü için endişe edenlere bir çözüm oluyor. Kabinde dizüstü bilgisayarı ile çalışmak isteyen müşterilerin ise Almanya, Fransa ya da Hollanda aktarmalı uçuşları tercih edecek olmaları çarpıcı bir gerçek olarak karşımızda.

Kayıtlı Bagajda ABD’ye Laptop Götürmek

Dizüstü bilgisayarınızı ya da diğer elektronik cihazlarınızı kayıtlı bagajınızda götürmek gerçekten ideal bir taşıma yöntemi değil. Böyle yaparak hem laptopunuzun zarar görme riskini göze alıyorsunuz hem de çalınma ya da kaybolma riskini artırıyorsunuz. Ancak ABD’ye ve İngiltere’ye gitmek durumundaysanız ve özellikle akademik ya da ticari nedenlerle bu seyahati gerçekleştiriyorsanız başka da bir şansınız yok. O zaman şunları göz önünde bulundursanız iyi olur;

İlk olarak, uçak bagajına verdiğiniz bilgisayarın içinde hangi bilgilerin olduğu son derece önemli. Önerimiz içinde kritik bilgilerinizin yer almadığı, temiz bir bilgisayar taşımanız. ABD’de ya da İngiltere’de kullanmak için ihtiyacınız olan verileri ise, sınırlandırılmış boyutları aşmayan harici hard diskler ya da flash bellekler içinde kabinde yanınızda bulundurun. Aynı zamanda, verileriniz çok büyük değilse, onları telefonunuza ve bir bulut hesabınıza da yedekleyin.

Eğer iş için kullanmak durumunda olduğunuz bilgisayarı temizleyemiyorsanız, içinde kişisel bilgilerinizin ve fotoğraflarınızın bulunmadığından emin olun. Eğer içiniz hala rahat etmiyorsa, apabiliyorsanız, bagaja verdiğiniz laptopun hard diskini sökebilirsiniz.

Bilgisayarınız mutlaka bir çanta ya da kılıf içinde olsun diye söylememize gerek yok sanırım. Hatta pahada ağır bir bilgisayar götürecekseniz, sigorta yaptırmayı da düşünebilirsiniz. Elbette, sigorta çalınmasını ya da kaybolmasını engellemez ancak, böyle bir durumda ya da ciddi bir fiziksel zarar durumunda, en azından belirli bir maddi karşılık alabilirsiniz.

Adına pıtpıt, patlayan poşet, ya da havalı – korumalı ambalajlar denilen şeylerle bilgisayarınızı sarabilirsiniz. Ancak yine de laptopunuzu bavulun tam ortasına yerleştirmeyi ihmal etmeyin, altı, üstü, sağı ve solu giysilerle sağlam bir şekilde çevrelenmiş olsun.

Bavul kilitleri de çalınmaya karşı bir önlem tabii ki. Ama burada unutulmaması gereken bir şey var, bavulları kontrol edenler isterlerse bu kilitleri rahatlıkla kırabilirler ve bu kilitlerin kontrol edenlerde bir kırma isteği doğuracağı da ortada. İçinde şüpheli bir şey yoksa ne diye bavulunuza kilit takasınız değil mi?

Şimdi gelelim ikinci seçeneğinize;

Bilgisayarınızı ABD’ye ya da İngiltere’ye Kargolamak

Bu seçenek aslında birinci seçenekten de kötü bir fikir. Çünkü bilgisayarı bavulda taşımakla aynı riskleri barındırıyor. Bir de üzerine oldukça yüksek maliyetlere katlanmak durumunda kalacaksınız. UPS ile ABD’ye laptop göndereyim derseniz mesela, kendi internet sitelerindeki hesaplamaya göre Dubai’den New York’a bir adet MacBook Air göndermenin bedeli beyan ettiğiniz değere göre 350 ila 500 dolar kadar. İstanbul’dan ABD’ye laptop göndermenin bedeli de aşağı yukarı benzer olacaktır. Sonuçta adamlar incecik bir zarfı bile ABD’ye 70 – 90 dolar gibi ücretlere gönderiyorlar.

Bu noktada karar sizin ancak, ille de kargo ile göndereceğim derseniz, sarıp sarmalama, ambalajlama ve veri yedekleme konularında dikkat etmeniz gereken şeyler kargolama seçeneğinde de geçerli.

Aslında her şey paketlemede bitiyor. Evvela kesinlikle bir laptop kılıfı ya da çantası edinin. Basit bir havalı zarf ya da patlangaçlı ambalaj laptopunuzu devasa uçağın içinde bir yerlere çarpan valizde, yara almaktan kurtarmaya yetmeyecektir. İş bavulu güzel ve tam hazırlamakta bitiyor. İçinde mümkünse boşluk kalmasın ve bilgisayarınız her yönden bavulun kenarlarına uzak olsun. Eğer laptopunuz çok eski değilse yani orijinal kutusunu ve içindeki beyaz köpükleri atmadıysanız, biraz yer kaplayacak olsa da orijinal kutusunda taşımak da iyi bir fikir olabilir.

Tekrar etmekte fayda var, bu iki seçenek de gerçekten ideal değiller. Fakat bu durumda başka seçenek de görünmüyor. Bu kısıtlamalar da yakın bir gelecekte ortadan kalkacak gibi durmuyor. O yüzden sık seyahat ediyorsanız, ya aktarmalı uçuşları tercih edeceksiniz ya da yüksek kaliteli darbe emicili v.s. bilgisayar kılıflarına-çantalarına biraz yatırım yapacaksınız.

Umarız uygulama çok uzun sürmez çünkü bir bakıma ülkemize uygulanan bir ekonomik ambargo niteliği taşıyor.

Şöyle bir video ile paketleme işine yardımcı olmaya çalışalım;

Son Not: Bu arada belirtelim ki, yasak olan cihazlar sadece dizüstü bilgisayarlar değil. Cep telefonu boyutundan büyük bütün elektronik cihazlar yasak. Bunlara kindle, iPad gibi tablet türü cihazlar ve e-kitap okuyucuları da dahil.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu