Turizm

Akdeniz’de Görülmesi Gereken 9 Yer

Türkiye’de tatil yapmak isteyen pek çok insan tarafından tercih edilmekte olan Akdeniz bölgesi insanların beklentileri karşılayacak nitelikli aldı birbirinden güzel tatil köylerini ve otelleri barındırmaktadır. Akdeniz bölgesinde tatil yapmak isteyen bireylere tavsiyelerde bulunacağım. Öncelikli olarak rotanız Akdeniz’e çevirmişsiniz mutlaka Köyceğiz gitmeniz ve portakal sebze bahçeleri arasında geçirmenizi tavsiye ederim. Keyif ve huzur bulacağınız Köyceğiz’de Muğla’ya yaklaşık olarak 75 kilometrelik bir uzaklıkta olacaksınız.

Dalyan


Dalyan

Huzurlu ve keyifli bir tatil yapmak isteyen bireyler tarafından tercih edilmekte olan Dalyan deniz kenarında olmasa da denizi gören gözlere sahiptir. Doğal su kanallarını içeriğinde barındırmakta olan Dalyan’da direk otobüs seferi bulmanız biraz zor olacaktır. Lakin kendi aracımız varsa rahat bir şekilde ulaşım sağlayabilirsiniz. Eşsiz bir manzaraya sahip olmasıyla bilinmekte olan Dalyan’da yüzlerce çeşit tatlı su balıkları ne yer verilmekte ve doğal bir tabiat ortamı oluşturmaktadır.

Patara

Patara Plajı

Patara 18 km gibi bir uzunluğa sahip olması ile bilinmekte olan ve ülkemizin en uzun kumsalına sahip olan koruma alanı ilan edilmiş bir plajdır. Bu planda caretta caretta deniz kaplumbağaları için özel bir üreme alanı oluşturulmuştur. Ekolojik bir denge oluşturulmuş ve koruma tedbirleri büyük bir titizlikle uygulanmaktadır. Patara, Antalya’nın Kaş ilçesinde yer alıyor ve Patara yolu, Patara yazısı gibi antik değerleri de barındırıyor. Hatta bilmenizi isterim ki Noel Baba olarak tabir edilen hayali kahramanın da Patara’lı olduğu Bizans döneminde söylenmiştir.

Kaş

Antalya Kaş

Antik yapıları barındırmakta olan bu ilçede, bir birinden güzel plajlar ve deniz kum ve güneşi mağaralardaki eşsiz güzellikleri ve su altında yansıyan güneş ışığındaki tatlı ahengi izleyebilirsiniz. Tam bir turizm cenneti olarak bilinmekte olan bu ilçenin Gömbe, Kalkan, Kını, Ova ve Yeşilköy beldeleri vardır. Özellikle dalgıçlar tarafından tercih edilmekte olan bu merkezi konum turizmde önemli bir yapıya sahiptir. 6 mağara bulunan bu ilçede güvercinlik mağarası bilinen en ünlü mağaralardan biridir.

Güvercinlik Mağarası İnceburun arkasında yer alır ve içinde bir de Güvercin ini deniz mağarası bulundurmaktadır. 100 metre bir uzaklıkta yer alan bu küçük ağızlı dar mağara ise 50 metre gibi bir uzunluğa sahip olması ile bilinmektedir.

Kalkan

Antalya Kalkan

Kaş’a bağlı beldelerden biri olarak tanıdığımız bu yerleşim yerinde geleneksel bir yapıya sahip olan bembeyaz evleri görmek ya da kepenkler ve çiçeklerle donatılmış bir birinden güzel canlı balkonları görmek mümkün olacaktır. İnsanların ziyaret ettiklerinde huzur buldukları temiz ve nezih yerleşim birimleri arasında yer alan Kalkan’da 2 km gibi bir uzaklıktan sonra Güvercinlik mağarasına ulaşmak mümkün olacaktır. Bezirgân yaylasını da içeriğinde barındırmakta olan Kalkan beldesinde özellikle turizm acentelerinin sıkça tur düzenlediğini bilmenizi ve çam ormanlarının ortasından zirveye doğru gidebileceğinizi bilmenizi isterim.

Kekova – Simena

Kekova

Müthiş bir doğal güzelliğe sahip olması ile bilinmekte olan Kekova-Simena’da insanlar kayalık araziler üzerinde harika bir manzara ile karşılaşmaktadır. O kadar berrak bir suyu var ki görenler adeta şaşkınlıklar içinde seyahat ediyor. Kekova adasından dolayı bu ismi alan Kekova Simena her mevsimde ziyaret edilebilmekte olan doğal liman yapısından dolayı da batmış bir antik şehir olarak nitelendirilmektedir. Antik bir kent üzerine kurulmuş olduğu düşünülmekte olan bu yerleşim biriminde deniz yolu ile rahat bir şekilde ulaşım sağlanabilmekte ve Kaş limanından tekne kiralayarak insanlar seyahat gerçekleştirmektedir.

Adrasan

Adrasan

Bundan yıllar önceki adı ile Adrasan olarak bilinmekte olan çavuş 2 kilometre uzunluğa sahip olan güzel kumsalı ile beraber adeta turizm cenneti gibi görülmektedir. Adrasan ile bir kilometre uzaklıkta Sulu ada, Sazak ve Ceneviz koylarını tekne kiralayarak rahat bir şekilde gezme imkânına sahip olabilirsiniz. Mükemmel bir denize sahip olduğu için keyifli bir yüzme gerçekleştirebilirsiniz. Lakin dikkat edilmesi gerekir ki deniz yapısı olduğu için iyi derecede yüzme bilmiyorsanız temkinli olmanız gerekir. Helenistik çağda izler taşımakta olan Adrasan uzun yıllar sit alanı olarak görülmüş ve herhangi bir şekilde üzerinde yeni bir mimari ekleme yapılmaması sağlanmıştır. Adrasan’a seyahat edecek olan bireyler mükemmel bir doğal güzellikleri karşılaşacak aynı zamanda da uzun temiz ve bir o kadar da sakin bir sahil yolunda tatil olan amdan yararlanabileceklerdir Adrasan yaz sıcağında keyfi yapmak isteyen bireyler tarafından tercih edilmekte olan bir aktınız koyudur.

Manavgat Çayında Rafting

Manavgat Rafting

Antalya ziyaretiniz sırasında olmazsa olmazlarınızdan biri olacaktır. Keyif, huzur ve mutluluk yanı sıra harika bir adrenalin yaşamak isterseniz birincil tercihleriniz arasında mutlaka Manavgat Çayı’nda Rafting uygulamasını tercih edebilirsiniz. 4 km uzunluğunda bir rafting pisti sizi bekliyor olacak. Kaynağın bir başından diğer başına kadar keyifli bir süreçten geçeceksiniz. Doğal bir yapısını yitirmiş olan baraj üzerinde eski görünümü kazanmış olan Manavgat şelalesi üzerinde keyif verici anlar yaşayabileceksiniz.

Damlataş Mağarası

Damlataş Mağarası

Kesinlikle görmeniz gereken yerlerden biri olacaktır. Mağaranın dar merdivenlerinden aşağı indiğinizde size keyif verecek bir geçit ve yukarı doğru baktığınızda suyun ahenkle aşağı inişini ve renklerin kırılmasını göreceksiniz. Harika bir doğal manzara ile karşılaşmak isterseniz Damlataş mağarası ziyaret etmeniz gereken yerlerden biri olmalı. 200m2 gibi bir alan üzerinde olan bu mağara 15 metrelik bir yüksekliğe sahip ve karbondioksit gazı ile beraber nem ile ısının bir araya gelmesi sonucunda sarkıt ve dikitlerden meydana gelmiş ve şehir merkezine sadece 3 km uzaklıktadır.

Aspendos

Aspendos

Antalya ziyaretiniz esnasında gitmeniz gereken en güzel yerlerden biri de Aspendos’dur. Çünkü bu kalenin neresinden bağırırsanız bağırın tam bir amfi tiyatro şeklinde olduğu için sesiniz her yere öyle bir yankı yapar ki Aspendos’a gittiğinizde insanların neden saçma sapan şeylere bağırıyor olduğunu anlarsınız. Rivayetlere göre Hükümdar kızını verecektir ve kızını vereceği erkeğin marifetli biri olmasını ister ve bunun sonucunda Aspendos inşa edilir. Yüz yıllar boyu varlığını koruyan Aspendos insanların uğrak noktaları haline gelmiş ve içinde de bir takım gösterilerin yapılıyor olduğunu görebilirsiniz.

Akdeniz lezzetleri nelerdir?

Akdeniz denildiğinde ilk akla gelen lezzetler arasında baba hannuş, mahlûta, gülgas, fıstıklı köfte, batırık, irmik helvası ve Antakya böreği gibi lezzetler ele alınmaktadır.

Akdeniz bölgesi gezilecek yerler arasında şunları da ziyaret edebilirsiniz;

Termessos kaplıcalarına gidecek olursanız en ilginç yapıya sahip olan yerlerden birini ziyaret etmiş olursunuz.

Antalya arkeoloji müzesinde yüzyıllar öncesinde yapılmış tarihi eserleri ve antik çağı yaşayabilirsiniz.

Tekne turları ile beraber günlük turlara katılabilir ve Akdeniz bölgesinin eşsiz koylarını ve adalarını ziyaret edebilirsiniz.

Kaleiçi’ne giderseniz eski bir kent ve yaşanmaya değer eşsiz bir güzellik ile karşılaşabilirsiniz.

Kaputaş plajını ziyaret ederseniz okyanus gibi berrak, nezih bir alan ziyaret etmiş olursunuz.

Kleopatra plajını ziyaret ederseniz müthiş bir doğa harikası tavsiye edilen bir yerde keyifli bir tatil yaşayabilirsiniz.

Ayrıca Akdeniz’de ziyaret etmeniz gereken en güzel yerler arasında;

Perge antik kent, Phaselis antik kent, Aspendos, Botanik turlar, Balıkçı teknesi ile güzel turlar, Patara harabeleri, Side anfi tiyatro, Kekova, Düden şelalesi, Antalya kalesi, Apollo tapınağı,Hip notics kablolu kayak gibi seçenekleri de değerlendirmelisiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu