Sinema

IMDB Nedir? Puanlama Sistemi Nasıl İşler?

IMDB; internette üzerinden sıkça gördüğümüz filmler hakkında bilgileri içerisinde barındıran ve oylama şansı tanıyarak filmlerin ne kadar beğenilip beğenilmediği konusunda bizlere fikir sağlayan dünyaca ünlü bir internet sitesidir. İnternet Movie Database açılımıyla bilinen İMDB bugüne kadar dünyada çekilen tüm filmleri içerisinde barındırabiliyor. Tabi ki filmin tamamını İMDB üzerinden izleyemiyorsunuz. Burdaki amaç filmin fragmanı, film görselleri, film konusu ve oyuncuları hakkında bilgileri elde etmek ve en önemlisi filmin izleyiciler tarafından oylanarak ne kadar puan alacağını belirlemektedir.

İnternet Movie Database Ne İşe Yarar?

İnternet Movie Database’nin en büyük faydası oylama ve yorumlama sistemidir. Bu sayede filmi izleyenlerin oylarıyla birlikte filmi izlemek üzere olanlarda fikir elde ediyor. Örneğin; bir film oylamada 10 üzerinden 4 almışsa ve filmi izlemek üzere kararsız kalanlar IMDB puanına bakarak filmi izleyip izlememe konusundaki kararsızlıklarını giderebiliyor. IMDB ‘nin bu özelliği sayesinde ekran karşısında ya da sinema salonunda film izleyen ve film hakkında görüşlere sahip olanların oyları ile yorumlarına bakılarak ilgili film izleme ya da bir başka filmle kıyaslama şansını elde edebiliyorsunuz.

İMDB Aktörler Sıralaması

IMDB ‘nin bunun dışında oyuncular hakkında bilgiler vermesi de ekstra güzel bir özelliktir. İMDB oyuncular hakkında verdiği ayrıntı bilgilerle, aktörlerin hangi yıllarda hangi filmlerde yer aldığını belirtiyor. IMDB sayesinde oyuncunun fotoğrafları, yaşı, filmlerin yapımcıları ve film yapım yılları gibi bilgileri de elde etmek mümkün. Oldukça kapsamlı ve bağıntılı bir sitede imdb.com da bütün bunları elde etmek mümkün.

İnternet Movie Database Kullanımı ve Oylama Sistemi

IMDB ‘de bulunmayan bir filmi siteye eklemek mümkün. Fotoğrafları, oyuncu isimlerini ve diğer tüm bilgileri ilave ederek oylamaya açık hale getirebilirsiniz. Özellikle eski Türk filmleri arasında halen IMDB’de yer almayan filmler mevcut olsa da, IMDB bu konuda tüm fırsatları yaratmış durumda. Dünyada çok fazla kullanılan IMDB maalesef ülkemizde yeterli değeri görmüyor. Fakat bu konuda bilgili birçok film izleyicisi de tatil günlerinde film izlemek için öncelikle filmin İMDB puanına bakarak en yüksek olan filmler arasından seçim yapabiliyor. Bir filme puan verebilmek için de sitede kayıtlı bir kullanıcı olmanız yeterli olabiliyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu