EğitimHobiOyunTeknoloji

Angry Birds Fizik Dersine Konu Oldu

Bazı oyunlar gelir, oynanır, eğlendirir ve gider. Bazıları ise hayatımızda yeni pencereler açar ve oyundan ziyade bir tutkuya dönüşür. İşte Angry Birds şimdiden bir klasik olmuş ve tutkuya dönüşmüş oyunlardan biri. Öyle ki, kullanım alanı eğlendirici elektronik aletlerden çıkıp okullara kadar uzandı.

Atalanta’da bir özel okulda fizik öğretmeni olan John Burk, ortaya şöyle bir soru atmış ; “Angry Birds dünyasında fizik kuralları nelerdir?” daha sonra öğrencilerden bu soruya cevap bulan ilk kişiler olma fırsatını sunmuş. Burk geçen kıştan beri Angry Birds oyununu fizik derslerinde kullanmayı planlıyormuş. Hatta bu düşünce ile ilgilenmeye başladıktan sonra bu serüveni kendi blogunda da paylaşmış. Blogu okuyup kendiniz de görebilirsiniz. Burk, kuşların gökyüzüne fırlatıldığı oyunu eğik atış hareketini anlatmak için biçilmiş kaftan olarak görmüş ve bu fikri benimsemiş. Öğretmen blogunda, bu sayede öğrencilerin 30 dakikadan kısa bir sürede konuyu tamamen kavradığını yazmış ve şöyle devam etmiş ; ” atış hareketinde iki önemli nokta var, yatay unsur sabit bir vektörel hıza sahipken, dikey unsur sabit bir ivmeye sahip oluyor.”

Google Chrome tarayıcısının oyunu web için uygun hale getirmesinden sonra, öğrencilerin cep telefonlarını kullanmaları ve dersleri kaynatmaları da imkansız hale gelmiş. Bu durum öğretmenin işini çok kolaylaştırmış. Öğrenciler ise, angry birds oyunu ile fizik dersleri işlemenin çok eğlenceli olduğunu ve derslerde teknolojinin nimetlerinden daha çok yararlanmak istediklerini belirtmişler.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu