GündemSpor

Nedir bu Lokavt?

NBA uzun yıllardır milyonlarca insanın takip ettiği bir organizasyon. Fakat bu yıl NBA severler için biraz zor geçecek. Çünkü bu yıl NBA ‘de  toplu iş sözleşmesi sona erdi ve takım sahipleri, oyuncular birliğiyle anlaşamadı. Böylece lokavt kararı alındı. Peki nedir bu lokavt?

Lokavt, en basit anlamıyla “iş durdurma” demektir. İşveren ve işçi arasında anlaşmazlık olduğu zaman işverenin tüm faaliyetleri durdurma kararına lokavt denir. NBA’de lig, toplu iş sözleşmesi üzerinden yürür. Takım sahipleri ve Oyuncular Birliği Sendikası ligin işleyişi, kâr paylaşımı, oyuncuların hakları, takımların toplam harcamaları, transfer kuralları gibi birçok ayrıntıyı barındıran sözleşmenin altına imza atarlar. Sözleşmenin süresi bittiğinde eğer iki taraf yeni sözleşme üzerinde anlaşamazsa takım sahipleri “iş durdurma” kararı alıyor. Mevcut toplu iş sözleşmesi 30 Haziran 2011’de sona erdi. Anlaşmazlık çok büyük olduğu için takım sahipleri iş durdurma kararını aldı.

Oyuncular birliği ve takım sahipleri yeni bir toplu iş sözleşmesi üzerinde anlaşana kadar bu lokavt devam edecek. Örneğin 1998-99 sezonu öncesinde benzer bir durum yaşanmış ve anlaşma geç geldiği için 82 maçlık NBA sezonu 50 maç oynanmıştı. Başkan David Stern ilk yaptığı açıklamada aradaki farkın büyük olduğunu anlattı ve sezonun iptal edilebileceğinin sinyalini verdi. Ancak şu aşamada kimse kozlarını kaybetmek istemiyor. Bu yüzden uzlaşmacı tavır yerine, her iki taraftan da suçlayıcı ve tehdit edici açıklamalar beklemek gerek. Birkaç aydan önce anlaşmaları da beklenmiyor. Anlaşamadıkları konu ise para.1995’ten itibaren üç tane toplu iş sözleşmesi imzalandı. 1995, 1999 ve 2005. Hepsinde farklı konular ön plana çıkmıştı. 2011’de en büyük konu kârlılık. Takım sahiplerinin iddiası 30 takımın 22’sinin para kaybettiği yönünde. NBA yönetimi bunun çözümünü oyuncuların gelirlerini kısmakta arıyor. Şu anda tüm NBA’de basketbolun kazandırdığı tüm gelirler 3 milyar 600 milyon dolar civarında. Mevcut toplu iş sözleşmesine göre bu gelirin %57’si oyunculara gitmek zorunda. Ancak NBA yönetimi bu yüzdeyi %50-%50 şeklinde paylaşmak istiyor. Bu da 252 milyon dolarlık bir değişim. Kısaca NBA’in kurtulması için oyuncuların 252 milyon dolar vermesini istiyor takım sahipleri. Oyuncular birliği toplam %54.3’ün altına inmeme kararı aldı.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu