GündemİnternetTeknoloji

Google Earth Yeniden Doğdu

Google Earth yeniden doğdu.

Google, tamamen yeniden tasarlanmış Google Earth uygulamasını tanıttı. Üstelik uygulama bu kez en kötü tarafı olarak sayılabilecek ayrı bir download gerektiren bir uygulama olarak değil, hem masaüstü hem de Android cihazlarla uyumlu, ayrı bir download gerektirmeyen, doğürudan Chrome uygulamasından ulaşılabilen bir software olarak karşımızda.

Yeni tasarım aynı zamanda yeni özelliklerle birlikte geldi. İlk olarak, Google, Earth

Google Earth

uygulaması ile Knowledge Graph’ı entegre etti. Bu sayede Google Earth üzerinde arattığınız her bir konum, “Knowledge Card” ya da Bilgi Kartı olarak çevirebileceğimiz, konum hakkında önemli ve detaylı bilgiler içeren kartlarla birlikte görünüyor.

Google aynı zamanda hikaye anlatma üzerine de odaklanmış durumda. İnteraktif Rehberli Turlar, bilim insanları, kar amacı gütmeyen kişi ve kurumlar ve hikaye anlatıcıları tarafından yaratıldı. “This is Home” adında bir kolekysiyon ise, dünya çapında belirgin özellikleri ile bilinen evleri öne çıkarıyor. Örneğin, Peru’daki Reed Evleri, Ürdün’deki Bedevi Çadırları bunlar arasında. Bu saydığımız unsurları içeren özelliğin genel adı ise “Voyager”. Google bu özelliği düzenli olarak güncellemeyi planladığını da açıkladı.

Eğer biraz daha rastgele vakit geçirmek istiyorsanız, “Kendimi Şanslı Hissediyorum” butonu sizi rastgele bir konuma götürüyor.

Ancak açık ara farkla en önemli güncelleme, 3 Boyutlu görüntülerin eklenmesi olmuş. Bu özellik sayesinde herhangi bir konumu 3 Boyutlu detayları ile görüntüleyebiliyorsunuz. Sıradan uydu görüntüleri yerine, 3 boyutlu güzel görsellerle karşılaşmak Google Earth uygulamasını hiç olmadığı kadar kapsayıcı hale getiriyor.

Yeniden tasarım, aynı zamanda dijital ömrü boyunca 2 milyardan fazla indirilen Google Earth’ü daha da ulaşılabilir hale getiriyor. Google Earth’ün Chrome’nin içine koyulmasıyla, eğitimcilerin uzun yıllardır talep ettikleri yönde uygulama “Chromekitap” içinde de ulaşılabilir oluyor.

Google Earth uygulamasının web üzerinde ulaşılabilir olması, uygulamayı hiç olmadığı kadar sosyal hale getiriyor. Konumların yalnızca linklerinin paylaşılabilmesinin yanında, kullanıcılar buldukları konumları postcard halinde birbirlerine de gönderebilecekler.

Şuraya tıklayarak 20 saniye içinde kendinizi dünyada kaybolmuş olarak bulabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu