Turizm

Avrupa’nın En Bakir 5 Plajı

Ege ve Akdeniz sahilleri dururken, Avrupa’nın diğer plajlarına dönüp bakmışlığımız pek yoktur. Ama geride bıraktığımız Ramazan Bayramı tatilinde bir çok çalışanın yaptığı gibi, gelecek olan Kurban Bayramı tatilinde de yurtdışı seyahatleri planlayanlar için gittikleri ülkelerde vakit bulurlarsa diye, dillere destan güzellikteki beş plajdan bahsedeceğiz. Bu yazımız kısa ve öz olacak. Yolunuz düşerse, gidin, sandalyenizi açın, ya da havlunuzu serip uzanın. Şunu da belirtelim ki bu plajlara ulaşım çok kolay değil, dolayısıyla da böyle güzel kalmışlar.

Navagio Plajı – Yunanistan

Navagio Plajı, sakinlik ve doğal güzellik arayanlar için biçilmiş kaftan. Bu küçük plaja sadece Port Vromi’den tekneyle ulaşılabiliyor. Bu plaj aynı zamanda karaya oturmak anlamına gelen “Shipwreck Koyu” olarak da biliniyor. Kesinlikle Avrupa’daki en güzel plajlardan biri.

navagio plajı

 

Papagayo Plajı – İspanya

Şüphe yok ki, Avrupa’da yaz turizmi dendiğinde akla ilk önce Fransa ve İspanya gibi yazlık destinasyonları meşhur ülkeler geliyor. Papagayo Plajı da İspanya’nın en bakir plajlarından biri. Buraya çok bozuk bir yoldan uzun bir yolculukla ulaşmanız mümkün. Ancak bu yolun sonunda göreceklerinize ve yaşayacaklarınıza kesinlikle değecek gibi duruyor.

papagayo plajı

 

Zlatni Rat – Hırvatistan

Eğer aradığınız nadir görülen güzellikte ve özellikte bir plaj ise Zlatni Rat’ı mutlaka görmelisiniz. Çünkü bu plajı gördüğünüz her an bir diğerinden farklı olabilir. Zlatni Rat dünya üzerinde, saniyeler içinde şekil değiştiren ender plajlardan bir tanesi. Aynı zamanda Altın Boynuz olarak da bilinen bu plaj, dalgaların geliş yönüne ve büyüklüğüne göre şekil değiştiriyor. Sadece bunu görmek için bile dünyanın her tarafından gelen onlarca turistten biri olmak isteyebilirsiniz.

zlatni rat plajı

Spiaggia Sabbie Nere – İtalya

Her yerde gözlerinizi yoran beyaz kumları görmekten sıkıldıysanız, İtalya’ya gidip bu volkanik plajı görmelisiniz. Bu plaj aynı zamanda Kara Kum Plajı olarak da biliniyor. Volkanik kumların üzerinde daha önce yaşamadığınız hislere kapılacaksınız. Kara Kum Plajı size görkemli bir gün batımı da vaadediyor.

Spiaggia-Sabbie-Nere

Patara Plajı – Türkiye

İşte tanıdık bir yer. Patara Türkiye’de bilinen bakir plajlardan sadece bir tanesi. Etrafında henüz insan medeniyetine ait yapılaşma bulunmuyor. Aynı zamanda Loggerhead kaplumbağalarının yumurta bırakmak için bu plajı seçmesi, ne denli doğal ve bakir bir plaj olduğunun da göstergesi. Fethiye ile Kaş arasındaki bu plaj eskiden Yeşilçam filmlerinde çöl sahneleri çekmek için kullanılmış. Bugün ise doğallığını karetta karettalar sayesinde koruma altına alınmasına borçlu.

patara plajı

Şimdiden iyi tatiller dileriz!

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu