EkonomiListe

Dünyanın En Zengin 10 İş Adamı

Tarih boyunca zengin insanlar ve aship oldukları serveti nasıl elde ettikleri ilgi çekmiş, merak konusu olmuştur. Diğer insanlar, zenginlerin para kazanma yollarını hep merak etmişlerdir. Dünyaca ünlü “Forbes” dergisi her yıl dünyanın en zengin insanlarını açıklıyor. Biz de bu yazımızda size dünyanın en zengin 10 iş adamını listeliyoruz. Bu listede çok ilginç bir özellik daha var. Listede yer alan 10 iş adamından 4 tanesi okullarını yarıda bırakan insanlar. Ama  uyaralım : sakın siz de denemeyin, herkes bunlar kadar şanslı olmuyor…

 

Carlos-Slim-Helu

1. Carlos Slim Helu

Telmex, Telcel ve America Movil şirketlerinin başkanı ve CEO’su olan Meksikalı telekom patronu olan Carlos Slim Helu, 2010 yılı itibariyle dünyanın en zengin iş adamı. Net mal varlığı ise 53.5 milyar dolar.

2. Bill Gates

Microsoft şirketinin CEO’su ve kurucusu olan Amerikalı yazılım kralı William Henry “Bill” Gates, Harvard Üniversitesini yarıda bırakmış. Uzun süre dünyanın en zengin adamı ünvanını elinde bulunduran Gates, şu anda 53 milyar dolarlık servetiyle 2. konumda bulunuyor.

3. Warren Buffett

Efsanevi Amerikan yatırımcı Warren Buffett, Berkshire Hathaway Holding’in başkanı ve CEO’su. Net serveti 47 Milyar dolar.

4. Mukesh Ambani

2007’de Gates ve Helu’yu geride bırakarak en zenginler listesinde 1. sıraya yükselmiş olan Hindistanlı iş adamı Ambani, MD ve Reliance Industries şirketlerinin CEO’su ve 29 milyar dolarlık serveti ile 4. sırada bulunuyor.

5. Lakshmi Mittal

Londra’da yaşayan ancak Hindistan vatandaşı olan Mittal, çokuluslu bir çelik üreticisi olan, ArcelorMittal şirketinin başkanı ve CEO’su. 28.7 milyar dolarlık servetiyle, Avrupa’nın en zenginler listesinde birinci toplamda ise 5. sırada bulunuyor.

6. Lawrence Ellison

Amerikalı milyarder, Lawrence Joseph “Larty” Ellison, Oracle şirketinin kurucularından biri ve CEO’su. 28 milyar dolarlık serveti ile 6. sırada bulunuyor.

7. Bernard Arnault

Fransız Moda Kralı Bernard Arnault, LVMH şirketinin kurucusu, başkanı ve CEO’su. Aynı zamanda Christian Dior firmasının da başkanlığını yürüten Arnault 27 milyar dolar servete sahip.

8. Eike Batista

Petrol ve Maden kralı, Brezilyalı iş adamı. Aynı zamanda eski Brezilya Maden Bakanı ve çok uluslu bir madencilik firmasının CEO’su olan Eliezer Batista’nın oğlu. 27 milyar dolarlık serveti ile 8. sırada bulunuyor.

9. Amancio Ortega

Inditex Moda Grubunun kurucularından ve CEO’su olan İspanyol moda kralı, 25 milyar dolarlık serveti ile 2010 yılında 9. sırada bulunuyor.

10. Carl Albrecht

Alman milyarder girişimci, indirimli süpermarket zinciri olan Aldi Sud şirketinin sahibi. Aldi şirketini kardeşi ile birlikte annelerinden para alarak bir sokak köşesindeki manav dükkanı ile kurmuş oldular. Şu anda 23.5 milyar dolarlık serveti ile dünya sıralamasında 10. konumda.

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. vay be biz bi memur olabilmek içine kendimizi yırtıyoruz adamların serveti devletlerle yarışıyo

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu