Turizm

Dünyayı Bedavaya Gezmenin 7 Yolu

Dünyayı gezmek, farklı yerler görmek ve biraz da tabi macera istiyorsunuz ama paranın gözü kör olsun diyerek hayallerinizi yarım bırakıyorsunuz. Uçak bileti, otel konaklaması, yeme içme vs… derken masraflar gözünüzde büyüyor ve siz de Facebook’tan arkadaşlarınızın veya gezginlerin sayfalarında dolaşıyor, hayallerinizi biraz daha erteliyorsunuz.

Aslında size bu konuda en büyük motivasyonu, her şeyi geride bırakıp dünyanın dört bir yanını gezmeye başlamış gezginlerin seyahat notlarını okumak verecektir. Sadece yol paralarını, kalacakları hostel için ayırdıkları para ve yeme-içme için kısıtlı bir bütçe ile yola çıkan gezginler, aslında dünyayı gezmek için paranın çok da önemli bir kriter olmadığının göstergesidir. Gezdikleri ülkelerde tatil için değil de gezmek için bulunduklarından ve istedikleri kadar konaklayabilecek olduklarından hem gezip hem de çalışıp ek bütçe yaratabiliyorlar. Bu konunun altında özellikle takip etmeniz gereken dünyayı gezen Türk gezginlerin blog sayfalarının linklerini de vereceğim hatta. Belki size ilham olabilir.

Şimdi dünyayı gezmeyi arzulayanlar için bunu nasıl bedavaya getirebilirler sorusunun 7 alternatif cevabını ele alalım.

 1  Gönüllü Çalışmak

Gönüllü Çalışarak gezmek

Doğayı seven ve toprakla iç içe olmaktan sıkılmayacak birisiyseniz eğer organik çiftliklerde 6 saat kadar çalışarak hem bedava yemek hem de bedava konaklama sağlayabilirsiniz. WWOOF’un internet sitesinden hangi bölgelerde ne gibi işler mevcut görebilirsiniz.

Sadece tarım konusunda gönüllü olmanıza gerek yok aslında ama son dönemin popüler gönüllü işlerinden biri ve gönüllülük programları takip edebileceğiniz Workaway ve Helpx sitelerinde de oldukça revaçta olan bir iş olduğundan tarım ilk akla gelenlerden. Yine odunculuk, hayvan bakımı, eğitim, temizlik vs… gibi bir çok gönüllülük esasına dayalı iş bulabileceğiz ülkeleri de adı geçen siteleri inceleyerek seçebilirsiniz.

 2  İngilizce Öğretmek

İngilizce Öğretmenliği

Dünyanı her ülkesinden geçerli olan İngilizce yeterlilik sınavlarından iyi bir notunuz varsa şayet, özellikle Asya ve Güney Amerika kıtasında İngilizce ders vererek ücretsiz konaklayabilir ve hatta bir miktar para da kazanabilirsiniz.

 3  Mil Puan Biriktirmek

Mil Puanla Dünya Turu

Artık herkesin cüzdanın 3-5 tane olan kredi kartlarını doğru kullanarak hiç para harcamadan ufak bir dünya turuna çıkabilir hatta konaklama ücretlerini bile bu puanlarla ödeyebilirsiniz. Bankaların verdiği kredi kartlarının promosyonlarını düzgün takip edip, harcamalarınızı bu doğrultuda yönlendirip uçuş mili toplayabilirsiniz. Tabi sadece sizin harcamalarınız bu iş için yeterli olmayacaktır ve bu yüzden arkadaşlarınızı da büyük nakit harcamaları yaparken ikna edip, sizin uçuş mili biriken kredi kartınızla ödemelerini yapmalarını sağlayıp, nakit parayı sizin hesabınıza aktarmalarını sağlarsanız bir anda puanlarınız katlanarak artacaktır.

 4  Gezgin Olmak

Gezgin Blog

Gerekli bağlantıları kurup ulaşım, konaklama, giyecek vs… gibi harcamalarınıza sponsor bulabilirseniz eğer, sırt çantanızı alıp bu şekilde yola çıkabilirsiniz. Gittiğiniz yerlerde size sponsor olan markaların reklamını yaparak size yapılan ödemenin karşılığını bu şekilde verebilirsiniz. Bir çok sırt çantalı gezgin, önce yola çıkıp belli takipçi kitlesi oluşturup daha sonra sponsor arayışına giriyor fakat siz dediğimiz gibi baştan gerekli ayarlamaları yaparsanız, önceden her harcamanızı bedavaya getirebilirsiniz.

 5  Couchsurfing Kullanın

Couchsurf

Couchsurfing sitesi üzerinden oluşturduğunuz kullanıcı profili ile dünyanın her ülkesinde bedavaya konaklayabilir ve oranın kültürünü, gezilecek yerlerini ilk ağızdan öğrenebilirsiniz. Sadece bu amaç için kurulan site üzerinden açacağınız hesapla gideceğiniz bölgedeki kullanıcılarla temasa geçip, sizi davet etmelerini sağlayabilirsiniz. Tabi ki burada öncelik biraz güven sorunu oluyor. Bunu da öncelikle sizin evinizde bir kaç misafir ağırlayıp, onlardan alacağınız olumlu yorumlarla güvenilir bir profile sahip olmanız önemli rol oynuyor. Bu kısmı atlattıktan sonra sırada istediğiniz bölgeyi seçip, sizin kafa yapınıza uygun kişilere mesaj atmak kalıyor.

 6  Gece Seyahat Edin

Gece Yolculuğu

Uçak, otobüs veya trenle seyahat ederken özellikle yolculuk tarihlerinizi gece saatlerinize denk getirirseniz, bu yolculukta uyku işini halledip, otel parasını aradan çıkartabilirsiniz. Tabi yine zaman zaman otelde kalmanız gerekecek ama uygun yolculuk saatlerini seçerseniz hem çok daha ucuza yolculuk masrafınızı düşürecek hem de sırf uyku için otel odası tutmak zorunda kalmayacaksınız.

 7  Otostop Çekmek

Otostop Çekmek

Seyahatini ucuza getirmek isteyenlerin yolculuk tarafı için en çok kullandıkları yöntem olan otostop, pek güvenli bir yolculuk tercihi olarak gözükmese bile yıllardır da vazgeçilmeyen bir seyahat alternatifi. Aracına bineceğiniz kişiyi doğru seçmeye özen gösterir ve dikkatli davranırsanız bir süre sonra zaten üzerinizden acemiliği atıp, yeni insanlarla tanışmanın ve bu sırada yolculuğunuzu bedavaya getirmenin mutluluğunu yaşayacaksınız.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu