Sinema

Film Afişi Trendleri

Grafik tasarımcısı Jacob CassBir filmin afişi hazırlanırken, o filmin türünde daha önce çekilen filmlerin afişleri incelenebilir ve günümüz trendlerine göre yeniden şekillendirilebilir.” diyor. Gerçekten de birçok tasarımcı bu düşüncede hareket ediyor ve direkt aynı kategorideki başarılı bir filmin afişini alıp, üzerinden birkaç değişiklik yaptıktan sonra “Tekerleği yeniden icat etmeye gerek yok..” diyerek film afişini hazırlıyor. Ama klişelerden kurtulup bazen de daha yaratıcı olmak gerekiyor diyebileceğiniz, çeşitli filmlerden örnekler vererek hazırladığımız bir film afişi serisini bugün sizlerle paylaşacağız.

Artık klişe haline gelen, afişi görür görmez fragmanını izlemiş kadar filmin konusunu anladığımız filmlerin afişlerini, uygun kategorilere ayrılmış olarak sizlerle paylaşalım dedik. Bakalım siz de bizimle aynı fikirde misiniz? (Resimlerin üzerine tıklayarak orjinal boyutlarda inceleyebilirsiniz)

Deniz Kıyısı ve Kumsal

İçerisinde Aşk Tesadüfleri Sever filminin de afişinin olduğu bu kategorideki filmlerin afişlerinde ana tema okyanus veya deniz arka planında, bazen deniz dalgaları vs..  pastel renkler kullanılarak hazırlanan, kumsaldaki ayak izleri de olabilir vs.. başrol oyuncusu ve eşi/kardeşi/annesi/babası vs.. Genelde film dramatik olarak sonlanır ve gözyaşları hedeftedir.

Arkası Dönük Silahlı Kahraman

Koyu renkler kullanılarak hazırlanan bu tip film afişlerinde, genelde intikam almak isteyen şapkalı bir adam/kadın, yanında belirgin bir silah objesiyle sırtı dönük poz vermiştir. Filmde bol aksiyon kaçınılmazdır.

Sırt Sırta

Çok büyük beklentilerle izlenmemesi gereken bu tip postere sahip filmlerin türü romantik-komedi olacaktır. Zaten afişleri görünce hele ki aralarındaki filmleri izlemişseniz, konularının birbirlerine ne kadar yakın olduğunu bilirsiniz.

Yatak

Yatağın bir tarafında kadın, diğer tarafında erkek olan film afişlerine sahip filmler, genelde kadın-erkek ilişkileri üzerine olur. Başlarda seksi sahneler olup, filmin genelinde ise bolca kadın-erkek ilişkilerine dair konuşmalar yer kaplar.

Göz

Bu tip afişlere sahip filmlerin %99’u korku-gerilim türünde olması muhtemeldir.

Doğa ve Mavi

Doğayla ilgili filmlerin afişinde mavi renk kullanmak ilk şartlardan biridir. Mavi arka plan ve aynı yazı tipinde beyaz yazılar kullanılarak hazırlanan belgesel türündeki bu filmlerde bir de kahramanımızın yanında hayvan bulunabilir.

Siyah ve Turuncu

John Travolta, Nicolas Cage, Jason Statham, Bruce Willis, Sylvester Stallone vs. gibi aktörlerin rol aldığı bu tip filmlerde bol aksiyon ve patlama sahneleri mevcut olup, intikam duygusu ön plandadır.

Mavi ve Dar Sokaktan Kaçış

Kötü adamları yakalamak üzerine kurulu bu tip filmlerde, kahramanımız genelde mavi renklerin hâkim olduğu bir posterde gözükür ve dar ara sokaklardan koşarak görülür. Bir üstteki Siyah-Turuncu temalı afişe sahip filmlerle konuları benzerlik gösterebilir.

Uzun Bacaklar

Genelde bu tip filmlerin afişleri seyirciye cinsel bir çağrışım yapar. Belden yukarısı gözükmeyen uzun bacaklı bir kadının, iki bacağının arasından bir veya birden fazla adamın gözüktüğü bu tip filmlerin konusu özellikle son yıllarda komedidir. Dediğimiz gibi amaç cinsel çağrışım yapıp, izleyicide merak uyandırmaktır.

Mozaiklenmiş Yüz

Bu tip afişe sahip filmlerin genelinde, tek bir oyuncu üzerinden konu işlenir. Truman Show ve Lord of War başarılır bir film afişi çalışması olarak bu kategoride öne çıkan filmlerden.

Kırmız Elbise

Genelde film afişlerindeki kadınların kırmızı renkteki elbiseleri tercih ettiğiniz görebilirsiniz. Bu tesadüften öte daha çok psikolojik olarak düşünülmüş bir pazarlama tekniğidir. Çünkü kırmızı daha seksidir ve daha çok ilgi çeker.

Surat Üzerine Yazı

Yüzün belli bir kısmına gelen çeşitli yazılarla tasarlanan afişler, son dönem film afişi trendlerinden biri aslında. Film hakkında daha çok merak uyandırması amaçlanarak bir pazarlama stratejisi olarak hazırlanıyor.

Not: Görseller Christophe Courtois’ın blogundan alınmıştır.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu