BilimİnternetMobilTeknoloji

Google ve Levi’s 350 Dolarlık Akıllı Ceket Yaptılar

Levi’s markasının Google bağlantılı ceketi için süren bekleyiş sona ermek üzere. Jacquard Projesi’nin tanıtılmasından neredeyse 2 yıl sonra, şirketin teknolojiyi giysilere dokuma deneyi, teknolojiyi gerçekten kullanan ilk giyecek piyasaya sürülmek üzere. Levi’s firmasının her gün yolculuk edenler için, hem kadın hem erkek bedenlerine uygun olacak şekilde ürettiği ceketlerin bu sonbahar 350 dolardan satışa çıkacağı, SXSW 2017’de Google tarafından duyuruldu.

Geçen yıl Google I/O’da gördüğümüz gibi, ceketin sol kolu dokunarak ya da sürükleyerek kullanılabilecek bir touchpad içerecek. Cekete eşlik edecek bir akıllı telefon uygulaması ile ceketin yeteneklerini ayarlayabileceksiniz, örneğin çift tıkladığınızda müziğiniz çalmaya başlayacak, yukarı doğru sürüklediğinizde ise size saati söyleyebilecek.

Touchpad, küçük bir şarj edilebilir etiketten güç alacak. Bu etiket sol kolun içine klipslenebilecek. Etiketin üstündeki batarya 2 gün boyunca ceket için gerekli gücü sağlayabilecek. Jacquard projesinin lideri, Ivan Poupyrev batarya ömrünün bir kaç gün daha  yetecek şekilde uzatılabileceğini düşündüğünü açıkladı.

Ceketin bel kemiğini teşkil eden özellik ise, Jaquard’ın iletken iplikten dokunmuş özel bir kumaştan yapılmış olması. Poupyrev, Jacquard’ın çalışması için gerekli olan ipliğin, her türde kumaşa dokunabileceğini ve uzun vadeli hedeflerinin “Jacquard’ı çalıştırabilen” kıyafetlerden oluşmuş bütüncül bir ekosistem oluşturmak olduğunu da belirtti.

Popuyrev, cekete baktığınızda sol kolda kullanılan materyel farkının güçlükle anlaşılabileceğini, ancak üreticilerin teknolojik görünümü isterlerse tamamen görünmez yapabileceklerini de ifade etti.

Google şu an hala üçüncü parti geliştiricileri platforma nasıl dahil edebilecekleri üzerinde çalışıyor, şimdiye kadar ceket sadece akıllı telefonunuzun temel özelliklerini kullanmanızı sağlıyor, bu özellikler; müziği açıp kapatma, telefona cevap verme, yazılı mesajları okuma ve aynı zamanda Google hizmetlerinden haritalar ve takvim. Tabii bu şu anlama da geliyor, evet, ceket iPhone’larla, Android telefonlarla çalıştığı gibi çalışamayacak çünkü üçüncü parti geliştiriciler Apple ürünlerinin temel özelliklerine Android’in özelliklerine ulaşabildikleri gibi rahatlıkla ulaşamıyorlar.

Ceket, Google’nin Gelişmiş Teknolojiler ve Projeler (ATAP) Grubunun ilk projesi olması yönüyle de, bu ilk projenin ticari olarak kullanılabilir bir ürün olması yönüyle de ilgi çekici.

Poupyrev, “Uzun bir yoldu ancak gerçekten etkileyiciydi, tam bir yolculuktu, vizyonumuza sadık kaldık ve istediğimizi başardık” dedi ve şunları ekledi, “Bu ceket  dış görünüşün bir parçası olarak, bir giyecek olarak satılacak, bu en baştan beri vizyonumuzdu”.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu