BilimEkonomiTeknoloji

Dünyanın Güneş Enerjisi ile Çalışan İlk Havalimanını

Cochin Güneş Enerjili Havalimanı

Cochin Uluslararası Havalimanı, hava trafik verilerine göre Hindistan’ın dördüncü büyük havalimanı. Bu havalimanı şu anda tamamen güneş enerjisi ile çalışıyor. Bu hamle dünyanın havayı en çok kirleten ülkelerinden biri olan Hindistan’ın karbon emisyonunu hatırı sayılır bir ölçüde düşürürken bir yandan da Cochin havalimanını tamamen enerji-nötr bir tesis haline getiriyor.

Havalimanının yanına kurulan güneş enejisi tesisi, 46,150 güneş paneli içeriyor. Bu panellerin kapladığı alan ise yüz seksen bin metrekare. Bu tesis havalimanının enerji kullanımını tamamen karşılıyor. Projenin tamamlanması altı ay sürdü ve tam 6 milyon dolara mal oldu ancak zaten bu havalimanının önümüzdeki beş yılda harcayacağı enerjinin maliyeti de bu meblağa denk geliyor. Güneş panellerinin ömrünün 25 yıl olduğu düşünüldüğünde bu hamle oldukça karlı bir yatırım haline gelecek gibi görünüyor. Kaba bir hesapla Hindistan’ın 25 milyon doları cebinde kalacak.

Bu güneş panellerinin kullanım ömürleri süresince 300.000 ton karbon salınımının ortaya çıkmasını engelleyeceği tahmin ediliyor.

Havalimanı yönetimi bir raporunda şu sözleri sarf ediyor; “Cochin Havalimanı bu paneller sayesinde tüm operasyonel işlevleri için günlük 50.000-60.000 birim elektrik tüketecek ancak teknik olarak enerji bakımından tamamen ‘temiz’ olacak.”

Bu proje diğer havalimanları için yenilenebilir bir enerji türü olarak güneş enerjisinin kullanımı konusunda bir teşvik unsuru olabilir. Her ülke güneş ışınları konusunda Hindistan kadar şanslı olmasa da, bu proje yenilenemeyen enerji ve fosil yakıt kullanımına bağımlılıktan uzaklaşma yolunda önemli bir adım.

Aşağıdaki videodan güneş enerjisi ile çalışan havalimanının ayrıntılı bilgilerini ve bu projenin karbon emisyonunu nasıl düşüreceğini izleyebilirsiniz:

https://youtu.be/3FUpo_i0Bbo

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu