Ekonomi

Kredi Başvurusu Neden Reddedilir?

Kredi başvuruları, pek çok nedene bağlı olmakla beraber; genellikle kara listede bulunduğunuzda yahut kredi notunuza göre, onun çok üzerinde bir kredi tutarı istediğinizde reddedilir. Tutar ve faiz oranına bağlı olmakla birlikte elbette aylık gelir ve taksit dengesini de ayarlamak epey elzemdir. Bugün sizlerle pek çok püf noktayı konuşacak ve kredi başvurularınızın neden reddedildiğini açıklamaya gayret edeceğiz.

kredi başvurusu

Yüksek Meblağ – Düşük Gelir

Yüksek Meblağ – Düşük Gelir eksenindeki krediler genelde reddedilmeye mahkumdurlar, zira aylık gelir ve taksit dengesi; oldukça önem arz eden bir durumdur. Sizler, yalnızca aylık gelirinizin %50’sine kadar aylık kredi ödeyebileceğiniz bir dengeye; bankalar tarafından mensup olursunuz. Yani, 500 TL’lik aylık ödemeli bir kredi için, en az 1000 TL’lik bir maaş şarttır. Bu sebepten, aylık taksit ve maaş dengesi itibarı ile; yüksek meblağlardaki kredileri almanız, düşük gelirlerle biraz zordur. Elinizden geldiğince bu dengeye uygun hareket etmeniz yerinde olacaktır.

Çalıştığınız Banka Sorunsalı

Genelde, insanlar çalıştığı bankalardan kredi talep etseler de, daha cazip tekliflerle pek çok bankanın kredi ürünleri mevcuttur. Bu ürünlerden herhangi birini edinmek ise, eğer o banka ile hiç çalışmadı iseniz; biraz zor olabilmektedir. Dolayısı ile, çalıştığınız bankalarla kredi anlaşması yapmanız daha kolay olabilir. Çalışmadığınız bir banka, belki de onlarca belge talep ederek sizleri uğraştırabilir ancak yıllardır çalıştığınız bir banka sizin bilgilerinizi zaten aldığından, kredi başvurunuzu koşulsuz şartsız alabilir.

Ödenmeyen Bankacılık Ürünü Faturaları

Ödenmeyen her ürün, kredi notunuzu daha da düşürerek sizleri oldukça zor duruma sokabilir. Bu sebepten, özellikle bankacılık ürünleri ödemelerinizi –kredi kartı, kredi ödemeleri gibi- zamanında yapmanız oldukça elzemdir. Aksi durumda, düşük kredi notu ile; değil yüksek meblağlı, kredi alabilmeniz bile oldukça zordur. Kredi alabilmenin en önemli şartlarından biri olan düzenli ödemeler sayesinde, kredi notunuzu yükseltebilmeniz gayet tabii, kolay ve mümkündür. Akabinde kredi alabilmeniz de, keza öyle.

Zaten Bir Krediye Sahip Olmanız

Bu durum, epey sık görülen bir haldir aslında. Zaten bankasından bir kredi sahibi olan insan, bir kredi daha almak için başvuru yapabilir. Bu, farklı ihtiyaçlar dolayısı ile yahut var olan krediyi ödeme dolayısı ile olabilir; bilemeyiz, ancak pek çok insan var olan kredisini henüz aldığından ötürü; başvurular eğer bireyin kredi notu yüksek değilse; askıya alınabilir yahut reddedilebilir.

Kredi Notunuz

Kredi notunuz aslında son iki maddenin etkilediği etmenlerden biri. Ve Belki de en önemlisi. Sadece ilgili maddelerin de değil, aynı zamanda pek çok durumun da etki ettiği kredi notunuz eğer düşükse; kredi alabilmeniz epey zor hale gelebiliyor. Bu sebeple, kredi notunuzu yüksek tutmanız ve düşükse, yükseltme yollarını aramanız kredi alma aşamasında oldukça önemli. İyi bir kredi notunuz var ise, bunu sabit olarak tutmak sizleri pek zorlamayacaktır ancak düşük bir kredi notunu yükseltmek birkaç ayınızı alabilir.

Kredi notu hakkında daha detaylı bilgi almak, kredi notunun neye göre ve nasıl belirlendiğini öğrenebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu