Ekonomi

Kredi Notunuzu 5 Adımda Yükseltin

Kredi notu, günümüz bankacılık işlemlerinde kullanılan en önemli not sistemlerinden biri olarak biliniyor. Bu not aracılığı ile, bankacılık profiliniz özellikle kredi alımı talebiniz akabinde değerlendirilip; olumlu yahut olumsuz cevaplarda büyük bir rol oynuyor. Geçtiğimiz yıllarda insanlar tarafından çok da önemli olmayan bu durum, Findeks gibi projelerin hayata geçmesi ile epey önem kazanır hale geldi, gelmeye devam ediyor. Findeks üzerinden hesaplatabileceğiniz kredi notu sorgunuzu aynı zamanda bankanızın online hizmetleri aracılığı ile de hesaplatabilmeniz mümkün.

Kredi Notu

Hatta bu konuda daha önce yazdığımız Kredi Başvurusu Neden Reddedilir? yazısındaki maddelerden birinde, kredi notunuzun düşük olması sebebiyle kredi başvurunuzun reddedilebileceğini belirtmiştik.

Bugün, sizlere kredi notunuzu nasıl yükseltebileceğinizin ipuçlarını sunacağız.

Kullanmadığınız Banka Hesaplarını Kapatın

Evet, işlev görmeyen banka hesapları, kredi notunuzu düşürmekte etken rol oynar zira o hesaplarda herhangi bir para giriş çıkışının gerçekleşmeme hali; profilinizde duraksama olarak görüntülenebilir. Bu sebepten, kullanmadığınız banka hesaplarını deaktif etmek de değil; tamamı ile kapatmanız, kredi notunuzda yükselmeye yol açacaktır.

Ödemelerinizi Bankalar Aracılığı ile Yapın

Ödemelerinizi, bankalar aracılığı ile online işlemler menüsünden gerçekleştirmeniz, kredi notunuzda ilginç ama ekstra bir yükseliş sağlayabilir. Şans oyunları, elektrik, doğalgaz, internet, telefon ve benzeri faturalarınızı bankacılık işlemleri ile halletmeniz, kredi notunuzun yararınadır.

Otomatik Ödeme Talimatı Verin

Yine bir diğer durum, otomatik ödeme talimatı vererek yukarıdaki örnekteki gibi, faturalarınızı ödemenizdir. Otomatik ödeme talimatı ile sürekli bankacılık işlemleri ile içli dışlı olduğunuz ve sürekli işlem hacminden kredi notunuza pozitif bir katkı kolaylıkla görülebilir. Günümüzde, hemen hemen her kurumun ödemeleri otomatik ödeme talimatına kolayca bağlanabiliyor.

İstikrarlı Bir Şekilde Çalışın

Bankalarla istikrarlı bir şekilde uzun süre çalışmanız, yılda bir banka değiştirmenizden daha çok yarar sağlayabilir tarafınıza. Hem kalıcılık hem de güvenilirlik bakımından pozitif yönde etki alacağınız bu durumda; aynı zamanda kredi notunuzu da yükseltebilirsiniz.

Hesaplarınızda Para Giriş Çıkışı Gerçekleştirin

Hesaplarınıza dair para giriş çıkışları gerçekleştirmeniz, yine kredi notunuzun artmasında önemli bir haldir. Özellikle yüklü meblağların hesaplarınızda periyodik olarak birkaç ay süreyle kalması, sonrasında çekilse bile epey yararınıza bir durum olacaktır. Zira, hesap hareketliliği bireyin banka profillerinde her zaman pozitif bir yarar sağlamaktadır. Keza, kredi notunda da; öyle.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu