EğitimGenel

Türk Sivil Havacılık Akademisi İstanbul’da Kuruluyor!

Türkiye Cumhuriyeti ve Avrupa Birliği tarafından ortak olarak finanse edilen “Türk Sivil Havacılığı Emniyet ve Güvenlik Eğitimi Kapasitesinin Geliştirilmesi” teknik yardım projesi hızla ilerliyor.

7 Eylül 2016 tarihinde gerçekleşen temel atma töreninden sadece 6 ay sonra, Türk Sivil Havacılık Akademisi (TSHA)’nin kurulması için çok önemli adımlar atıldı.

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’ne bağlı bir devlet kurumu olarak Akademi’nin, Avrupa’nın en büyük Havacılık Eğitim Enstitülerinden biri olması ve sadece Türkiye’nin değil, komşu ve bölge ülkelerin eğitim ihtiyaçlarını da karşılaması hedefleniyor. TSHA’nın ICAO Trainair Plus üyesi ve sonrasında da bölgesel bir mükemmellik merkezi olarak tanınması için de önemli bir aşama kaydedildi.

Havacılık eğitiminde tecrübeli adaylar arasından özenle seçilen “Eğitimcinin Eğitimi Programı” katılımcıları, yaklaşmakta olan görevlerine hazırlamak için 14 Kasım 2016’dan itibaren yoğun bir eğitim sürecine girdiler. İlk iki gruptan başarılı katılımcılar sertifikalarını aldı ve şu anda iki grup daha aynı kapsamlı eğitim sürecinden geçiyor. Uygulama aşamasının sonunda 60 eğitimcinin, Türk Sivil Havacılık Akademisi’nin eğitimci kadrosunu oluşturması amaçlanıyor.

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’nün güçlü ve kararlı katılımı sayesinde kaydedilen gelişmelerin en önemlilerinden birine de TSHA tesislerinin inşaatı konusunda şahit oluyoruz. Atatürk Havalimanı’nın hemen yanında Akademiye ev sahipliği yapacak tesislerin inşaatı üçüncü kata kadar tamamlanmış durumda. Tesislerin yıl sonunda faaliyete hazır hale gelmesi, TSHA’nın ise gelecek yılın ilk çeyreğinde açılması planlanıyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu