Eğitim

Yeni ALES Sistemi

Ve sonunda Ales sistemi değişti. Henüz yeni sistemle sınav yapılmadığı için net birşeyler söyleyemiyor ve yorum yapamıyoruz. Ancak kim kaç soru çözecek, süre – soru ilişkisi nasıl olacak bu konu hakkında bilgi vermek mümkün. Ayrıca Yeni sistemde Ales Puan Hesaplama sistemi ve soru ağırlıkları nasıl olacak, sayısal veriler elimizde var. Ancak sınav yapıldıktan ve puanlar açıklandıktan sonra, yeni sistemin puan hesaplama motorunu da sizlerle paylaşabiliriz. Diğer bilgiler için yazımızın devamını tıklayın…

Yeni Ales Sisteminde; Sayısal 1 – 50 soru, sayısal 2 – 50 soru, sözel 1 – 50 soru ve sözel 2 – 50 soru olmak üzere toplam 200 soru bulunacak. Bilindiği gibi eski sistemde 3 puan türü vardı. Bu puan türleri Sözel, Eşit Ağırlık ve sayısal olarak korunuyor. Aday hangi türden sınava girerse girsin toplamda 150 soru çözecek. Fakat, mesela hem sözel hem sayısal türden puanım olsun diyen bir aday, iyi bir puan istiyorsa, 200 sorunun tamamını çözmek durumunda. Soru şekillerinin de çok fazla değişeceğini ummuyoruz.

Bu bağlamda, Sözel Puan türünden sınava girecek olan aday, Söz 1 – Söz 2 – Say 1 testlerinden 50 şer soru olmak üzere toplam 150 soru çözecek.

Sayısal Puan türünden girecek aday ise, Say 1 – Say 2 ve Söz 1 testlerinden toplam 150 soru çözecek.

Eşit Ağırlık türünden puan isteyen bir aday ise, sayısalcılarla aynı soruları çözecek ancak eşit ağırlık türünde puan hesaplanırken sözel soruların ağırlığı daha yoğun olacak.

Puan ağırlıkları her puan türü için şöyle;

__________Sayısal-1 SP     Sayısal 2 SP      Sözel-1 SP            Sözel-2 SP
Sayısal AP          0,35                       0,35                  0,3                              –
Sözel AP               0,2                             –                     0,4                            0,4
Eşit AP                  0,4                          0,2                   0,4                              –

Yeni sistem hakkında olumlu yorumlar, sürenin aynı kalması ve çözülecek soru adedinin 10 azalması hakkında geliyor. Yani artık 180 dakikada 160 yerine 150 soru çözülecek. Olumsuz düşünenler ise Sözel yeteneği daha fazla olan eşit ağırlıkçılar için pek iyi bir formül olmadığını söylüyorlar. Ayrıca bu sınav için önceden hazırlanmaya başlayan adaylar da haklı olarak maç başladıktan sonra kural mı değişir siteminde bulunuyorlar.

Şimdiden herkese başarılar dileyerek, sınavdan sonra bizi takip ederlerse yeni sistemin puan hesaplama motoruna ulaşabileceklerinin haberini veriyoruz.

İlgili Makaleler

36 Yorum

 1. Merhaba Suat Bey, sitemizi takip ettiğiniz için teşekkür ederiz.
  Siz başvuracağınız okuldaki sosyal bilimler enstitüsünün istediği puan türüne göre, eşit ağırlık ya da sözel ağırlıklı puan hedeflemelisiniz. Hangi tür olduğunu başvuracağınız okulun s.b.e internet sitesinden öğrenebilirsiniz.

 2. hocam merhaba,ben sayısal mezunuyum ve farklı bir fakültede öğretim görevlisi kadrosuna başvuracağım.kadro için alesten herhangi bir puan türünü kabul ediyor,ben de sözel ile 70 i çok daha rahat geçeceğime inanıyorum fakat sorunum şu, sayısal mezunu olduğum için sözel 1-2 ve sayısal 1 testini çözdüğümde sözeller 0.4 ile ve say1 de 0.2 ile çarpılarak bir sözel puanım oluşmayacak mı?
  ösym yi birkaç kez aradım ama net bir bilgi alamadım..eğer durum böyleyse sözel 2 testiyle boşuna uğraşmaktansa sayısal 2 çözmeye çalışacağım. yeni sınav değişikliğiyle sınavda adıma düzenlenen kitapçıkta sözel-2 soruları hiç mi bulunmayacak? bu durumda ösym sayısal mezunu olduğum için benim sözel bir programda kadro almamın önü tamamen kapanmış olmayacak mı?

  çok teşekkürler

 3. Merhabalar,
  Öncelikle önceki yazılarımızda yazmıştık. Şimdi de cevaplamaya çalışalım ancak, diğer yazıları da okursanız tam anlamıyla tatmin olabilirsiniz. Kitapçıklar standart olarak, say-1, say-2, söz-1, söz-2 şeklinde önünüze gelecek. Sözel puanınız oluşsun istiyorsanız, söz-1-2 ve say-1 çözersiniz. Daha önce sayısalcı olup olmamanızın bir önemi yoktur. Bu üç kısmı çözerseniz sözel puan elde edersiniz. Say-1-2 ve söz-1 çözerseniz de eşit ağırlık ve sayısal türünde puan elde edersiniz. Tekrar edecek olursak, sözel puan istiyorsanız, sözel 1 ve 2 yi ayrıca sayısal 1 bölümünü çözmeniz yeterli, zaten sınava başvururken de hiç bir yerde sayısalcı mı sözelci mi olduğunuzu belirtmediniz. Teşekkür ederiz.

 4. hocam tekrar merhaba,öncelikle cevabınız için çok teşekkür ederim.sizin yazdığnız yazıları da okudum ve gördüm ki ösym kılavuzundaki katsayılar gayet yoruma açık..ösym yi ilk aradığımda ilgilinin bana söylediği şu oldu,madem sayısal çıkışlısınız sınavda sözel 2 çözseniz bile size katkısı olmayacak…bunun sözel puanıma da mı bir katkısının olup olmayacağını sorduğumda da başta hayır olmayacak dediler sonra da olabilir ama katsayıları ne olur bilmiyoruz dediler..şimdi kendi kendime karar verip sınavda söz-1 ve 2 ve say 1 testlerini çözüp 50 lerde bir puan almaktan korkuyorum.

  her öğrenci 150 soru çözecektir denirken anlatılmak istenen bu olabilir mi? yani benim sözel puanım artsın desem bile söz-2 testinin benim için hesaplanmayacağı anlamına mı geliyor?

  teşekkürler

 5. mesela siz sanırım ea mezunusunuz ama sözel hazırlanıp girmişsiniz aralıkta,sizin söz-1 ve say-1 testleriniz 0.4 ile çarpılıyor ve bu iki alan sözel testleri oluşurken de gerekli bölümler biliyorsunuz.dolayısıyla sizin sözel 2 çözmeniz mi sizin bu puanı almanızı sağladı yoksa zaten 0.4 ile çarpılan say1 ve söz1 den netlerinizle mi aldınız bu puanı?sözel2 çözdünüz ama bu puanda belki de hiç etkisi olmadı olabilir mi?

  ya da etkisi oldu ama ea çıların böyle bir hakkı var ama ben sayısalcı olduğum için böyle bir hakkım yok mu?

  aklımın karışıklığını bağışlayın lütfen?

 6. Estağfirullah Barış Bey,
  Öncelikle şunu belirtelim liseden hangi bölüm çıkışlı olduğunuzun hiç bir önemi yoktur. Siz hangi soruları çözerseniz çözün, 3 türden de puanınız hesaplanıyor. Durum şu; ben aralıkta söz-1, söz-2, say-1 ve 3 puanım da hesaplandı. Ancak sözel puanım daha yüksekti ve ben de bunu hedeflemiştim. Bu sınava ise eşit ağırlık hedefleyerek gireceğim. Bu durumda, söz-1, say-1 ve say-2 çözeceğim. Bu bölümleri çözünce de 3 puan türüm de hesaplanacak ancak, eşit ağırlık ve sayısal puanlarım daha yüksek olacak. Çünkü sözel 2 çözmediğim için sözel puanım düşük olacak. Ama düşük de olsa sözel puanım da hesaplanacak. Eşit ağırlık ve sayısal puanlarım daha yüksek olacak ancak aynı olmayacak çünkü, eşit ağırlık puanım hesaplanırken söz -1 ve say-1 (0,4) ile, say-2 ise 0,2 ile çarpılacak. Sayısal puanım hesaplanırken de say-1 ve say-2 (0,4) ile söz-1 ise 0,2 ile çarpılacak. Yani şimdi siz girip söz-1 , söz-2 ve say-1 çözdüğünüzde netleriniz de iyi olursa, güzel bir sözel puanı elde edebilirsiniz. Başka sorunuz olursa lütfen çekinmeyiniz. Sitemizi takip ettiğiniz için çok teşekkür ederiz.

 7. merhaba hocam ben müzik öğretmenliğinde yüksek lisans yapmak istiyorum. sözel puana mı ihtiyacım var yoksa sayısal puana mı acaba bilgilendirirseniz sevinirim

 8. Merhabalar,
  Bu bilgiyi ancak başvuracağınız okulun, enstitütünün ya da fakültenin internet sitesinde bulabilirsiniz. Söz konusu müzik öğretmenliği olduğu için %99 sözel diyebiliriz. Ancak kesin bilgiyi başvuracağınız makamdan almanız sizin için daha yararlı olur.

 9. Merhaba, bildiğiniz gibi giriş belgeleri artık eve postalanmıyor aday işlemleri sayfasından bakılıyor. Ancak ösym nin sitesi ve bu aday işlemleri sistemi çökmüş durumda açılmıyor. O sayfadan çıktı almadan da sınava girmek mümkün deği bu konuda bir bilginiz var mı? Site düzelmezse giriş belgesini nereden temin edebiliriz? Şimdiden teşekkür ederim.

 10. Bu durumda görkem kardeşim en yakın üniv yada rektörlükten yada sınav merkezinden bilgi alarak giriş belgeni ordan çıkarttırabilirsin ancak bu şekilde mümkün olabilir, sınava girmen.İyi çalışmalar dilerim.

 11. merhaba ben eşit ağırlıkçıyım ama ales sınavında sözel-1 sözel-2 ve sayısal-1 yaptım.sözel puanım eşit ağırlığa göre daha yüksek geldi bu sözel puanımla tercih yapabilirmiyiim kendi alanımda yardımcı olursanız sevinirim….

 12. biyoloji lisanslıyım ve ales sözel puanımı hesaplatmak istiyorum
  yani ben sınavda sayısal 1 ve sözel 1ve 2 yaparsam sözel ikiden puan alamammı?

 13. Merhaba, İç Mimarlık bölümü mezunuyum.Ales sınavında esit agırlık mı yoksa sayısaldan mı girmeliyim.

 14. merhaba. hemşirelikte okuyorum sayısaldan giriş yaptım. aleste sayısal mı çözmeliyim

 15. merhaba.ben matemetik 3.sınıf öğrencisiyim.ilkbaharda alese gireceğim formasyon için ama sınav hakkında hiç bir bilgim yok bugun yargı konu anlatımlı aldım onun hepsinde mi sorumluym acaba.say1 say2 söz1 mi çözeceğim konu içerikleri neler yardımcı olurssanız sevinriim teşekürler

 16. Kamu yönetimi 2 siniftayim ilk kez alese girecem iyi bir yere yerleşebilmem için kac puan almam lazım arkadaşlara başarilar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu