Eğitim

ALES ‘e Nerede Gireceğim ?

ALES yani akademik lisansüstü eğitime giriş sınavı, üniversite mezunlarının önündeki en önemli sınavlardan bir tanesi. Hatta lisansüstü eğitimi ve akademik kariyeri hedefleyenler için üniversiteye giriş sınavından bile önemli diyebiliriz. ALES yılda 2 kere açılan bir sınavdır. ALES Sonbahar ve ALES ilkbahar olmak üzere ayırılır.

Önümüzdeki pazar; yani 9 Mayıs 2010’da ALES İlkbahar sınavı yapılacak. Şu günlerde adayların evlerine ALES giriş belgeleri gönderilmeye başlandı. Ancak bazı adayların belgeleri çok gecikiyor ya da gelmiyor. Bunun için ÖSYM’nin web sitesinde aday bilgi sistemi var ve buradan belgelerinizi görebilirsiniz. Buraya tıklayarak bilgi sistemine ulaşabilirsiniz.

Bilgilerinize ulaşabilmeniz için, sistem sizden T.C. Kimlik Numaranızı ve şifrenizi isteyecektir. Şifrenizi ise maalesef online sistem üzerinden alamıyorsunuz. Şifresi olmayanlar üniversitelerdeki ÖSYM merkezlerinden almalıdırlar. Ayrıca ÖSYM web sitesinden ALES çıkmış sorulara ve çıkmış ALES sorularının cevaplarına da ulaşabilirsiniz.

ALES Mayıs 2010 sınavına tam 10 gün kaldı. Bu 10 günü, ALES denemeleri çözerek ve konu çalışarak geçirirseniz, çok da zor olmayan bu sınavda başarılı olabilirsiniz. Bütün adaylara 9 Mayıstaki sınavda başarılar diliyoruz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu