BilimListe

Dünyadaki En Tehlikeli 10 Aktif Yanardağ

Geçtiğimiz günlerde önce İzlanda’da ardından da Güney Amerika’da meydana gelen volkanik patlamalar, dünyanın ilgisini bu gizemli olaya yönlendirmeyi başardı. Yanardağlar, yüzyıllardır, insanoğlu tarafından hem en çok korkulan hem de gizemi çözülemediği için çok saygı duyulan ve kutsallaştırılan doğa harikaları. Daha önce sitemizden yer verdiğimiz, İzlanda’daki Yanardağ Patlamasının görüntülerini izlemediyseniz buraya tıklayarak videoya ulaşabilirsiniz. Ayrıca buraya tıklarsanız Güney Amerika’daki volkanik patlama videolarını izleyebilirsiniz.

Bu yazımızda da, Dünyadaki en tehlikeli ve aktif olan 10 yanardağ hakkında bilgi vereceğiz. Ayrıca bu volkanik dağların resimlerini de yazımızda bulabilirsiniz.

Chaiten Volkanı

Şili’nin güneyinde, deniz seviyesinin 1122 metre üstünde olan volkan, Mayıs 2008’de harekete geçti.Büyük bir güçle jeol ve lav püskürtmeye başladı. Şubat 2009’da volkanın bir kubbesi çökerek nehir vadisine doğru aktı.

Mayon Yanardağı

Mayon Volkanı Filipinlerde bir yanardağ. Bu volkan pasifik ateş çemberinin bir parçası. Mayon, Filipinlerdeki en aktif volkanlardan biri ve ayrıca son 400 yılda tam 49 kez harekete geçmiş.

Etna Yanardağı

Sicilya’nın doğu sahilinde yer alan Etna, İtalya’daki 3 aktif yanardağdan en geniş olanı. Deniz seviyesinden yüksekliği tam 3329 metre. Dünyadaki volkanlar arasında da en aktiflerden biri olan Etna, neredeyse sabit bir aktiviteye sahip. Mütemadiyen harekete geçen Etna en son Nisan 2010’da kül püskürtmüştü.

Nyiragongo Yanardağı

Nyiragongo Yanardağı, Demokratik Kongo Cumhuriyetinde yer alan Virunga Ulusal Parkı’nın içerisinde. Ana kraterinin genişliği tam 2 kilometre, bu krateri resimde görebilirsiniz. Nyiragongo 1882 yılından beri tam 34 kez infilak etti.

Whakaari Volkanı

Whakaari Volkanı aslında White Island / Beyaz Ada olarak bilinen bir ada. Yeni Zelanda’nın kuzey adasının doğu sahilinde yer alıyor.  En büyük patlamaları 1981 ve 1983 yıllarında olmuştu ve 2000-2001 yıllarında yeniden harekete geçti.

Saint Helens Yanardağı

Bu dağ, Amerika’nın Washington Eyaletindeki Skamania Kırsalında yer alıyor. 1980 yılındaki ünlü patlama ile bilinir. Bu patlamada 57 kişi hayatını kaybetmişti ve 250 kilometrekarelik bir alanda etkili olmuştu. Volkan 2008 yılında tekrar harekete geçti ve kraterinden duman ve kül çıkarmaya başladı.

Kilauea Volkanı

Kilauea Hawai adalarında yer alıyor ve Büyük Ada’yı oluşturan 5 kabuklu volkandan biri. Son patlama 1983 yılında başladı ve volkan büyük miktarda lav püskürttü. 117 kilometre karelik bir alanda etkili oldu. Denize doğru akan çamur ve lavlar, 2 kilometrekarelik yeni bir toprak parçası oluşturdu.

Soufriere Volkanik Tepeleri

Karayiplerdeki tepeler, 1995 yılında harekete geçti ve hala aktif. Şubat 2010’da ise yine ciddi bir patlama ile lav ve kül püskürttü.

Popocatepetl Volkanı

Popocatepetl Meksikadaki en yoğun ikinci volkan. Mexico City’nin 70 kilometre güney doğusundaki Yanardağ. Dünyanın gördüğü en şiddetli patlamalara sahne oldu. 1519 yılından beri 20 defa felaket ölçüsünde patlama yaşadı. En son patlama 1994 yılındaydı ancak yanardağ hala aktivitesini koruyor. Bu yazı yayınlandıktan yaklaşık 7 sene sonra yanardağ yeniden patladı, buradan videosunu izleyebilirsiniz.

Sakurajima Volkanı

Eskiden yalnız başına bir ada olan Sakurajima zaman içinde sürekli lav ve çamur püskürterek yeni topraklar oluşturmuş ve bu topraklar adayı Japonya’nın Osumi bölgesine bağlandı. 1955 yılında aktif hale gelen Sakurajima 45 yılda 7300 kez patlayarak rekor kırdı.

İlgili Makaleler

46 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu