BilimVideo

İzlanda’daki Yanardağ Patlaması (Video)

Hepimizin bildiği gibi, geçtiğimiz günlerde İzlanda’da bir yanardağ patlaması oldu. Ve bu patlama tüm Avrupa kıtasının hava sahasını ulaşıma kapattı. Atmosfere yayılan küller bizim hava sahamıza kadar ulaştı, batı Rusya’yı dahi bloke etti. Polonya’da hayatını kaybeden devlet büyüklerinin cenaze törenine, diğer ülkelerden katılım gerçekleşemedi. Aktarmalı olarak ülkelerine dönmek isteyen bir çok insan da Atatürk Havalimanı’nda mahsur kaldı. Bir kısmı ülkelerine otobüsle döndüler. İşte tüm bunlara sebep olan yanardağın bulunduğu ülkeyi haritada tarif edersek , İngiltere’nin kuzeybatısında, Grönland’ın ise güneydoğusunda bir ada ülkesi. Orjinal adı: İceland. Buz ülkesi anlamına geliyor. Eyyafyallayöküll buzul sistemi içerisinde yer alan yanardağın 190 yıl sonra harekete geçmesi nedeniyle, büyük bir kül,lav ve çamur açığa çıktı. Ayrıca etrafını kaplayan buzullarda hızlı bir erime olduğu için bölgeden 400 kişi tahliye edildi.

Elbette doğal bir afet olan bu olay, ortaya muazzam görüntüler de çıkardı. Tabiatın gücünü bir kez daha gözler önüne serdi.

İlgili Makaleler

5 Yorum

  1. ilk kez böyle bir patlamanın meydana geldiğini gördüm.düşünsenize ta iç çekirdekten yani dünya nın içindeki lavın dışa doğru fışkırması olğan üstü bi şey.inanmakta zorlanıyorum yani.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu