GenelVideo

Guatemala’da Yanardağ Patlaması – Video

Avrupa’yı günlerce olumsuz etkileyen ve kül bulutlarıyla ülkelerin hava sahalarını bloke eden İzlanda’daki volkan patlamasından sonra şimdi de Guatemala’da bir volkan patlaması yaşandı. Ancak bu patlamanın diğer volkan patlamasından farkı çevresinde yerleşim yerleri bulunması ve İzlanda’dakinden çok fazla tehlike arzetmesi. Guatemala’daki Pacaya Volkanının harekete geçmesinden sonra şehirler boşaltılmaya başladı. Volkanın patlamasının ilk videosunu yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Guatemala Orta Amerika’da en fazla volkanik dağ barındıran ülkelerden biri. Ülkede tam 32 adet yanardağ var. Bu yanardağların en aktif olanı Pacaya Volkanı, ülkenin başkenti Guatemala City’den 25 km uzakta ve şu anda başkentin üzerini kül bulutları kaplamış durumda. Volkan patlamasını görüntülemek isteyen bir gazeteci, volkandan fırlayan kayalardan birinin isabet etmesi sonucu hayatını kaybetti. İşte o patlamadan ilk görüntüler…

Guatemala’da dün harekete geçen Pacaya Volkanik Dağı’nın yüksekliği 2552 metre. Yanardağın çevresinde yaşayan 1900 kişi sığınaklara yerleştirilirken 800 ev de hasar gördü. Guatemala City ve çevresindeki sokaklar ve caddelerde küllerin oluşturduğu tabakanın kalınlığı 7.5 cm yi buldu. Merkezde yer alan hava alanının bütün gün kapalı kalması beklenirken, mevcut uçuşlar çevredeki hava alanlarına yönlendiriliyor.

Guatemaladaki Pacaya Volkanı en son 1998 yılında şiddetli bir biçimde patlamış ve çevresini küllerle kapamıştı. Guatemala City’deki hava alanı günlerce küller nedeniyle kapalı kalmıştı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu