Ekonomi

Genç Girişimcilere 50 bin TL Hibe 100 bin TL Faizsiz Kredi

İktidar partisinin seçimden önceki en büyük vaatlerinden biri olan “İş kuracak genç girişimcilere 50 bin TL hibe ve 100 bin TL faizsiz kredi desteği” için yapılan çalışmalar tamamlanma aşamasında ve yönetmeliğin resmi gazetede de şubat 2016′ da yayımlanarak yürürlüğe girmesi bekleniyor.

Hali hazırda tüzel girişimcilere yönelik 30 bin TL hibe ve işini büyütmek isteyen girişimcilere yönelik 70 bin TL kredi desteği sağlayan KOSGEB ile birlikte yürütülecek olan gençlere yönelik girişimcilik hibe tutarının bu sefer üst sınırı 50 bin TL ve daha büyük çaptaki iş fikirleri sunan genç girişimcilere verilecek faizsiz kredi tutarı ise 100 bin TL olarak belirlendi.

Ancak daha önce KOSGEB in iş kuranlara yönelik hibesi gibi yine her önüne gelen gence tutar verilmeyecek. Bu parayı alabilmek için tabi ki belli koşullar ve yerine getirilmesi gereken bir çok şart var. Ve yine 50 bin TL olarak açıklanan tutar üst sınır.

KOSGEB 50 bin TL hibe

50 Bin TL Hibe Nasıl Alınır?

Yeni iş kurmak istiyorsunuz ve 50 bin TL hibeden yararlanmak istiyorsanız, öncelikle yapmanız gerekenler;

 • Tabi ki bu hibeyi almadan önce kafanızda bir iş fikri belirlemelisiniz.
 • Belirlediğiniz bu iş fikrine göre bazı ön çalışmaları yapmalısınız. Örneğin; kurulum aşamasında şirket giderlerini kalem kalem neler olacak? Kurulacak şirketin teçhizat giderleri, yazılım masrafları, makine giderleri neler olacak? Tutacağınız ofisin kira bedeli ne olacak? Bu şirketi kurduktan sonra 1 sene içerisinde ne kadar kar etmeyi planlıyorsunuz? vs… gibi ön çalışmaların baştan yapılmış olması gerek.
 • KOSGEB’in internet sitesi üzerinde yer alan eğitim merkezlerine başvurarak 70 saatlik bir eğitim alınması gerekiyor. Bu eğitim tamamen ücretsizdir.
 • Bu eğitim sırasında yapmayı planladığınız iş modeli hakkında KOSGEB yetkilisine, neden size hibe verilmesi gerektiğini ve kuracağınız şirketin gerçekten önü açık bir girişim modeli olduğuna ikna etmelisiniz.
 • Eğitim tamamlandıktan sonra  şirket kurulum için çalışmalara başlayabilir ve KOSGEB’in sizden istediği iş planını hazırlamaya başlayabilirsiniz.
 • Bu eğitim sürecinin ardından projenizin yeterli şartları sağladığına KOSGEB yetkililerini ikna ederseniz, üst sınırı 50 bin TL olan hibeden faydalanabilirsiniz.

50 Bin TL Hibe İçin Nereye Başvurulacak?

Hemen üstte belirttiğimiz gibi KOSGEB bünyesinde ücretsiz eğitim almanız gerekiyor. Hemen hemen her şehirde farklı tarihlerde eğitim imkanları mevcut. Buradaki linke tıklayarak eğitim tarihlerini ve eğitimin verildiği yerleri görebilirsiniz. Kontenjanlar çok çabuk doluyor ve bu yüzden çabuk karar vermekte fayda var.

50 Bin TL Hibe ve 100 Bin TL Kredi Şartları Nelerdir?

 • Bu girişimcilik paketi tamamen yeni iş kurmak isteyen geçlere yönelik olduğundan, başvuranların üst yaş sınırı 29.
 • İlk defa vergi mükellefi olmak şartı aranıyor. Veya son 1 yıl içerisinde herhangi bir şirket açılış/kapanış yapmamanız gerekiyor.
 • Hemen bir üst başlıkta belirttiğimiz üzere KOSGEB eğitiminin başarıyla tamamlanması ve girişimcilik sertifikasının alınması gerekiyor.
 • Başka bir şirkette çalışıyor olmamanız gerekiyor.

50 Bin TL Hibe Hemen Hesabınıza Yatıyor Mu?

Aklınıza tabi ki bu tutarı hemen sizin hesabınıza yatıracakları gibi bir düşünce gelmesin sakın. Yoksa büyük hayal kırıklığına uğrarsınız. Almaya hak kazandığınız tutarın karşılığı olarak;

1 – Kuruluş Dönemi Makine, Teçhizat, Yazılım ve Ofis Donanım Desteği başlığı altında;

Şirketin açılış tarihi içerisinde alınacak ofis içi makineler, yazılımlar ve diğer faturalandırılmış ve yeni alınacak teçhizatların ödemesi.

2 – İşletme Kuruluş Desteği başlığı altında;

 • İşletme kuruluş aşaması noter masrafları,
 • İşletmenin ticaret/esnaf sicil kaydının yapılması,
 • İşletmenin sicil gazetesinde ilanı,
 • Fatura, irsaliye ve gider pusulası belgelerinin basımı ve tasdiki,
 • İlgili odalara kayıt yaptırılması,
 • İşyeri açma ve çalışma izin ve ruhsatlarının alınması,
 • Yazar kasa alımı,
 • Mali müşavir ve muhasebeci ücreti

3 – İşletme Giderleri Desteği başlığı altında;

İş yeri kirasının belirli bir kısmı ve varsa personel maaşlarının ödemesi.


 

Yukarıda belirtilen 3 ana başlık için ayrı ayrı belirlenen destek tutarlarının toplamı 50 bin TL oluyor. Ve her biri faturalandırılmış olmak üzere bu masrafları KOSGEB yetkililerine ileterek, bunun karşılığı parayı belirttiğiniz hesaba isteyebiliyorsunuz. Yani önce siz ödemeyi yapıyorsunuz ve bu ödemenin yapıldığını KOSGEB’ e bildirdikten bir süre sonra hesabınıza bu harcamalarınız yatıyor. Bu yüzden her ne kadar hibe olarak lanse edilse de, cebinizde paranız olmadan veya bankadan kredi çekmeden kimse size “Al sana 50 bin TL… Hadi işini kur” demiyor.

50 Bin TL Hibe İçin Desteklenen Sektörler Nelerdir?

İçinde bulunduğumuz  2016 yılı için KOSGEB tarafından desteklenen sektörleri buradan inceleyebilirsiniz. Listede yer alan sektörleri incelerseniz ve KOSGEB yetkililerinin de belirttiği üzere, özellikle üretim yapan ve tasarım yapan işletmeler daha ön plana çıkıyor. Yani halı saha, hukuk bürosu, dershane, internet cafe gibi hizmet sektöründen ziyade; gıda, giyim, kimyasal ürün, bilgisayar donanımı gibi imalat yapan, kendi ürettiği ürünleri satan, internet üzerinden perakende ürün satışı yapan işletmeler öncelikli olarak destekleniyor.

100 TL Kredi Almanın Şartları Nelerdir?

Hibe desteğinden faydalandıktan sonra eğer işletmenizi büyütmek istiyor ve yeni makineler satın almak istiyorsanız, banka kefaleti göstererek 30 ay geri ödemesiz 100 bin TL kredi desteği veriliyor.

KOSGEB Hibesi Almak Kolay Mı?

Yeni girişimcilik desteğinde de yine belirli şartlar aranacak ve yazıda daha önce de söylediğimiz üzere her önüne gelene tabi ki bu hibe verilmeyecek. Bunun için biraz yorucu bir çalışmaya girmelisiniz. Hatta sadece KOSGEB desteği alabilmek için danışmanlık hizmeti veren firmalar var. Ancak bu danışmanlık firmaları sizden ortalama 2 bin TL – 5 bin TL arasında bir ücret talep edeceklerdir. Özellikle KOSGEB başvurunuz sonrası bir sürü laf kalabalığıyla sizi ikna etmeye çalışıp, sizin adınıza işlemleri yürüteceklerini söyleyen danışmanlık firmalarına para kaptırmaya hiç gerek yok. Zaten girişimcilik eğitimini tamamladıktan sonra KOSGEB size bir danışman atayacak ve tüm sorularınızı atanan bu danışmana sorabilirsiniz.

İşin en önemli noktası “İş Planı” oluşturmak ve KOSGEB kuruluna yapacağınız sunumda girişimiz hakkında kapsamlı, soru işaretine yer bırakmayacak bir sunum yapabilmeniz.

Bu iş planını da zaten hali hazırda kafasında bir iş modeli olan ama sermayesi olmayan yani KOSGEB’ in aradığı niteliklere tam olarak uyan herkes rahatça yapabilir. Aldığınız hibe tutarını nereye harcayacaksanız? Ne kadar sürede kar etmeyi planlıyorsunuz? İleride bu girişiminizi nereye taşımayı planlıyorsunuz? gibi zaten ileriye yönelik planlarınıza dahil olan sorulara cevap niteliğinde standart bir rapor oluşturmalısınız. Ve bu raporu nasıl oluşturacağınız da yine girişimcilik eğitiminde size öğretiliyor. Hatta ilk iş modelinizi burada sunuyor ve varsa revize edilmesi gereken yerler burada eğitmeniniz tarafından size gösteriliyor.

Sonuç olarak; biraz yaratıcı ve ileriye dönük gelecek vaadeden her proje kabul edilebilir olarak sonuçlanacaktır. Ne kadar hibe alacağınızı ise oluşturduğunuz iş modeli esas alınarak belirlenecektir.

Sormak istediğiniz sorular olursa yorum kısmından iletebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

 1. GELENEKSEL ÜZÜM PEKMEZİ ÜRETME TESİSİ KURDUK HİBE-İ DE ALDIK FAKAT HİBENİN YARSI İÇERİDE KALDI O KALAN KISMI KİRA BEDELİ DİYE VERECEĞİZ DEDİLER KİRALANAN YERİN KÖY İÇİ ARAZİ OLMASI GEREKÇESİYLE VERİLECEK KİRAYI İPTAL ETTİLER BİLGİSİ OLANLARDAN RİCAMDIR AYDINLARA BİLİRLERMİ BENİ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu