İnternetTeknoloji

İnternet Trendlerini Takip Etmenin 6 Yolu

Günümüzde internet her sektör için gerçek bir pazar haline dönüştü. Bu pazarı iyi takip edebilmek için, internette neyin popüler olduğunu, insanların şu dakika neyi merak ettiklerini bilmek gerekiyor. Netiecede internette herşey anlık olarak değişebiliyor. Gündemi kişiler belirliyor. Örneğin, yeni eklenen bir video 2 saat içerinde yüzbinlerce kez izlenebilir veya bir resim düşer internete, biranda binlerce kişi tarafında paylaşılabilir. İşte bu tip internetin sıcak trendlerini takip edebilmek için sizlere 6 adet siteyi tanıtacağız. Şu an tüm Dünya genelinde en sıcak gündem nedir, bu şekilde fikir sahibi olabilirsiniz.

1- Şu an internetteki en popüler videoları takip edin

Mag.ma adlı internet sitesi, farklı kaynaklardan aldığı verilerle şu an internetin en trend, en popüler videolarını sıralıyor. Youtube, Dailymotion ve Vimeo gibi büyük video sitelerindeki popüler videoları takip edip, bunlar arasında bir liste yapıyor. Bu şekilde kullanıcılar tüm video sitelerini dolaşmak yerine tek bir siteden şu an hangi video internette en popüler bu şekilde öğrebiliyor. Sıralamayı sadece izlenme oranlarına göre değil, aldığı olumlu eleştrilere,videonun sosyal paylaşım sitelerinde paylaşım sayısına vs.. gibi kriterleride göz anına alarak yapıyor.

2- Twitter’ da en popüler konuları öğrenin

Aslında Twitter’ ın kendi sayfasından en sıcak tweetleri takip edebiliyorsunuz. Trendistic adlı site ise Twitter’ daki en popüler tweetlerin istatistiklerini tutarar, günlük, haftalık, aylık verilere yansıtıyor. Yani daha detaylı bir şekilde trendleri takip edebilme imkanı buluyorsunuz. En popüler tweetleri takip ederek, insanlar şu an ne konuştuğunu öğrenebilir ve bu verileri kullanarak pazarlama stratejileri izleyebilir. Bir çok büyük haber sitesi sırf bu veriler kullanarak, günlük haberlerini bu doğrultuda oluşturuyor.

3- En çok aranan kelimeleri öğrenin

Merak ettiğimiz bir konuda bilgiye ulaşmak için eskiden televizyonu takip ederdik. Ancak işler son yıllarda değişti ve internetteki arama motorlarını kullanarak daha fazla veriye, daha hızlı olarak erişim imkanı bulduk. İnsanların Google ve Bing gibi arama motorlarında şu an en çok ne aradığını bilmek ve bu verileri bölgesel olarak takip edebilmeyi sağlayan siteler mevcut. Google’ da en çok aranan kelimeleri görebilmek için Google Trends ve Google Hot Trends sitelerini takip edebilirsiniz. Bing’ te en çok aranan kelimeler içinse Trendybing sitesini takip edebilirsiniz.

En Trend Google Aramaları

4- İnternetteki şu an en popüler haberleri takip edin

Özellikle ülkesel haber siteleri için şu an Dünya’ da ne olup bittiğini öğrenmek, anında takip edenlerine sıcak bilgileri ulaştırmak çok önemlidir. Bunun için Newsmap adlı site Dünya’ da ne olup bitiyor, her kategoride en sıcak haberlere ulaşılmasını sağlıyor. Birçok haber ajansından gelen haberleri farklı kıstaslara göre sıralayıp, muhteşem görselliği sayesinde belirgin renklere ayırarak kullanıcılara ulaştırıyor.

5- En popüler abonelikleri takip edin

Web sitelerinde abonelik sayısı, o sitenin ne denli kaliteli olduğunun bir bakıma göstergesidir. Feed Compare adlı site sizin belirlediğiniz web sitelerinin eğer varsa abonelik sayılarını kıyaslayabiliyor. Bu karşılaştırmayı aylık/3 aylık/6 aylık gibi periyotları göz önünde alarak yapabiliyor. Ve bu sayede popüler siteleri öğrenebiliyorsunuz.

6- En popüler mailleri takip edin

Google kendi e-mail servisi olan Gmail kullanıcılarının en popüler maillerinin bir istatistiği tutuyor. Ve periyodik olarak en popüler mail başlıklarını takip edebilmenize olanan sağlayan Mail-Trends sayfasını kullanabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu