EkonomiİnternetTeknoloji

Microsoft ve Apple’ın Tarihi Rekabeti

Bilgisayarın tarihçesini araştırdığımızda, çeşitli kaynaklardan epey eski yıllarda günümüzde kullandığımız sistemlerin temelinin atıldığını görebiliyoruz. Sonuçta bilgisayar, verilen komutlara göre verileri işleyen bir araçtan ibarettir. Tabi günümüzde kullandığımız sistemler artık bu basit anlayışın dışına çıkıp, yakın gelecekte daha çok duyacağımız ileri yapay zeka çalışmalarının adeta bir “ön gösterimi” rolünde.

Dünyada teknoloji sektörüne yön veren iki firma mevcut; Apple ve Microsoft. Bu iki firma, Apple’ın kuruluşundan beri sürekli rekabet halinde ve belki de sürekli birbirleriyle teknoloji yarışında olmaları, tek bir firmanın piyasada tekel oluşturamaması en çok teknolojik ürünleri takip edenleri memnun ediyor.

İki ezeli firma arasında bu rekabetin nasıl ilerlediğini, zaman çizelgesinde inceleyen Manolution adlı web sitesi, bir infografik hazırlamış. Yazının hemen altında görebileceğiniz infografiği incelemenizi mutlaka tavsiye ediyorum.

İnfografikte görüldüğü üzere mayıs 2011 tarihi itibariyle, işletim sistemlerindeki pazar payı istatistiklerinde Windows XP %40.7’lik bir oranla zirvede. Onu Windows 7 %36,5, Mac OS X %8,3′ lük bir oranla takip ediyor.

Hemen altındaki istatistikî bilgilerde; İnternet Explorer, internet tarayıcısı pazar payında Apple’ın Safari tarayıcısını %48′ e %5 ile bir hayli fark atmış. Akıllı telefonlarda kullanılan işletim sistemlerinde iOS %27’lik bir pazar payına sahipken, Windows Mobile %10′ da kalmış. Mp3 playerlarda ise Apple %76, Microsoft ise ancak %1’lik bir pazar payına sahip.

İnfografikte, iki dev şirketin 1984′ ten bugüne kadar ki rekabetini, Apple’ nın nasıl geriden gelip son 10 yılda Microsoft’ u geçtiğini zaman çizelgesinde inceleyebilirsiniz.

Apple, 1984′ ün kasım ayında Newsweek dergisine ödediği 2,5 milyon dolar ile derginin 39 sayfasında ilk Macintosh’u tanıtan bir reklam yayınlattı. Ve hikâye bundan sonra başladı…

Not: İnfografiğin en altında yer alan ‘Microsoft and Apple Historical Stock Prices‘ başlıklı grafik, iki şirketin 1984’ ten bu yana değişen hisse senedi değerlerini, hemen üzerinde yer alan ‘Microsoft and Apple Historical Market Cap‘ başlıklı grafik ise, iki şirketin borsadaki piyasa değerinin son 10 yıldaki değişimi gösteriyor.

Apple ve Microsoft Rekabeti

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu