GenelGündem

Referandum Anketindeki Mantık Hatası

Türkiye 12 eylülde yapılacak referanduma adeta kitlenmiş vaziyette. Tüm siyasi partiler, ülke sorunlarını bir süreliğine askıya almış ve referanduma kadar hummalı bir çalışmaya girmiş durumdalar.  Özellikle de AKP cephesi “Evet” oyu için seferber olmuş durumda. Referandum için yapılan çalışmalardan birinde, AKP sitesinde “Referandumda oyunuzu ne olacak?” şeklinde bir anket düzenledi. Ancak son zamanlarda yaptığı medyatik saldırılarla adından söz ettiren ve anket görünce dayanamayan İnci Sözlük kullanıcıları bu anketide görür görmez ufak çaplı bir saldırı başlattı.

Kısa bir süre içerisinde anketteki “Hayır” oyu %90 lık bir orana ulaşınca, anketin bitmesine 10 günlük bir daha olmasına rağmen AKP cephesi sitesinde anketi kaldırdı. Ve hemen akabinle parti tarafından yapılan açıklamada “Karanlık emelli internet korsanları” tarafından anketin saldırıya uğradığı için siteden kaldırıldığı belirtildi.

Sözlükleti bir kullanıcı ankette “Hayır” seçeneği için diğer kullanıcıları çağırmasına suç teşkil eden bir nokta yok. Neticede muhalefette halkı ” Hayır” oyu vermeye çağırıyor. Ancak AKP demokratikleşme sürecinde sonuca etki edecek kadar çok  “Hayır” oyu verildiğini görünce anketi anında siteden kaldırıp, bu kişilerden “Karanlık emelli” olarak bahsediyor. Referandumda neden “Evet” oyu verilmeli derken daha demokratik bir ülke olacağımızın üstüne basa basa söylendiği bir dönem içerisinde, bu olayda İnci Sözlükcülerin dediği gibi ‘mantık hatası’ aramamak elde değil.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu